kuchnieportal

Jak zaprojektować kuchnię?

Jak zaprojektować kuchnię?

Kuchnia jest pomieszczeniem wielofunkcyjnym. W niej przygotowujemy posiłki, przechowujemy pożywienie i przedmioty użytkowe. Dodatkowo często pełni ona także rolę reprezentatywną w mieszkaniu. Jak zaprojektować kuchnię, aby dobrze spełniała wszystkie swoje zadania? Podpowiadamy, jakie strefy użytkowe trzeba uwzględnić już na etapie planowania kuchni, z jakich materiałów wykonać meble i jak optymalnie wykorzystać przestrzeń wnętrza. 

Fot. Kuchnia Penthouse, Nolte Küchen

Jak zaprojektować 4 strefy w jednej kuchni?

W każdej kuchni muszą zostać zaplanowane 4 strefy użytkowe: mokra, gotowania, przygotowywania posiłków i przechowywania. W zależności od metrażu wnętrza mogą one mieć różne wymiary, jednak jest kilka uniwersalnych zasad, które sprawdzają się przypadku każdej kuchni.

1. Strefa mokra – jej najważniejszym elementem jest zlewozmywak. Do wyboru mamy modele jedno-, półtora- i dwukomorowe. W przypadku małych wnętrz najlepiej sprawdzą się zlewozmywaki półtorakomorowe lub jednokomorowe z ociekaczem, które zajmują niewielką przestrzeń blatu roboczego. To samo rozwiązanie warto wykorzystać także wówczas, kiedy zlewozmywak jest jedynie uzupełnieniem zmywarki do naczyń.

Jak-zaprojektować-kuchnię.jpg
Fot. Zlewozmywak granitowy Mono D-100, Schock 

2. Strefa gotowania – w zależności od rodzaju zasilania strefa gotowania może być wyposażona w gazową lub elektryczną płytę grzejną. Pierwsze rozwiązanie jest tańsze w eksploatacji, jednak elektryczne płyty zazwyczaj mają więcej funkcji niż ich gazowe odpowiedniki. Mogą być wzbogacone m.in. w opcję termowyłączania (kuchenka sama odłącza zasilanie po uzyskaniu określonej temperatury) i reagowania na obecność naczynia (palniki włączają się po ustawieniu na nich garnka, patelni itp.). Dodatkowo płyty elektryczne mają bardziej minimalistyczny wygląd, co ma duże znaczenie, kiedy planujemy aranżację kuchni w stylu nowoczesnym.  
?

  • Ciekawym pomysłem na wyposażenie strefy gotowania jest ceramiczna płyta gazowa bez płomieni firmy SOLGAZ – innowacyjny polski wynalazek wykorzystujący opatentowany koncept „gaz pod szkłem”. Płyta SOLGAZ jako jedyna łączy w sobie wygląd kuchni elektrycznych z zasilaniem gazowym (przy tym zużywa nawet 50% mniej gazu niż tradycyjne kuchnie gazowe).

jak-zaprojektować-kuchnię-2.jpg
Fot. Płyta gazowa bez płomieni, SOLGAZ

3. Strefa przygotowywania posiłków – obejmuje przede wszystkim blat roboczy, jednak tworzy również integralną część ze zlewozmywakiem, kuchenką i lodówką. To z tych elementów wyposażenia korzystamy przygotowując posiłek, dlatego warto rozmieścić je w swoim sąsiedztwie. Projektując kuchnię należy kierować się zasadą trójkąta roboczego, zgodnie z którą droga, jaką pokonujemy między lodówką, zlewozmywakiem i kuchenką tworzy boki trójkąta. Takie ustawienie odpowiada naturalniej kolejności czynności wykonywanych podczas przygotowywania posiłków.

Zobacz także:
?

4. Strefa przechowywania – kiedy się zastanawiamy nad tym jak zaprojektować kuchnię, powinniśmy szczególną uwagę zwrócić na sposób zaaranżowania strefy przechowywania. Ilość szafek, ich rozmieszczenie, budowa i wyposażenie wpływają na komfort użytkowania kuchni. Dodatkowo dobrze zaplanowane schowki zmieszczą więcej przedmiotów, dzięki czemu blat roboczy pozostaje wolny.

Jak-zaprojektować-kuchnię-3.jpg
Fot. System orgazizacji wewnętrznej szuflady, Nolte Küchen

Optymalne wykorzystanie przestrzeni wewnątrz zabudowy kuchennej gwarantują nowoczesne systemy organizacji, m.in.:
?

  • Wkłady i podzielniki – pozwalają one dostosować wnętrze szuflady do indywidualnych potrzeb. Dzięki nim każdy przedmiot ma swoje ustalone miejsce i nie przesuwa się podczas otwierania szuflady. Takie nowoczesne rozwiązania znajdziemy m.in. w ofercie firmy Nolte Küchen, niemieckiego producenta mebli kuchennych na wymiar. Nolte oferuje wkłady i podzielniki w kolorze metalicznego tworzywa sztucznego, litego buku czy wenge. Pozwalają one w pełni wykorzystać przestrzeń schowków i utrzymać w ich wnętrzu porządek.
  • Systemy cargo  – przymocowywane są do frontów szafek, które w odróżnieniu od tradycyjnych modeli nie otwierają się skrzydłowo, a wysuwane są za pociągnięciem wraz z metalowymi koszami lub półkami. Dzięki temu mamy zapewniony pełny dostęp nawet do rzeczy umieszczonych na samym końcu szafki, co często bywa utrudnione w przypadku nieruchomych schowków.

Pamiętaj: w schowkach, do których masz najłatwiejszy dostęp, umieść przedmioty najczęściej wykorzystywane. Natomiast na najwyższych półkach schowaj rzeczy rzadziej użytkowane.

Jak zaprojektować kuchnię – wybierz odpowiednie materiały

Jak zaprojektować kuchnię trwałą, funkcjonalną  i estetyczną? Najważniejszym elementem są meble kuchenne i materiał z jakiego są wykonane. To on w znacznej mierze wpływa na wygląd i walory użytkowe zabudowy.

Jak-zaprojektować-kuchnię-5.jpg

Jednym z najbardziej cenionych budulców jest drewno, które doskonale sprawdza się w klasycznych projektach kuchni. Wygląda ono naturalnie i elegancko, a przy tym jest wytrzymałe. Wymaga jednak szczególnej pielęgnacji, zarówno pod względem jego czyszczeni, jak i impregnacji. Meble drewniane muszą być odpowiednio zabezpieczone przed działaniem wilgoci i ostrych przedmiotów już na etapie produkcji, a ich konserwacja musi być regularnie powtarzana.

Jeżeli natomiast zastanawiasz się, jak zaprojektować kuchnię w nowoczesnym stylu, możesz wybrać inne rodzaje materiałów. Popularnym rozwiązaniem są meble wykonane z płyty MDF wykończonej lakierem lub oklejonej folią PCV.
?

  • Fronty foliowane mogą ulec uszkodzeniu pod wpływem wilgoci i wysokich temperatur. Ich zaletą jest natomiast stosunkowo niska cena oraz różnorodny wygląd.
  • Fronty lakierowane są bardziej trwałe, odporne na wilgoć i wysokie temperatury. Jednak jest to droższe rozwiązanie, a dodatkowo lakier może ulec zarysowaniu.

Jak-urządzić-kuchnię-4.jpg

Trzecim wariantem są fronty fornirowane. Fornir to cienka warstwa okleiny drewnianej (fornir naturalny) lub imitującej drewno (fornir modyfikowany), którą wykańczana jest płyta MDF. W odróżnieniu do frontów drewnianych, fornir nie wypacza się, jednak może ulec odklejeniu na krawędziach mebli. Jest to również rozwiązaniem tańsze od drewna, ale w stosunku do innych materiałów ma wysoką cenę – za metr kwadratowy zapłacimy około 350 zł (koszt szacunkowy).

Jak zaprojektować kuchnię – zapytaj eksperta

Zaprojektowanie kuchni wymaga pogodzenia jej funkcji użytkowych z walorami estetycznymi, a także uwzględnienia wymiarów wnętrza, możliwości finansowych właścicieli i ich oczekiwań względem kuchni. To trudne zadanie, które wymaga specjalistycznej wiedzy, znajomości materiałów, ich walorów użytkowych oraz wielu innych czynników. Z tego względu, projektowanie kuchni warto powierzyć fachowcom. Profesjonalne zakłady stolarskie i studia mebli oferują kompleksowe usługi, które obejmują przygotowanie projektu kuchni, jej wycenę, wykonanie i montaż. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych programów do projektowania, np. CAD Kuchnie firmy CAD Projekt K&A, klient może zobaczyć wizualizację kuchni przed jej wykonaniem. Pozwala to wprowadzić ewentualne poprawki już na etapie projektu. Dzięki temu ostateczny rezultat jest w pełni zgodny z oczekiwaniami.  

Jak-zaprojektować-kuchnię-7.jpg
Fot. CAD Projekt K&A
 
 
 

2 komentarze
Olek
8 lipca 2018, 00:26
0/0

My mamy kuchnię w stylu skandynawskim, pomogła nam Pani architekt z firmy DD projekt. Sami nigdy byśmy nie wymyślili takich detali jak ona.

Adela
22 stycznia 2016, 14:38
0/0

Są też różne style kuchni, warto zapoznać się z innymi

Dołącz do dyskusji