kuchnieportal

Jaki blat do kuchni wybrać i na co zwrócić uwagę?

Jaki blat do kuchni wybrać i na co zwrócić uwagę?

Kuchenne blaty to ważny, doskonale widoczny element aranżacji. Jednak w tym przypadku wygląd to nie wszystko, ponieważ równie ważna jest ich funkcjonalność. Powinny być na tyle szerokie i długie, aby umożliwiały wygodne wykonywanie wszystkich kuchennych czynności. Czym jeszcze kierować się przy wyborze oraz na co zwrócić szczególną uwagę? Przygotowaliśmy poradnik, który ułatwi Ci zakupy!

Ponadczasowy urok drewnianych blatów kuchennych

Blaty w odcieniach drewna okazują się chyba najbardziej uniwersalne ze wszystkich dostępnych na rynku opcji. Otóż pasują one do niemal każdej aranżacji! Bezbłędnie wpisują się w wystrój kuchni rustykalnej, klasycznej, skandynawskiej, japandi, a nawet industrialnej! Wszystko zależy od wybranego koloru oraz struktury drewna (czy tworzywa, które je naśladuje). Naturalne drewno cechuje wysoka wytrzymałość, ale nie jest ono pozbawione wad. Okazuje się bardzo podatne na działanie wysokiej temperatury ? postawienie na nim gorącego garnka pozostawia nieestetyczne, niemożliwe do usunięcia ślady. To samo dotyczy uszkodzeń mechanicznych, w tym przykrych rezultatów nieostrożnego krojenia.

Alternatywa dla drewna – płyty drewnopodobne

Producenci pod nazwą blaty kuchenne drewniane często umieszczają produkty drewnopodobne. Pod względem estetycznym nie ustępują one swoim naturalnym odpowiednikom. Z podobną skutecznością ocieplają wnętrze, czyniąc je bardzo przytulnym. Co ważne, blaty kuchenne drewnopodobne kosztują mniej od swoich drewnianych pierwowzorów. Najczęściej można spotkać się z propozycjami z płyty wiórowej pokrytymi laminatem, który czyni je odpornymi na zarysowania czy działanie wilgoci.

 

Blaty kuchenne z naturalnego kamienia

Kolejna duża grupa to blaty z kamienia – granitu, nieco rzadziej marmuru. Cechuje je wysoka trwałość i odporność na uszkodzenia, zwłaszcza jeśli zadbasz o staranną pielęgnację oraz impregnację tworzywa. To zresztą konieczne, aby powierzchnia robocza nie uległa odbarwieniom czy zmatowieniu. Tego typu blaty wyglądają bardzo szlachetnie, jednak są dość zimne w dotyku. Ze względu na fakt, że wykonuje się je w jednym kawałku, nie posiadają szczelin podatnych na zabrudzenia. Ich minus to wysoka cena oraz to, że wymagają mebli na zamówienie, które utrzymają ich niemały ciężar.

Blat z imitacji kamienia – czy warto?

Tańsza, a przy tym łatwiej dostępna od kamienia alternatywa to blaty kuchenne wykonane z płyt pokrytych laminatem. Występują one w niezliczonych wersjach kolorystycznych, dlatego dobranie tej idealnej nie stanowi żadnego problemu. Takie blaty kuchenne to jedno z najczęściej wybieranych rozwiązań w wyposażeniu kuchni.

 

Szklane lub metalowe blaty dla miłośników nowoczesności

Blat z hartowanego szkła to bardzo elegancki, nowoczesny wybór, który pokochają minimaliści. Dzięki właściwościom tego typu szkła nie trzeba obawiać się jego stłuczenia lub uszkodzenia. Minus stanowi za to utrudniona dostępność szklanych blatów, ponieważ wykonuje się je wyłącznie na zamówienie. Cenisz surowe aranżacje? Pomyśl o blacie metalowym, który wykorzystuje się w profesjonalnych kuchniach. Jest łatwy do utrzymania w czystości i wręcz nie sposób go uszkodzić.

Jak dobrać wymiary blatu?

Odpowiednie wymiary powierzchni roboczej umożliwią Ci wygodną i efektywną pracę w kuchni. Za standard uznaje się głębokość 60 cm, która zupełnie zaspokaja potrzeby większości użytkowników. W takim wymiarze najczęściej występują popularne modele laminowane oraz blaty z konglomeratu, co zdecydowanie ułatwia zakup. Długość blatu zwykle wynosi od 100 do 150 cm, ale może być większa lub mniejsza. Wszystko zależy od rozmiaru Twojej kuchni oraz liczby domowników. Grubość blatu to zazwyczaj od 2,5 do 4 cm, istnieje jednak możliwość dostosowania jej do preferencji użytkownika. Przy wyborze zawsze kieruj się swoim stylem życia oraz preferencjami.

O czym jeszcze pamiętać przy wyborze blatu do mebli kuchennych?

Unikaj blatów o identycznym odcieniu jak meble kuchenne. Może to prowadzić do stworzenia jednolitej i nudnej przestrzeni. Znacznie lepiej wypadnie wariant w kontrastowym kolorze, czy też blat nieco ciemniejszy bądź jaśniejszy od odcienia mebli. Blaty drewniane i drewnopodobne wpływają na przytulną, domową atmosferę w kuchni. Natomiast kamienne lub imitujące kamień wnoszą do niej szlachetną surowość. Zarówno jedne, jak i drugie znajdują swoich zwolenników na całym świecie!

zdjęcia: Komfort.pl

Dołącz do dyskusji


Warning: Undefined variable $user_ID in /home/klient.dhosting.pl/mkmmedia/nowa_kuchnieportal.pl/wp-content/themes/kuchnieportal/comments.php on line 95