kuchnieportal

Meble do małej kuchni

Wybór mebli do małej kuchni ma zasadnicze znaczenie w tym, czy będzie ona wygodna i funkcjonalna. Dlatego posiadacze niedużych pomieszczeń muszą wykazywać się dużym sprytem kompletując sprzęt kuchenny. Postaramy się dzisiaj dać Wam kilka rad na to, w jaki sposób odpowiednio dobrać zabudowę kuchenną.

Fot. Studio mebli Mobiliani z Bydgoszczy, www.mobiliani.pl

W związku z tym, że małe kuchnie bardzo często są również wąskie i ciężko ustawne meble, które się w niej znajdą musza być idealnie dobrane do wnętrza (najlepiej zamówić meble na wymiar). Należy przy tym szczegółowo zaplanować co i w jakiej ilości będziemy przechowywać w szafkach.  Pozwoli to zaplanować optymalną dla naszych potrzeb liczbę szuflad i szafek. Pamiętajcie również o zadbaniu o to, aby meble do małej kuchni mogły być wygodnie otwierane i nie kolidowały z innymi elementami w kuchni. W sklepach jest cała masa produktów dedykowanych do małych przestrzeni. Przedstawimy Wam te, które przykuły naszą uwagę:

Szafka cargo

Z zasady mała kuchnia jest pozbawiona spiżarni. Na całe szczęście nie musi tak być i wystarczy tylko odrobina sprytu, aby wygospodarować miejsce na zapasy. Służą do tego wyjątkowo pojemne i komfortowe w użytkowaniu szafki typu cargo. Różne szerokości tego typu szafek można dopasować nawet do wyjątkowo małej kuchni.

Wysuwany blat

Każda kuchnia musi posiadać przestrzeń roboczą. Właściciele dużych kuchni mogą pozwolić sobie na długie i przestronne blaty, ale co mają zrobić Ci dysponujący niewielkimi metrażami? Bez obaw, znaleźliśmy dobre rozwiązanie, jakim jest wysuwany blat.

meble-do-małej-kuchni.jpg
Fot. Studio mebli Mobiliani z Bydgoszczy, www.mobiliani.pl

Meble na wymiar

Jeżeli zależy Wam na miejscu i dobrym rozplanowaniu mebli do małej kuchni koniecznie zdecydujcie się na wybór tzw. mebli na wymiar. Ich przewagą nad gotowymi kompletami jest to, iż można je idealnie dopasować to kształtu pomieszczenia. Pozwala to zagospodarować niemal każdy skrawek  przestrzeni, co ma szczególne znaczenie w przypadku niewielkich kuchni. Warto zwrócić uwagę na wykorzystanie nawet niewielkich przestrzeni i zagospodarować np. cokoły mebli.

Parapet z blatem
Jeżeli w Waszej kuchni jest okno to warto zagospodarować parapet, jako przedłużenie blatu. Dzięki takiemu rozwiązaniu zwiększycie przestrzeń roboczą, a korzystanie z pomieszczenia będzie jeszcze wygodniejsze. Rzecz jasna, aby parapet mógł być użyteczny powinien być stosunkowo szeroki. W innym wypadku nie spełni swojej roli i będzie bardziej irytować niż pomagać.

meble-do-małej-kuchni-2.jpg
Fot. Studio mebli Amadeusz z Łodzi, www.studioamadeusz.pl

meble-do-małej-kuchni-3.jpg
Fot. Studio mebli Amadeusz z Łodzi, www.studioamadeusz.pl

Wielofunkcyjność
W przypadku pomieszczeń o małym metrażu ważne jest, aby każdy wprowadzony od nich element był wielofunkcyjny. Właśnie dlatego przy wyborze mebli do małej kuchni warto abyście decydowali się tylko na takie, które łączą w sobie kilka ról. Jeżeli Wasza kuchnia jest otwarta na pokój, to dobrym rozwiązaniem jest wyspa lub półwysep z dwoma wygodnymi siedziskami na granicy tych dwóch pomieszczeń. Dzięki niemu zyskacie dodatkowy blat roboczy w kuchni, który również w razie potrzeby będzie służyć Wam jako praktyczny stolik do spożywania szybkich posiłków.  Innym pomysłem jest zlewozmywak z ruchomym blatem lub deską do krojenia. Zakryjecie w ten sposób zlewozmywaka tworząc jednocześnie przestrzeń roboczą.

meble-do-małej-kuchni-4.jpg
Fot. Studio mebli ToMaszMeble z Wrocławia, www.tmmeble.pl

Szafki otwierane od góry

Meble do małej kuchni wymagają pomysłu! Praktycznym pomysłem w niewielkim pomieszczeniu są fronty mebli otwierane od góry. System uchylanych drzwiczek zajmuje mniej miejsca oraz posiadają przebieg horyzontalny, co wpływa na optyczne wydłużenia kuchni.

Małe oszustwo

Wybierając meble do małej kuchni warto skorzystać z małych sztuczek optycznych, które pozwolą uzyskać efekt powiększenia przestrzeni tego ważnego pomieszczenia. Wybierajcie jasne meble z błyszczącymi lub lakierowanymi frontami. Nie bójcie się przeszkleń i chromów. Dzięki temu uzyskacie efekt głębi. W przypadku zabudowy dolnej użyjcie nóżek. Podłoga będzie wtedy wolna oraz będzie sprawiać wrażenie nieco większej.

Jak widzicie mała kuchnia nie musi być niefunkcjonalna i irytująca. Wystarczy tylko trochę sprytu i dobry projekt. Jeżeli chodzi o ceny to meble do małej kuchni ze względu na  mniejszą ilość wykorzystanych materiałów są stosunkowo tanie nawet jeśli zdecydujemy się na zakup tzw. mebli na wymiar.

Czytaj więcej:

Kuchnie na wymiar – co należy wiedzieć

Aranżacje kuchni

Wymiary szafek kuchennych 

Kuchnie 2020 trendy

Projektowanie kuchni

Dołącz do dyskusji


Warning: Undefined variable $user_ID in /home/klient.dhosting.pl/mkmmedia/nowa_kuchnieportal.pl/wp-content/themes/kuchnieportal/comments.php on line 95