Skąd wziął się kredens?
Kredensy wróciły do łask po dłuższym czasie i stały się prawdziwym hitem. Trudno się dziwić, to nie tylko niezwykle praktyczne meble, ale także eleganckie i stylowe. Kredensy mają bardzo długą historię, na początku były specjalnymi pomieszczeniami do przechowywania m.in. obrusów czy sztućców w pałacach. Jeśli nie dysponowano wystarczająco dużym, osobnym pokojem, przedmioty częstego użytku chowano w specjalnych skrzyniowych meblach. Od tamtego czasu kredens nie przechodził zbyt wielu transformacji, aż dotrwał do współczesnych aranżacji.
Praktyczny i stylowy
Kredens przybiera dziś różne formy. Dzięki swojej funkcjonalności zyskał wielu zwolenników. Jest nie tylko bardzo pojemny, ale również reprezentacyjny. Większość kuchennych kredensów składa się z 2 części, które można od siebie oddzielić. Górna cześć to zazwyczaj przeszklona witrynka, którą można także powiesić na ścianie. Dolna, to komoda z szufladami, półkami i zamykanymi drzwiczkami. Charakterystyczne dla konstrukcji kredensu jest to, że jego górna część jest węższa od dolnej.
Taka budowa mebla, pozwala bardzo dobrze zagospodarować przestrzeń w kuchni. W witrynce możemy przechowywać przedmioty, z których korzystamy najczęściej lub te, którymi chcielibyśmy się pochwalić np. szklanki, filiżanki, talerze. Będą również skutecznie zabezpieczone przed kurzem. Dolną część kredensu możemy przeznaczyć na przedmioty używane znacznie rzadziej.
Z racji swojej stylistyki, kredens najlepiej sprawdzi się w kuchniach urządzonych w stylu rystykalnym, industrialnym czy shabby chic. Nie oznacza to jednak, że nie będzie pasował do nowoczesnych wnętrz. Wprowadzając stary kredens do nowoczesnej aranżacji, uzyskamy ciekawy, eklektyczny efekt.
Od momentu kiedy kredensy ponownie zagościły w naszych kuchniach, wybrane salony meblowe również wprowadziły go do swojej oferty. Ogromną popularność zyskały także stare, odrestaurowane kredensy, dzięki którym w kuchni zagościć może kawałek historii.
Kolory
Z racji swoich gabarytów, kredensy najlepiej prezentują się w kolorach: białym, pastelowym jasnych odcieniach szarości, lub w wersji naturalnej, drewnianej. Jeśli decydujemy się na mebel, który należy odrestaurować, można zastosować np. metodę przecierania. Uzyskamy wtedy bardzo ciekawy efekt, mebel zostanie odświeżony i odpowiednio zabezpieczony, a jednocześnie podkreślimy jego charakter i historię.
12.05.2016
AG
Polecamy:
Warning: Undefined variable $i in /home/klient.dhosting.pl/mkmmedia/nowa_kuchnieportal.pl/wp-content/themes/kuchnieportal/comments.php on line 61
uwielbiam taki klimat w kuchni, sama posiadam stary kredens po babci. Został odnowiony i posłuży nam jeszcze długie lata, no i wygląda niesamowicie!