Poszukiwania projektu wymarzonej kuchni warto rozpocząć już na etapie budowy domu i podłączania instalacji elektrycznej, wodociągowej, kanalizacyjnej czy wentylacyjnej. Dzięki temu wybór projektu nie będzie ograniczony przez np. lokalizację ujść wodociągowych, gniazdek elektrycznych lub oświetlenia. Jeśli decydujemy się na wyspę wyposażoną w zlew lub płytę kuchenną to już w trakcie budowy domu lub przeprowadzanego remontu należy uwzględnić fakt, iż tego typu aranżacja kuchni wymaga dodatkowego oświetlenia. Niezbędne będą również odpowiednie przyłącza elektryczne, wodociągowe i kanalizacyjne – w zależności od funkcji jaką planowana wyspa ma pełnić.
2. Nie kupuj urządzeń AGD przed podjęciem decyzji o projekcie kuchni.
Wybór urządzeń AGD powinien nastąpić w momencie, gdy już podjęliśmy wszystkie decyzję o rozwiązaniach jakie chcemy zastosować w naszej kuchni i mamy gotowy, zatwierdzony do realizacji projekt. Przykładowo zakup dużej lodówki wolnostojącej wykluczy możliwość jej zabudowy. Nie będziemy mogli w takiej sytuacji wybrać projektów, w których zastosowane jest ukrycie sprzętów AGD.
3. Zastanów się nad swoimi potrzebami i dostosuj styl kuchni do trybu życia oraz zwyczajów domowników.
Kuchnia powinna być odzwierciedleniem upodobań kulinarnych, stylu życia i przyzwyczajeń domowników. Jeśli gotowanie nie jest naszą pasją lub brak czasu zmusza nas do wyboru prostych dań, zastanówmy się czy potrzebna jest nam duża kuchnia z ogromną liczbą szafek sięgających aż po sam sufit. Podobnie, jeśli uwielbiamy kuchenne eksperymenty oraz często gotujemy z dziećmi i przyjaciółmi to nie powinniśmy decydować się na minimalistyczny projekt kuchni, w którym ilość blatów roboczych i szafek kuchennych została zredukowana do minimum.
4. Kuchnia to inwestycja na lata
Kuchnia to najdroższe pomieszczenie w całym domu i czeka nas spory wydatek niezależnie od tego na jakie rozwiązania i materiał się zdecydujemy. Planując kwotę jaką chcemy przeznaczyć na wyposażenie naszej kuchni należy wziąć pod uwagę, iż jednorazowo większy koszt, związany np. z wyborem lepszych jakościowo materiałów, często jest bardziej opłacalny niż ich tańsza alternatywa. Pamiętajmy, że meble kuchenne to nie sofa lub ława, którą wymieniać możemy tak często, jak zapragniemy. Decyzja o wyborze nowej kuchni podejmowana jest nieczęsto. Dlatego tak ważne jest, aby była przemyślana. Wybór solidnej, choć zwykle droższej, kuchni zwróci się nam w dłuższej perspektywie czasowej.
Polecamy:
5. (Dobra rada ? zasada trójkąta)
Kuchnia jest przede wszystkim miejscem roboczym i tu spędzamy dużą ilość naszego czasu. Wyszukany design nie może więc umniejszać jej wartości użytkowej i być sprzeczny z zasadami bezpieczeństwa i funkcjonalności. Przykładowo projekt kuchni musi więc uwzględniać to, iż sprzęty, z których korzystamy najczęściej – lodówka, zlew i kuchenka – powinny stać obok siebie zgodnie z zasadą trójkąta. Rysujemy go w wyobraźni w taki sposób, że jego wierzchołkami są zlew, kuchenka i lodówka. Odległości pomiędzy trzema wspomnianymi urządzeniami nie powinny być zbyt małe, aby nie utrudniać swobodnego poruszania się (min. 120cm) ani zbyt duże, aby nie pokonywać niepotrzebnie znacznych odległości (max. 210cm). Dobrze jest, gdy przez trójkąt nie przebiegają ciągi komunikacyjne. Pozwoli to uniknąć ewentualnych wypadków w trakcie kuchennych prac.
Artykuł powstał w konsultacji z projektantem kuchni p. Jakubem Gawinem ze studia mebli kuchennych Amadeusz w Łodzi.
Warning: Undefined variable $i in /home/klient.dhosting.pl/mkmmedia/nowa_kuchnieportal.pl/wp-content/themes/kuchnieportal/comments.php on line 61
Zgadzam się że kuchnie kupuje się na lata i nie warto oszczędzać!
Dzień dobry,
jestem właścicielem firmy CARVERSi zajmujemy się realizacją dowolnych projektów mebli na zamówienie, w tym kuchni. Zapraszam do nas na stronę, gdzie można zobaczyć wybrane realizacje lub kontakt telefoniczny 530 77 43 78.
Chętnie podejmujemy się trudnych wyzwań:)
Pozdrawiam
Filip
A ja myślę że więcej miejsca potrzeba aby w kuchni pracowało się wygodnie. Szczególnie jak ma się dużą kuchnie to warto zwrócić uwagę na przestrzeń roboczą.
Konkretny, sensowny artykulik.