kuchnieportal
5 5 52

Kuchnia w stylu angielskim. Najciekawsze aranżacje!

Kuchnia w stylu angielskim. Najciekawsze aranżacje!

Styl angielski to tradycyjna estetyka uwzględniająca nowoczesne potrzeby. Urządzenie kuchni w tym stylu sprawi, że będzie ona wyróżniać się elegancją i funkcjonalnością na najwyższym poziomie. 

Na początku warto zwrócić uwagę na podstawową kwestię – kuchnie w stylu angielskim nadają się przede wszystkim dla większych pomieszczeń, optymalnie jest, gdy posiadają więcej niż 20m2. Wtedy wnętrze nas nie przytłoczy, a jego charakter będzie mógł odpowiednio wybrzmieć. Jeśli pozwala nam na to powierzchnia, dobrze jest zdecydować się na zaaranżowanie w kuchni w stylu angielskim przestrzeni jadalnej. Dobrym pomysłem jest także wyspa kuchenna, która zwiększy powierzchnię użytkową i wspomoże funkcjonalność naszej kuchni.

Polecamy:
 

kuchnia angielska

Dominantą kuchni w stylu angielskim są przede wszystkim jasne, pastelowe kolory, w których skąpane jest całe wnętrze, począwszy od ścian, przez podłogi, na meblach kończąc. Najczęściej stosuje się delikatne barwy takie jak beż, wanilia, ecru czy uniwersalna i ponadczasowa biel. Dobrze, jeśli odcieniom tym towarzyszy duża ilość naturalnego światła, które dodatkowo optycznie powiększa wnętrze. Stosowanie ciemniejszych barw nie jest zabronione, trzeba jednak pamiętać, że mogą one być jedynie drobnym urozmaiceniem.

kuchnia angielska
 
Kolejnym ważnym wyróżnikiem kuchennych wnętrz w stylu angielskim są naturalne tworzywa. Blaty kuchenne najczęściej są z drewna bądź kamienia (warto pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji tego typu tworzyw). Meble są zazwyczaj drewniane, przede wszystkim masywne i bogato zdobione. Nie są to zabudowy, ale najczęściej projektowane na zamówienie pojemne autonomiczne formy. Ich fronty są rzeźbione i bogate w ozdobne detale. Jeśli chcemy, by nasze wnętrze zyskało klasycznego charakteru meble poddać można patynowaniu, dzięki któremu otrzymamy efekt postarzenia, a co za tym idzie elegancki, wyrafinowany charakter wystroju. Jeśli połączyliśmy jadalnię z kuchnią, warto zdecydować się na drewniane krzesła, np. ozdobnie tapicerowane oraz masywny, drewniany stół, najlepiej z dębu bądź teaku, bo są to materiały najtrwalsze. Zarówno barwa krzeseł jak i stołu nie powinna odstawać od stonowanych kolorów pozostałych mebli. Zamiast drewna możemy wybrać meble z rattanu bądź wikliny, ale trzeba na nie uważać, ponieważ wykazują słabą odporność na wilgoć. Jeśli się na nie decydujemy, nie wolno zapominać o zabezpieczeniu ich warstwą lakieru. Patentem na trwałość jest również technorattan – wyglądem zupełnie nie różni się od rattanu, jednak jest od niego zdecydowanie bardziej wytrzymały i potrafi oprzeć się wilgoci. Ważnym elementem kuchni w stylu angielskim jest stylizowany sprzęt AGD.

kuchnia angielska

Ważną rolę w kuchni w stylu angielskim spełniają dodatki. Ten trend to zupełne przeciwieństwo aranżacji minimalistycznych, dlatego naszą kuchnię przystrajać możemy bogato, aby nabrała ona należytego klimatu. Niezbędnym dodatkiem są przede wszystkim zasłony, szczególnie takie wzbogacone falbankami. Wieszamy je nie tylko w oknie – przyozdabiamy nimi też okap czy fragmenty mebli. Na blatach mogą się znajdować np. stylizowane sprzęty codziennego użytku. Rolę dekoracyjną pełnić może odpowiednio wyeksponowana zdobiona zastawa ceramiczna czy wiklinowe koszyczki wypełnione sezonowymi owocami. Otwarte półki czy przeszklone szafki będą świetnym miejscem na zaprezentowanie słoików z przetworami czy wazonów z kwiatami. Na ścianach powiesić możemy grafiki lub obrazy w złotych ramach. Desenie, które lubi styl angielski to kwiatki, paski, krata czy szachownica. Takie wzory posiadać mogą obrusy, ściereczki czy serwetki. Kuchnia w stylu angielskim musi charakteryzować się wieloma eleganckimi i efektownymi elementami dekoracyjnymi. Należy jednak uważać, by ten przepych nie stał się przesytem.

kuchnia angielska
 
Połączenie wiejskiej kuchni i tej wprost z wiekowej kamienicy czy wiktoriańskiej rezydencji – taka właśnie jest kuchnia w stylu angielskim. Sentymentalna, nostalgiczna, ale zarazem użyteczna, praktyczna, wygodna. Łącząca nowoczesność z tradycją. W której dominuje ciepło i przytulność, a bibeloty połączone są z prostotą.

2 komentarze
Iri
17 kwietnia 2017, 16:07
1/0

Lidio powodzenia w urządzaniu, też podjęłam to wyzwanie ale w polskiej rzeczywistości nie jest tom niestety łatwe zadanie

Lidia
14 grudnia 2015, 09:32
1/0

Piękne są te kuchnie. Urządzone ze smakiem, w takim delikatnym stylu. Podoba mi się zwłaszcza ta pierwsza kuchnia w bieli. Myślę o tym by urządzić kuchnie w takie meble

Dołącz do dyskusji