kuchnieportal

Pomysłowe rozwiązania do małej kuchni

Pomysłowe rozwiązania do małej kuchni

Mała kuchnia może być funkcjonalna! Wystarczy dobry projekt, w którym uwzględnimy kilka pomysłowych i praktycznych rozwiązań. Dzięki nim kuchnia stanie się bardziej komfortowa i przyjazna w użytkowaniu, nie tracą nic ze swego wyglądu.

Jakie rozwiązania do małej kuchni proponujemy?

  • Górną zabudowę sięgająca sufitu.
  • Blat wysuwany z zabudowy.
  • Zlewozmywak z ociekaczem przedłużający blat.
  • Optymalnie zagospodarowany narożnik.
  • Obniżone cokoły mebli.

 

Rozwiązania do małej kuchni: górna zabudowa do sufitu

W małych kuchniach często brakuje miejsca do przechowywania pojemników z jedzeniem, zastawy, akcesoriów i innych przedmiotów. Część z nich możemy ustawić na blacie, ale wówczas zabierzemy sobie miejsce niezbędne do wygodnego przygotowywania posiłków. Jaki inne rozwiązanie warto wypróbować? Górną zabudowę sięgającą do sufitu! W ten sposób zagospodarujemy przestrzeń między sufitem a szafkami i zyskamy dodatkowe miejsce do przechowywania. Możemy wybrać dwustopniowe szafki lub jednostopniowe szafki wyższe niż standardowe modele, które będą wypełniały przestrzeń do samego sufitu.

 

Rozwiązania do małej kuchni: blat wysuwany z zabudowy

Innym problemem w małych kuchni jest niewystarczająca powierzchnia blatu. To znacznie utrudnia wykonywanie prac kuchennych. Na szczęście producenci oferują nam rozwiązanie również tego problemu w postaci blatów, które stanowią integralną część zabudowy. Wysuwamy je jedynie w czasie pracy. Natomiast nieużywane pozostają schowane wewnątrz mebli, dzięki czemu nie zabierają przestrzeni i nie utrudniają poruszania się. Taki wysuwany blat z powodzeniem zastępuje również stół w małej kuchni.

Rozwiązania do małej kuchni - wysuwany blat

Fot. Blat TOP FLEX, PEKA

Rozwiązania do małej kuchni: zlewozmywak z ociekaczem przedłużający blat

Innym sposobem na uzyskanie dodatkowej powierzchni blatu jest zlewozmywak z ociekaczem. Dobrze dobrany ociekacz nie tylko spełni swoją podstawową rolę, ale również może być przedłużeniem blatu. Warunkiem jest materiał, z jakiego jest wykonany – abyśmy bez obaw mogli odkładać na niego jedzenie czy gorący garnek warto wybrać wysokiej jakości model.

Rozwiązania do małej kuchni - zlewozmywak z ociekaczem

Fot. Zlewozmywak Waterfall D-150, Schock

Niemiecki producent zlewozmywaków granitowych klasy premium, firma Schock, oferuje nam armaturę wykonaną z opatentowanych materiałów Cristadur i Cristalite+, które mają podwyższoną wytrzymałość na szkodliwe czynniki. Są odporne na:

  • uderzenia,
  • wysoką i niską temperaturę (w tym na szok termiczny),
  • powstawanie przebarwień i trwałych zabrudzeń.

Ponadto nie przyjmują zapachów, są bezpieczne dla żywności oraz posiadają powłokę antybakteryjną proHigienic21, dzięki której ich powierzchnia jest higienicznie czysta. Tym samym zarówno ociekacz, jak i komory zlewozmywaka możemy wykorzystywać jako przedłużenie blatu: odłożyć na nie gorące naczynia czy umyte owoce i warzywa.

 

Rozwiązania do małej kuchni: w pełni zagospodarowany narożnik

Trudnodostępne narożniki mebli często nie są w pełni zagospodarowane, przez co tracimy cenną przestrzeń użytkową oraz do przechowywania. Jednak producenci wyposażenia do kuchni oferują nam rozwiązania, które pozwalają optymalnie zagospodarować ten problematyczny obszar mebli. Jednym z nich są systemy wyjezdne typu cargo do szafek narożnych, które umożliwiają wygodne przechowywania garnków i innych większych przedmiotów. Systemy zbudowane są zazwyczaj z dwóch poziomów koszy lub półek zamontowanych na ruchomych systemach, które możemy wysunąć na zewnątrz zabudowy. Tym samym zyskujemy pełny dostęp do przedmiotów przechowywanych w szafce narożnej.

W części narożnej kuchni możemy również urządzić strefę zmywania. Tym samym zyskamy więcej ciągłej przestrzeni blatu roboczego, co znacznie ułatwia wykonywanie prac kuchennych. Takie rozwiązania pozwala również zamontować większy zlewozmywak w małej kuchni.

Rozwiązania do małej kuchni - zlewozmywak narożny

Fot. Zlewozmywak LOTUS C-150 Magma CRISTADUR, Schock

 

Rozwiązania do małej kuchni: obniżone cokoły mebli

To rozwiązanie zapewnia dodatkowe miejsce do przechowywania, jednak jest możliwe jedynie w meblach wykonywanych na wymiar. Polega ono na obniżeniu wysokości cokołów mebli oraz zwiększeniu wysokości i pojemności szuflad. Jednocześnie zachowana jest standardowa wysokość blatu roboczego. Zatem przy takich samych wymiarach zewnętrznych szafek zyskujemy więcej miejsce do przechowywania.

Rozwiązania do małej kuchni - obniżony cokół

Fot. Obniżony cokół w meblach Nolte Küchen

 

2.01.2018


Warning: Undefined global variable $_SESSION in /home/klient.dhosting.pl/mkmmedia/nowa_kuchnieportal.pl/wp-content/themes/kuchnieportal/comments.php on line 41

Warning: Trying to access array offset on value of type null in /home/klient.dhosting.pl/mkmmedia/nowa_kuchnieportal.pl/wp-content/themes/kuchnieportal/comments.php on line 41

Warning: Undefined global variable $_SESSION in /home/klient.dhosting.pl/mkmmedia/nowa_kuchnieportal.pl/wp-content/themes/kuchnieportal/comments.php on line 54

Warning: Trying to access array offset on value of type null in /home/klient.dhosting.pl/mkmmedia/nowa_kuchnieportal.pl/wp-content/themes/kuchnieportal/comments.php on line 54

Warning: Undefined variable $i in /home/klient.dhosting.pl/mkmmedia/nowa_kuchnieportal.pl/wp-content/themes/kuchnieportal/comments.php on line 61
Gogol
13 stycznia 2018, 22:41
1/0

Wyjeżdżający blat jest fajny tylko mam wątpliwości co do higieny tego rozwiązania…

Dołącz do dyskusji


Warning: Undefined variable $user_ID in /home/klient.dhosting.pl/mkmmedia/nowa_kuchnieportal.pl/wp-content/themes/kuchnieportal/comments.php on line 95