kuchnieportal

Rustykalne meble kuchenne – sposób na przytulne wnętrze!

Kuchnia w stylu rustykalnym czaruje swoim sielskim i przytulnym charakterem. Naturalne materiały, pastelowe barwy, dodatki inspirowane sztuką ludową, a przede wszystkim kuchenne meble rustykalne – to one budują klimat wnętrza i zachęcają do przebywania w nim. Rustykalne meble kuchenne  to połączenie prostoty i ozdobnych detali, które nadają wnętrzu niepowtarzalnego uroku i klimatu. Zobaczcie sami! 

Dla kogo są kuchenne meble rustykalne?

Rustykalne meble kuchenne to propozycja dla osób ceniących swojski, domowy klimat i nastrojowe, przytulne wnętrza. Zazwyczaj są one umieszczane w pomieszczeniach o podobnej stylistyce, w których dominują pastelowe barwy oraz naturalne materiały, takie jak drewno, kamień, porcelana, glina czy bawełna. Kamienna podłoga i drewniane belki na suficie będą doskonale współgrać z rustykalnymi meblami.

Meble-kuchenne-rustykalne-2.jpg
Fot. Autorska pracownia wnętrz i mebli Marzeny Wieczorek „Rustykalnia”, www.meblesielskie.pl

Osoby lubiące oryginalne i nietypowe aranżacje mogą zdecydować się na połączenie stylów i wyposażyć wnętrze nowoczesne w meble rustykalne. Pozwoli to osiągnąć ciekawy kontrast oraz przełamać jednolitą aranżację. Jeżeli zostanie to przeprowadzone umiejętnie z całą pewnością uda się stworzyć ciekawe wizualnie miejsce posiadające swój indywidualny charakter.

Co wnoszą do kuchni meble rustykalne?

Meble rustykalne nadają kuchni sielski i naturalny wygląd. Wnętrze urządzone w wiejskiej stylistyce jest ciepłe oraz przytulne. Warto również wspomnieć, że styl rustykalny bazuje na naturalności, a co za tym idzie bardzo dobrze wpisuje się w szkołę designu wnętrz ekologicznych. Zarówno rustykalne meble kuchenne, jak i wszelkiego rodzaju dodatki powinny być bowiem tworzone tylko z naturalnych surowców.

Meble-kuchenne-rustykalne-4.jpg  Meble-kuchenne-rustykalne-5.jpg
Fot. Autorska pracownia wnętrz i mebli Marzeny Wieczorek „Rustykalnia”, www.meblesielskie.pl

Czym charakteryzują się meble rustykalne?

Rustykalne meble kuchenne są bardzo charakterystyczne i łatwe do rozpoznawania. Przeciwstawiają się nowoczesnemu minimalizmowi, surowości stylu industrialnego czy krzykliwej elegancji kuchni glamour. Meble kuchenne rustykalne:

  • najczęściej wykonywane są z drewna, a następnie pokrywane woskiem, bejcą lub farbą kryjącą,
  • powinny wyglądać, jak rzeczy wiekowe, ?nagryzione zębem czasu?. W tym celu stosuje się zabiegi je postarzające, np. przecieranie powierzchni,
  • odznaczają się elementami ozdobnymi, takimi jak fronty ze żłobieniami, fronty ażurowe czy witryny.

Meble-kuchenne-rustykalne-6.jpg
Fot. Autorska pracownia wnętrz i mebli Marzeny Wieczorek „Rustykalnia”, www.meblesielskie.pl

Wyjątkowy urok posiadają meble rustyklane zdobione ręcznie malowanymi wzorami. Ich przykładem są realizacje p. Marzeny Wieczorek, właścicielki Autorskiej Pracowni Wnętrz i Mebli ?Rustykalnia? z Olsztyna. P. Marzena wykonuje kuchenne meble rustyklane według opracowanego indywidualnie projektu. Dzięki temu każda kolekcja jest wyjątkowa i oryginalna. Fronty mebli często zdobione są ręcznie wykonanymi malunkami charakterystycznymi dla stylu rustykalnego, np. motywami roślinnymi, elementami wiejskich pejzaży, zwierzętami.

Kredens i stół – królowie kuchni rustykalnej

Najważniejszymi meblami w rustykalnej kuchni są pojemny kredens oraz duży, wieloosobowy stół. Kredens nie tylko zapewnia miejsce do przechowywania, ale również pozwala eksponować kuchenne skarby. Przeszklone witryny i szeroki blat tworzą przestrzeń dla wielu przedmiotów, które pozostają na widoku. Ozdobne talerze, kolorowe i wzorzyste pudełka czy gliniane naczynia stanowią naturalną ozdobę kuchni rustykalnej. Stół podkreśla natomiast jej rodzinny charakter.

Meble-kuchenne-rustykalne-1.jpg
Fot. Autorska pracownia wnętrz i mebli Marzeny Wieczorek „Rustykalnia”, www.meblesielskie.pl 

Stylizowany sprzęt AGD w kuchni rustykalnej

Dopełnieniem mebli rustykalnych jest stylizowany sprzęt AGD. Kuchenki, lodówki czy okapy są eksponowane w kuchni rustykalnej i stanowią ważny element wystroju. Ich designerskie modele pomagają zachować spójność aranżacji i podkreślić niepowtarzany, sielski klimat wnętrza.

Przykładem tego są kuchenki wolnostojące brytyjskiej marki Falcon, które stylem nawiązują do klasycznego, angielskiego wzornictwa. Kuchenki Falcon często ozdabiane są funkcjonalnymi detalami, takimi jak liczne pokrętła, masywne uchwyty i relingi. Ich wnętrze kryje zastosowanie najnowocześniejszych technologii i przydatnych innowacji, np.  szufladę do wyrastania ciasta drożdżowego, piekarnik o pojemności niemal dwukrotnie większej od standardowej, czy też wielopoziomowy grill. Dostępne są w szerokiej gamie kolorystycznej, m.in. w beżu, kremie, czerni, czerwieni czy błękicie.

 

Starość w cenie

Oryginalnym sposobem na podkreślenie wiejskiego klimatu kuchni rustykalnej są także wszelkiego rodzaju przedmioty, które są wykorzystywane odmiennie od ich pierwotnego przeznaczenia. Przykładami tego są:

  • stare kanki, które mogą służyć za wazony na ususzone bukiety polnych kwiatów,
  • gliniane garnki niegdyś przeznaczone do przetrzymywania kiszonek, w których można przechowywać drewniane chochle oraz łyżki,
  • skrzynki po jabłkach pełniące rolę schowków

Meble-kuchenne-rustykalne-7.jpg
Fot. Autorska pracownia wnętrz i mebli Marzeny Wieczorek „Rustykalnia”, www.meblesielskie.pl 

Oczywiście, możliwości jest dużo więcej. Jedynym ograniczeniem jest Wasza wyobraźnia. Jednak elementem, od którego trzeba obowiązkowo zacząć urządzanie przestrzeni są meble kuchenne rustykalne. To one stanowią bazę do dalszych działań aranżacyjnych.

 

Czytaj więcej:

Kuchnie na wymiar 

Aranżacje kuchni

Wymiary szafek kuchennych 

Kuchnie 2020 trendy

Projektowanie kuchni

Dołącz do dyskusji


Warning: Undefined variable $user_ID in /home/klient.dhosting.pl/mkmmedia/nowa_kuchnieportal.pl/wp-content/themes/kuchnieportal/comments.php on line 95