kuchnieportal

Rozwiązania, które ułatwiają korzystanie z kuchni osobom z ograniczoną sprawnością ruchową

Rozwiązania, które ułatwiają korzystanie z kuchni osobom z ograniczoną sprawnością ruchową

Nowoczesne rozwiązania do mebli kuchenny od PEKI ułatwiają samodzielne korzystanie z kuchni osobom starszym, z ograniczoną sprawnością ruchową i poruszającym się na wózku. Wysuwane półki, kosze cargo, wyjezdne blaty czy windy przystosowują zabudowę do ich potrzeb oraz podnoszą komfort i bezpieczeństwo korzystania z kuchni. 

Projektując kuchnię dla osoby z ograniczoną sprawnością ruchową musimy zadbać o rozwiązania umożliwiające jej wygodne korzystanie z mebli. Bardzo pomocne są systemy wyposażenia wewnętrznego, które pozwalają wysunąć zawartość schowków na zewnątrz  zabudowy. Tym samym użytkownik ma pełny dostęp do przechowywanych rzeczy bez konieczności  schylania się i zaglądania w głąb szafek, które jest dla niego trudne lub niemożliwe. Inną kwestią jest wysokość schowków oraz rozmieszczenie ich zawartości  – rzeczy, po które sięgamy najczęściej, powinny być umieszczone w szufladach podbaltowych lub w koszach typu cargo o średniej wysokości. Oto kilka z takich propozycji od PEKI.

Półki EXTENDO – to system wysuwanych półek, z których każda pracuje niezależnie. Możemy zamontować je na dowolnej wysokości w szafkach o szerokości od 30 do 120 cm – świetnie sprawdza się m.in. w przestrzeniach podblatowych. Każdą z pólek wysuniemy na zewnątrz zabudowy, otrzymując pełny dostęp do wszystkich przechowywanych przedmiotów – również tych umieszczonych głęboko. Dodatkowo ich dno jest zabezpieczone matą antypoślizgową zapobiegającą przesuwaniu się rzeczy podczas wysuwania i wsuwania półek.

Fot. Półki EXTENDO, PEKA

 
System Kitchen Tower – to nowatorska odsłona kuchennego przybornika służącego przechowywaniu akcesoriów do gotowania czy sprzątania. Zbudowany jest z półek, które wysuwają się z szafki automatycznie podczas otwierania frontu, dając wygodny dostęp z trzech stron do zawartości. Górna półka Kitchen Tower składa się z kilku pojemników z przegrodami – dzięki nim łatwiej zachowamy porządek wewnątrz schowka a akcesoria zyskają swoje stałe miejsce. System Kitchen Tower umieszczony np. obok płyty grzewczej sprawi, że przybory kuchenne, z których korzystamy podczas gotowania będą zawsze pod ręką.


Fot. System Kitchen Tower, PEKA

Podblatowy wyciąg SNELLO – zbudowany z półek przymocowanych do frontu, które wysuwają się na zewnątrz zabudowy podczas jego otwierania. Ich dno jest wyłożone matą antypoślizgową, która zabezpiecza przedmioty przed przesuwaniem się. Wyciągi SNELLO są dostępne w szerokościach 150, 200 i 300 mm, przy czym już w modelach 150 cm zmieścimy nawet duże pojemniki, np. butelki o pojemności 2 l.

? Fot. Podblatowy wyciąg SNELLO, PEKA

Dispensa – to nowoczesny wyciąg dostępny w wersji wysokiej i średniej. Jego wysokość zaczyna się od 90 cm, dzięki czemu zapewnia dużo miejsca do przechowywania oraz ułatwia korzystanie z kuchni osobom niepełnosprawnym – sięganie po rzeczy umieszczone na górnych półkach nie wymaga bowiem schylania się. Ponadto mamy możliwość zawieszenia koszy na dowolnej wysokości (co 100 mm), a tym samym jeszcze lepszego dostosowania wyciągu Dispensa do naszych potrzeb.  
 

Fot. Dispensa, PEKA

Wszystkie powyższe systemy zapewniają łatwy i wygodny dostęp do całej zawartości schowków bez konieczności schylania się i poszukiwania produktów wewnątrz. Dodatkowo umożliwiają optymalne wykorzystanie powierzchni zabudowy i miejsca do przechowywania. Są wyposażone w stabilne, wysokiej jakości systemy jezdne, które ułatwiają otwierania i zamykania szuflad nawet przy pełnym załadunku.
 

Wysuwany blat kuchenny

W kuchni projektowanej dla osoby poruszającej się na wózku, standardowe blaty warto uzupełnić ruchomym blatem Top Flex PEKA, montowanym wewnątrz mebli. Dzięki temu, że nie ma on zabudowanej podstawy, osoby poruszające się na wózku mogą dosunąć się do niego na wygodną odległość. Mechanizm działania Top Flex jest bardzo prosty: wystarczy wysunąć go, aby zyskać powierzchnię roboczą dostosowaną do potrzeb osoby niepełnosprawnej. Natomiast nieużywany pozostaje schowany wewnątrz mebli i przysłonięty frontem.

Fot. System Top Flex, PEKA
 

Windy obniżając wysokie półki

PEKA proponuje również rozwiązania, które ułatwiają korzystanie z szafek wiszących. Jednym z nich jest innowacyjny system iMove, przeznaczony do górnej zabudowy. To mechanizm, który działa jak winda: wystarczy pociągnąć uchwyt, aby wysunąć i obniżyć górną półkę. Podobnie działa winda PEGASUS, dzięki której naczynia, akcesoria i zapasy produktów znajdujące się na górnych półkach można bez trudu opuścić na wysokość wzroku.
 

Fot. System iMove, PEKA

Dzięki systemom iMove i PEGASUS osoby o ograniczonej sprawności ruchowej mają łatwiejszy dostęp do zawartości najwyższych półek oraz pełniejszy wgląd do nich. Jednak iMove i PEGASUS będą przydatne w każdym domu – ułatwiają korzystanie ze wszystkich poziomów schowków, w tym najwyższych, bez konieczności wchodzenia na stołek czy przeszukiwania ich po omacku.

Fot. System PEGASUS,  PEKA

20.07.2017
 
 

5 komentarzy

Warning: Undefined global variable $_SESSION in /home/klient.dhosting.pl/mkmmedia/nowa_kuchnieportal.pl/wp-content/themes/kuchnieportal/comments.php on line 41

Warning: Trying to access array offset on value of type null in /home/klient.dhosting.pl/mkmmedia/nowa_kuchnieportal.pl/wp-content/themes/kuchnieportal/comments.php on line 41

Warning: Undefined global variable $_SESSION in /home/klient.dhosting.pl/mkmmedia/nowa_kuchnieportal.pl/wp-content/themes/kuchnieportal/comments.php on line 54

Warning: Trying to access array offset on value of type null in /home/klient.dhosting.pl/mkmmedia/nowa_kuchnieportal.pl/wp-content/themes/kuchnieportal/comments.php on line 54

Warning: Undefined variable $i in /home/klient.dhosting.pl/mkmmedia/nowa_kuchnieportal.pl/wp-content/themes/kuchnieportal/comments.php on line 61
doradca
20 listopada 2017, 09:19
0/0

@dana- podszafkowe okapy niezłe, ale zdecydowanie sosbom starszym polecam nowe stosunkowo rozwiązanie kuchenka wraz z okapem podblatowym wysuwanym czy chowanym, zajmuje niedużo miejsca, praktycznie nadaje się na każdy blat a okap chowamy po zakończeniu gotowania, bardzo wygodnie.

dana
26 lipca 2017, 07:46
0/1

Fajne te wysuwane szafki! Sama polecam okapy podszafkowe – to chyba też dobre rozwiązanie na potrzeby takich kuchni?

Alicja
21 lipca 2017, 15:24
0/0

Moja mama mam już swoje lata i z uwagi na nią większość najpotrzebniejszych rzeczy w kuchni ustawiliśmy tak, żeby nie musiała się schylać ani wchodzić na krzesło, żeby po coś sięgnąć

wal
21 lipca 2017, 15:22
1/0

Winda jest super. Jestem niskiego wzrostu (niecałe 160), to w mojej kuchni bardzo by się przydała

kama
21 lipca 2017, 15:21
2/0

CZęśc z tych roziwązań przyda się w każdej kuchni

Dołącz do dyskusji


Warning: Undefined variable $user_ID in /home/klient.dhosting.pl/mkmmedia/nowa_kuchnieportal.pl/wp-content/themes/kuchnieportal/comments.php on line 95