Zdjęcie otwierające: Kuchnie Hildebrandt, Poznań
Kuchnie z wyspą od polskich wykonawców
Często o wyborze wyspy kuchennej decydują względy estetyczne. Wyspa, jak żaden inny mebel, zdobi kuchnię i dodaje jej indywidualnego charakteru. Oczywiście – musi być starannie wykonana, a jej projekt spójny z wyglądem całej zabudowy kuchennej i salonu. Zobaczcie kilka inspirujących pomysłów na kuchnię z wyspą od firm: Salon kuchni Animacja, Meble Wiomar, Kuchnie Hildebrandt, Studio kuchenne EXPOK, AJ Strefa Kuchni i Kuchnie PINIO.
Nowe wnętrza, nowe możliwości
W polskich domach wyspy zdobyły popularność dzięki zmianie dotychczasowego rozplanowania wnętrz. W dawnym budownictwie kuchnie zazwyczaj były odgrodzone od pozostałych pomieszczeń i miały niewielki metra, co uniemożliwiało wprowadzenie do nich wyspy. W nowym budownictwie zaczęto projektować kuchnie na planie otwartym i łączyć je z salonem – wówczas wyspy okazały się świetnym elementem rozgraniczającym obie strefy.
Kuchnie z wyspą – ile miejsca potrzebujemy?
Blat roboczy wyspy powinien mieć co najmniej 80 cm długości, aby spełniał swoją funkcję. Ponadto z każdej strony mebla należy zostawić min. 80 cm wolnej przestrzeni umożliwiającej poruszanie się (osoba pracująca przy blacie zajmuje około 50-60 cm – resztę miejsca pozostawiamy, aby można było swobodnie przejść). Warto wziąć to pod uwagę, kiedy przymierzamy się do kuchni z wyspą.
Co zrobić jeżeli nasza kuchnia i salon są zbyt małe, aby umieścić w nich wyspę kuchenną? Alternatywą może być krótki półwysep, który wymaga mniej miejsca.
Zalety wyspy kuchennej
Wyspa kuchenna ma wiele zalet:
- zapewnia dodatkowy blat roboczy,
- tworzy więcej miejsca do przechowywania,
- rozgranicza część roboczą i wypoczynkową,
- umożliwia wspólne gotowanie kilku osobom.
Ponadto, w zależności od naszych potrzeb, możemy nadać wyspie dodatkowe funkcje. Dzięki przedłużonemu lub dodatkowemu blatowi uzyskamy miejsce do spożywania posiłków. Wysoki barek zwieńczający wyspę przysłoni jej blat, a tym samym nieporządek powstający w czasie gotowania nie będzie widoczny od strony salonu. Duże pole do popisu pozostawia nam również zewnętrzna obudowa wyspy. Możemy wykończyć ją identycznie, jak pozostałe boki lub zastosować bardziej nietuzinkowe rozwiązanie, np. w otwarte półki, na których wyeksponujemy książki, fotografię lub ulubioną zastawę. Innym rozwiązaniem jest zabudowanie wyspy od strony salonu lustrem, które doda wnętrzu blasku i podkreśli jego metraż.
Jeżeli cenimy praktyczne pomysły, umieśćmy od zewnętrznej strony dodatkowe szuflady lub chłodziarkę na wino. Możliwości jest naprawdę wiele a dobry projektant podpowie nam, jakie rozwiązanie będzie najlepsze dla naszej kuchni.
Warning: Undefined variable $i in /home/klient.dhosting.pl/mkmmedia/nowa_kuchnieportal.pl/wp-content/themes/kuchnieportal/comments.php on line 61
Masz rację @Eliza- kuchnie z wyspą czy bez ale od polskich wykonawców.
Wyspa świetnie oddziela kuchnie od salonu, nie musimy się martwić o zapachy,jezeli zamontujemy okap sufitowy,który będzie pełnił funkcję lampy.
Jest firma z mojego województwa, może się na nią skuszę 🙂 Bardzo fajne kuchnie, ale ja akurat planuje bez wyspy, bo uwielbiam tradycyjne stoły
Super
Moja kuchnia nie jest duża, raczej średnia i wyspa się mieści. Co prawda stół juz się nie zmieścił, ale coś za coś
Trzeba mieć sporo miejsca ale efekt jest 🙂
Kuchnie marzenie… Może kiedyś się uda 🙂
ciekawy przegląd i różne pomysły na wyspę. Fajnie
W mojej nowej kuchni też będzie wyspa, nie mogę się doczekać