kuchnieportal

Jaki ekspres do espresso, a jaki do kawy latte i latte macchiato?

Jaki ekspres do espresso, a jaki do kawy latte i latte macchiato?

Poznaj rodzaje sprzętów i dowiedz się, jaki ekspres do espresso, a jaki do kawy latte i latte macchiato będzie najlepszy. Ekspres do kawy w domu to gwarancja filiżanki ulubionego napoju zawsze wtedy, kiedy masz na niego ochotę. Tylko jak wybrać najlepszy sprzęt?

Zainteresowanie Polaków dobrej jakości kawą rośnie z roku na rok. Coraz częściej kupujemy też ekspresy do kawy, dzięki którym możemy cieszyć się swoim ulubionym napojem zawsze wtedy, kiedy mamy na to ochotę. Planując zakup urządzenia do parzenia kawy, warto pamiętać jednak o tym, że nie każdy jego typ sprawdzi się podczas przyrządzania poszczególnych rodzajów kawy.

Poznaj rodzaje sprzętów i dowiedz się, jaki ekspres do espresso, a jaki do kawy latte i latte macchiato będzie najlepszy.

Jaki ekspres do espresso?

Espresso jest klasycznym rodzajem kawy, który jednocześnie służy za bazę dla wielu innych napojów. Nazwa naparu pochodzi od włoskiego es presso, co oznacza pod ciśnieniem. Niektórzy badacze uważają, że określenie kawy pochodzi od słowa espressivo oznaczającego wyrazisty. Bez względu na etymologię nazwy tego rodzaju kawy należy pamiętać, że espresso to nazwa określająca kawę wyciskaną lub wytłaczaną ? to podkreśla główne cechy napoju.

Warto dodać, że jak podaje Wikipedia, espresso to nazwa sposobu przygotowywania kawy w specjalnym ekspresie, przez przepuszczenie 25 – 35 ml gorącej (90,5 – 96 °C) wody pod ciśnieniem 8,5 – 9,5 bara przez bardzo drobno zmielone i ubite ziarna kawowca. Również nazwa uzyskanego w ten sposób napoju. Do przygotowania espresso używa się mieszanek z wielu gatunek kaw. Przygotowana kawa ma gęstą, orzechowobrązową piankę (wł. crema), która jest nośnikiem aromatu.

Espresso uchodzi za najbardziej pobudzającą kawę, a wszystko to za sprawą krótkiego czasu ekstrakcji wynoszącego maksymalnie 25-30 sekund? zawartość kofeiny w naparze jest odpowiednia do postawienia nas na nogi o poranku. Ponadto taki ekstrakt stanowi doskonałą bazę do przygotowania kaw takich jak latte macchiato, caffemacchati oraz cappuccino.

Espresso można przygotować w kilku rodzajach ekspresów.

  • Jeśli lubimy małą, esencjonalną kawę, możemy wybrać zarówno kawiarkę, jak i ekspres automatyczny.
  • W czasie jej przygotowania sprawdzą się również wszystkie ekspresy ciśnieniowe, ponieważ to ciśnienie gwarantuje wydobycie najlepszych cech z ziaren.
  • Do przyrządzania espresso nie są polecane ekspresy kapsułkowe.

Ten napar smakuje bowiem najlepiej, gdy jest przygotowany na bazie świeżo zmielonych, dobrej jakości ziaren. Warto dodać, że podawanie espresso to swoisty rytuał. Włosi, którzy uchodzą za koneserów tego napoju, sugerują, by serwować go w małej, ogrzanej przed podaniem filiżance, której pojemność nie przekracza 70 ml. Trzeba zauważyć, że naczynie powinno być wypełnione kawą do połowy. W wielu miejscach do espresso podaje się także kieliszek lub szklankę wody, która służy do przepłukiwania kubków smakowych przed skosztowaniem naparu ? wówczas espresso smakuje najlepiej. Ponadto kawa ma działanie lekko odwadniające, dlatego niezwłoczne uzupełnienie płynów jest wskazane.

Jaki ekspres do kawy latte, latte macchiato i cappuccino?

Choć bazą kaw takich jak latte, latte macchiato i cappuccino jest espresso, nie każdy ekspres, który można wykorzystać do przygotowania wyrazistego naparu, sprawdzi się w czasie przyrządzanie innych typów kaw.

Latte

Latte jest rodzajem włoskiego napoju kawowego, który powstaje jako wynik wlania do podgrzanego mleka kawy espresso. Piana w tym napoju powinna wynosić 1 cm, a całość powinna być podawana w wysokiej szklance ustawionej na spodku, na którym znajduje się również długa łyżeczka.

Do przyrządzanie kawy latte sprawdzi się przede wszystkim ekspres do kawy z młynkiem i spieniaczem do mleka. Dzięki niemu przygotujemy latte po naciśnięciu jednego guzika. Ten rodzaj kawy możemy także zrobić za pomocą ekspresu kapsułkowego, jednak pianka z pewnością nie będzie kremowa. Ponadto rozwiązaniem może być też skorzystanie z kawiarki lub innego ekspresu i oddzielne przygotowanie spienionego mleka. Ostatnie rozwiązanie jest jednak czasochłonne i wymaga pewnej wprawy. Sprawdź ranking ekspresów z automatycznym spienianiem mleka i karafką: TOP 10 ekspresów do kawy ze spieniaczem mleka, karafką i młynkiem.

Macchiato

Macchiato, po włosku splamiony, to rodzaj espresso z dodatkiem niewielkiej ilości mleka. Nazwa napoju podpowiada, że dodatek mleka jest rzeczywiście skąpy, dlatego do przygotowania tego naparu można użyć każdego ekspresu, który nadaje się do zaparzania dobrego espresso. Mleko możemy dodać samodzielnie.

Cappuccino

Cappuccino to jeden z najpopularniejszych rodzajów kawy na całym świecie. Bazą tego napoju jest aromatyczne espresso, do którego dodaje się spienione mleko. Czasami dodatkiem może być także bita śmietana oraz szczypta sypkiej czekolady lub kakao do ozdoba. Zdarza się również, że cappuccino jest podawane z gałką lodów w śmietance.

Jak donosi Wikipedia, klasyczne włoskie cappuccino składa się z 25 ml espresso, do którego wlewa się odpowiednio spienione mleko, o objętości 125 ml. Przed spienianiem mleko powinno mieć 100 ml objętości. Mleko spienia się przy pomocy gorącej pary uwalnianej przez specjalną dyszę zanurzoną w dzbanku z mlekiem. Zgodnie z włoskimi normami pianka na cappuccino ma 1-2 cm grubości i charakteryzuje się kremową, ciekłą konsystencją, jest też całkowicie pozbawiona widocznych pęcherzy powietrza. Objętość cappuccino to 140-160 ml, jednak tradycyjne włoskie cappuccino ma 150 ml objętości. Sporządzony napój podaje się w uprzednio podgrzanej filiżance, z grubej porcelany – najlepiej białej.

Do przygotowania tego rodzaju kawy najlepszy będzie ekspres automatyczny, który zadba o trudne do osiągnięcia manualnie proporcje. Jeśli jednak nie przejmujemy się tradycją i klasycznymi recepturami, może przygotować cappuccino przy użyciu kawiarki lub innego ekspresu ciśnieniowego i spieniacza do mleka. Ten sposób będzie jednak z pewnością bardziej czasochłonny, a efekt nie zawsze taki, jak oczekiwaliśmy.

Jakie są różnice między kawami latte a cappuccino: Espresso, cappucino, cafe latte, flatwhite, americano – różnice

Rodzaje ekspresów do kawy

W sklepach znajdziemy wiele rodzajów ekspresów do kawy, co pozwala na wybór urządzenia odpowiadającego naszym potrzebom. Poza tradycyjnymi typami sprzętów, możemy kupić również alternatywne naczynia umożliwiające parzenie idealnej kawy. Który z nich wybrać, by cieszyć się ulubionym napojem?

Kawiarka

Kawiarka (inaczej kafeterka) to jeden z najbardziej rozpowszechnionych ekspresów do kawy. To niewielkie urządzenie składa się zazwyczaj z dwóch głównych części oraz niewielkiego sitka. Oba naczynia łączą się ze sobą za pomocą specjalnego gwintu.

Do dolnej części kawiarki wlewamy wodę, po czym przykrywamy ją sitkiem, na które nasypujemy kawę. Całość skręcamy z górną częścią i stawiamy na kuchence. Kawiarka jest rodzajem ekspresu niskociśnieniowego. Połączenie obu elementów umożliwia wytworzenie odpowiedniego ciśnienia, które pompuje wodę do góry i umożliwia zaparzenie kawy.

Kawa z kawiarki jest zazwyczaj mocna, czasami nieco kwaskowata, chociaż ta druga cecha jest zależna od rodzaju użytych ziaren. Napój jest aromatyczny i intensywny, ale pozbawiony kawowej pianki. Kawiarka sprawdzi się w przypadku osób, które lubią esencjonalną kawę oraz nie potrzebują jej dużych ilości. W sklepach znajdziemy kafeterki aluminiowe i stalowe. Pierwsze z nich są tańsze, choć mniej trwałe. Drugie zaś są droższe, ale z pewnością posłużą.

Warto dodać, że naukowcy zalecają unikanie przyrządzania potraw w naczyniach aluminiowych ze względu na reakcję glinu z niektórymi substancjami (m.in. kwasami, które również są zawarte w kawie), dlatego lepszym wyborem będzie kawiarka stalowa.

Ekspres przelewowy

Działanie ekspresu przelewowego przypomina klasyczne parzenie kawy w filiżance. Takie urządzenie składa się bowiem z rdzenia z grzałką i specjalnym pojemnikiem, do którego wlewa się wodę, oraz dzbanka, do którego wpływa gotowy napar. Woda z górnego naczynia przelewa się przez pojemnik wymoszczony papierowym filtrem i wypełniony (najlepiej świeżo zmieloną) kawą. W efekcie do dzbanka wpływa gotowy napój.

Niewątpliwą zaletą ekspresu ciśnieniowego jest możliwość przyrządzenia dużej ilości kawy na raz. Dodatkowym atutem jest utrzymanie odpowiedniej temperatury napoju przez dłuższy czas, a to ze względu na specjalną płytkę grzewczą, na której jest umieszczony dzbanek. Ekspres przelewowy to świetne rozwiązanie dla osób lubiących czarną kawę lub klasyczne americano z mlekiem. Nie przyda się natomiast miłośnikom cappuccino czy latte.

Ekspres ciśnieniowy

Ekspres ciśnieniowy jest jednym z najpopularniejszych rodzajów ekspresów w naszych domach.

Jego działanie jest oparte na prostej zasadzie: gorąca woda jest tłoczona pod ciśnieniem przez zmieloną kawę, w wyniku czego uzyskujemy skondensowany napar espresso, które jest bazą wyjściową do innych rodzajów kawy. Pozwala na uzyskanie także innych rodzajów kaw. Cały proces zachodzi w ściśle określonych kontrolowanych warunkach, a jego zaletą jest wydobycie z ziaren kawowych tylko tych najbardziej pożądanych substancji (białka, tłuszcze, cukry) z pominięciem tych niepożądanych (goryczki i substancje drażniące żołądek, które pozostają w fusach) – piszą doświadczeni bariści z wrocławskiej kawiarni Borówka. Właśnie z tego powodu ten typ urządzenia często gości w naszych domach.

Jego zaletą jest bez wątpienia łatwa obsługa i wygoda w czasie przygotowywania kawy. Minusem jest mała liczba rodzajów napojów, które można przyrządzić z pomocą ekspresu ciśnieniowego.

Ekspres kapsułkowy

Coraz bardziej popularne w ostatnim czasie ekspresy kapsułkowe to sposób na ulubione rodzaje kawy w zasięgu ręki. Urządzenia są banalnie proste w obsłudze, a smak napojów jest uzależniony od kapsułek, które wybierzemy. Kupując ekspres kapsułkowy, mamy zatem pewność, że bez problemu przygotujemy zarówno espresso, jak i cappuccino czy cafelungo. Warto jednak pamiętać, że choć esencja zamknięta w kapsułkach często jest dobrej jakości, nie zawsze może zastąpić świeże zmielone ziarna kawy.

Ekspres ręczny

Popularne ekspresy ręczne występują w formie dźwigniowej lub kolbowej i sięgają po nie zazwyczaj wytrawni smakosze kawy. Urządzenia są bardzo proste w obsłudze, ponieważ wystarczy wsypać zmielone ziarna do sitka i zamontować je w ekspresie. Gorąca woda przepływa przez kawę, a gotowy, aromatyczny napar wpływa wprost do filiżanki.

Wiele ekspresów ręcznych umożliwia przygotowanie nie tylko esencjonalnego espresso, ale, dzięki specjalnej dyszy do spieniania mleka, pozwala także na przyrządzanie kaw mlecznych. Ich zaletą jest więc wielofunkcyjność. Warto jednak pamiętać, że budowa ekspresu ręcznych umożliwia przygotowanie jednej, maksymalnie dwóch filiżanek kawy na raz.

Ekspres automatyczny

Ekspresy automatyczne coraz częściej znajdują swoje miejsce w naszych domach, ponieważ są wielofunkcyjne i łatwe w obsłudze, dzięki czemu możemy sięgnąć po ulubioną kawę bez wychodzenia z domu. Takie urządzenia umożliwiają nie tylko przygotowanie wielu typów napojów. Pozwalają także na zaparzenie kilku filiżanek kawy jednocześnie. Ponadto większość z nich nie wymaga specjalnego czyszczenia, co również wpływa na wygodę.

Jak wybrać najlepszy ekspres do kawy?

Wybór dobrego ekspresu do kawy to twardy orzech do zgryzienia, ponieważ oferta producentów jest bardzo rozbudowana. Przygotowując się do zakupów, warto więc zastanowić się, jaki rodzaj kawy lubimy najbardziej. Wówczas dobrym pomysłem będzie zastanowienie się, jak często przygotowujemy napój w domu. Kolejnym czynnikiem godnym uwagi jest również jakość oraz cena urządzenia. Zgromadzone informacje pozwolą ocenić nasze możliwości finansowe i umożliwią kupno sprzętu odpowiadającego naszym potrzebom.

Ekspresy do kawy coraz częściej są elementem wyposażenia naszych kuchni, ponieważ Polacy z roku na rok chętniej sięgają po dobrej jakości napoje, a plujka znana z PRL-u odchodzi do lamusa. Wybór dobrego urządzenia to jednak niełatwe zadanie, dlatego warto zastanowić się, po jaką sięgamy najczęściej i jakie parametry powinien mieć sprzęt, o którym marzymy.

2 komentarze

Warning: Undefined global variable $_SESSION in /home/klient.dhosting.pl/mkmmedia/nowa_kuchnieportal.pl/wp-content/themes/kuchnieportal/comments.php on line 41

Warning: Trying to access array offset on value of type null in /home/klient.dhosting.pl/mkmmedia/nowa_kuchnieportal.pl/wp-content/themes/kuchnieportal/comments.php on line 41

Warning: Undefined global variable $_SESSION in /home/klient.dhosting.pl/mkmmedia/nowa_kuchnieportal.pl/wp-content/themes/kuchnieportal/comments.php on line 54

Warning: Trying to access array offset on value of type null in /home/klient.dhosting.pl/mkmmedia/nowa_kuchnieportal.pl/wp-content/themes/kuchnieportal/comments.php on line 54

Warning: Undefined variable $i in /home/klient.dhosting.pl/mkmmedia/nowa_kuchnieportal.pl/wp-content/themes/kuchnieportal/comments.php on line 61
Adrian
5 października 2019, 21:59
0/0

A ja lubię mieć wybór. Dlatego do domu kupiliśmy sobie na prezent obopólny wraz z żoną ekspres do kawy do 3000 złotych od DeLonghi i tam możemy przyrządzić jednym guzikiem kilka rodzajów kawy. M.in. właśnie Latte, Capuccino, czy też Espresso. Najważniejszy jest wybór i urozmaicenie w końcu 🙂

luizka
7 maja 2019, 11:34
1/1

tia, swiadomosc polaków tak rośnie, że co druga osoba prosi o „ekspreso” w kawiarni…

Dołącz do dyskusji


Warning: Undefined variable $user_ID in /home/klient.dhosting.pl/mkmmedia/nowa_kuchnieportal.pl/wp-content/themes/kuchnieportal/comments.php on line 95