kuchnieportal

Jak zaprojektować kuchnię?

Jak zaprojektować kuchnię?

Kuchnia jest pomieszczeniem wielofunkcyjnym. W niej przygotowujemy posiłki, przechowujemy pożywienie i przedmioty użytkowe. Dodatkowo często pełni ona także rolę reprezentatywną w mieszkaniu. Jak zaprojektować kuchnię, aby dobrze spełniała wszystkie swoje zadania? Podpowiadamy, jakie strefy użytkowe trzeba uwzględnić już na etapie planowania kuchni, z jakich materiałów wykonać meble i jak optymalnie wykorzystać przestrzeń wnętrza. 

Jak zaprojektować 4 strefy w jednej kuchni?

W każdej kuchni muszą zostać zaplanowane 4 strefy użytkowe: mokra, gotowania, przygotowywania posiłków i przechowywania. W zależności od metrażu wnętrza mogą one mieć różne wymiary, jednak jest kilka uniwersalnych zasad, które sprawdzają się przypadku każdej kuchni.

1. Strefa mokra  jej najważniejszym elementem jest zlewozmywak. Do wyboru mamy modele jedno-, półtora- i dwukomorowe. W przypadku małych wnętrz najlepiej sprawdzą się zlewozmywaki półtorakomorowe lub jednokomorowe z ociekaczem, które zajmują niewielką przestrzeń blatu roboczego. To samo rozwiązanie warto wykorzystać także wówczas, kiedy zlewozmywak jest jedynie uzupełnieniem zmywarki do naczyń.

Jak-zaprojektować-kuchnię.jpg
Fot. Zlewozmywak granitowy Mono D-100, Schock

2. Strefa gotowania ? w zależności od rodzaju zasilania strefa gotowania może być wyposażona w gazową lub elektryczną płytę grzejną. Pierwsze rozwiązanie jest tańsze w eksploatacji, jednak elektryczne płyty zazwyczaj mają więcej funkcji niż ich gazowe odpowiedniki. Mogą być wzbogacone m.in. w opcję termowyłączania (kuchenka sama odłącza zasilanie po uzyskaniu określonej temperatury) i reagowania na obecność naczynia (palniki włączają się po ustawieniu na nich garnka, patelni itp.). Dodatkowo płyty elektryczne mają bardziej minimalistyczny wygląd, co ma duże znaczenie, kiedy planujemy aranżację kuchni w stylu nowoczesnym.

  • Ciekawym pomysłem na wyposażenie strefy gotowania jest ceramiczna płyta gazowa bez płomieni firmy SOLGAZ ? innowacyjny polski wynalazek wykorzystujący opatentowany koncept ?gaz pod szkłem?. Płyta SOLGAZ jako jedyna łączy w sobie wygląd kuchni elektrycznych z zasilaniem gazowym (przy tym zużywa nawet 50% mniej gazu niż tradycyjne kuchnie gazowe).

jak-zaprojektować-kuchnię-2.jpg
Fot. Płyta gazowa bez płomieni, SOLGAZ

3. Strefa przygotowywania posiłków ? obejmuje przede wszystkim blat roboczy, jednak tworzy również integralną część ze zlewozmywakiem, kuchenką i lodówką. To z tych elementów wyposażenia korzystamy przygotowując posiłek, dlatego warto rozmieścić je w swoim sąsiedztwie. Projektując kuchnię należy kierować się zasadą trójkąta roboczego, zgodnie z którą droga, jaką pokonujemy między lodówką, zlewozmywakiem i kuchenką tworzy boki trójkąta. Takie ustawienie odpowiada naturalniej kolejności czynności wykonywanych podczas przygotowywania posiłków.

Zobacz także:

4. Strefa przechowywania  kiedy się zastanawiamy nad tym jak zaprojektować kuchnię, powinniśmy szczególną uwagę zwrócić na sposób zaaranżowania strefy przechowywania. Ilość szafek, ich rozmieszczenie, budowa i wyposażenie wpływają na komfort użytkowania kuchni. Dodatkowo dobrze zaplanowane schowki zmieszczą więcej przedmiotów, dzięki czemu blat roboczy pozostaje wolny.

Jak-zaprojektować-kuchnię-3.jpg
Fot. System orgazizacji wewnętrznej szuflady, Nolte Küchen

Optymalne wykorzystanie przestrzeni wewnątrz zabudowy kuchennej gwarantują nowoczesne systemy organizacji, m.in.:

  • Wkłady i podzielniki  pozwalają one dostosować wnętrze szuflady do indywidualnych potrzeb. Dzięki nim każdy przedmiot ma swoje ustalone miejsce i nie przesuwa się podczas otwierania szuflady. Takie nowoczesne rozwiązania znajdziemy m.in. w ofercie firmy Nolte Küchen, niemieckiego producenta mebli kuchennych na wymiar. Nolte oferuje wkłady i podzielniki w kolorze metalicznego tworzywa sztucznego, litego buku czy wenge. Pozwalają one w pełni wykorzystać przestrzeń schowków i utrzymać w ich wnętrzu porządek.
  • Systemy cargo  – przymocowywane są do frontów szafek, które w odróżnieniu od tradycyjnych modeli nie otwierają się skrzydłowo, a wysuwane są za pociągnięciem wraz z metalowymi koszami lub półkami. Dzięki temu mamy zapewniony pełny dostęp nawet do rzeczy umieszczonych na samym końcu szafki, co często bywa utrudnione w przypadku nieruchomych schowków.

Pamiętaj: w schowkach, do których masz najłatwiejszy dostęp, umieść przedmioty najczęściej wykorzystywane. Natomiast na najwyższych półkach schowaj rzeczy rzadziej użytkowane.

Jak zaprojektować kuchnię  wybierz odpowiednie materiały

Jak zaprojektować kuchnię trwałą, funkcjonalną  i estetyczną? Najważniejszym elementem są meble kuchenne i materiał z jakiego są wykonane. To on w znacznej mierze wpływa na wygląd i walory użytkowe zabudowy.

Jak-zaprojektować-kuchnię-5.jpg

Jednym z najbardziej cenionych budulców jest drewno, które doskonale sprawdza się w klasycznych projektach kuchni. Wygląda ono naturalnie i elegancko, a przy tym jest wytrzymałe. Wymaga jednak szczególnej pielęgnacji, zarówno pod względem jego czyszczeni, jak i impregnacji. Meble drewniane muszą być odpowiednio zabezpieczone przed działaniem wilgoci i ostrych przedmiotów już na etapie produkcji, a ich konserwacja musi być regularnie powtarzana.

Jeżeli natomiast zastanawiasz się, jak zaprojektować kuchnię w nowoczesnym stylu, możesz wybrać inne rodzaje materiałów. Popularnym rozwiązaniem są meble wykonane z płyty MDF wykończonej lakierem lub oklejonej folią PCV.

  • Fronty foliowane mogą ulec uszkodzeniu pod wpływem wilgoci i wysokich temperatur. Ich zaletą jest natomiast stosunkowo niska cena oraz różnorodny wygląd.
  • Fronty lakierowane są bardziej trwałe, odporne na wilgoć i wysokie temperatury. Jednak jest to droższe rozwiązanie, a dodatkowo lakier może ulec zarysowaniu.

Jak-urządzić-kuchnię-4.jpg

Trzecim wariantem są fronty fornirowane. Fornir to cienka warstwa okleiny drewnianej (fornir naturalny) lub imitującej drewno (fornir modyfikowany), którą wykańczana jest płyta MDF. W odróżnieniu do frontów drewnianych, fornir nie wypacza się, jednak może ulec odklejeniu na krawędziach mebli. Jest to również rozwiązaniem tańsze od drewna, ale w stosunku do innych materiałów ma wysoką cenę ? za metr kwadratowy zapłacimy około 350 zł (koszt szacunkowy).

Jak zaprojektować kuchnię  zapytaj eksperta

Zaprojektowanie kuchni wymaga pogodzenia jej funkcji użytkowych z walorami estetycznymi, a także uwzględnienia wymiarów wnętrza, możliwości finansowych właścicieli i ich oczekiwań względem kuchni. To trudne zadanie, które wymaga specjalistycznej wiedzy, znajomości materiałów, ich walorów użytkowych oraz wielu innych czynników. Z tego względu, projektowanie kuchni warto powierzyć fachowcom. Profesjonalne zakłady stolarskie i studia mebli oferują kompleksowe usługi, które obejmują przygotowanie projektu kuchni, jej wycenę, wykonanie i montaż. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych programów do projektowania, np. CAD Kuchnie firmy CAD Projekt K&A, klient może zobaczyć wizualizację kuchni przed jej wykonaniem. Pozwala to wprowadzić ewentualne poprawki już na etapie projektu. Dzięki temu ostateczny rezultat jest w pełni zgodny z oczekiwaniami.

Jak-zaprojektować-kuchnię-7.jpg
Fot. CAD Projekt K&A

Czytaj więcej:

Kuchnie na wymiar 

Aranżacje kuchni

Wymiary szafek kuchennych 

Kuchnie 2020 trendy

Projektowanie kuchni

 

2 komentarze

Warning: Undefined global variable $_SESSION in /home/klient.dhosting.pl/mkmmedia/nowa_kuchnieportal.pl/wp-content/themes/kuchnieportal/comments.php on line 41

Warning: Trying to access array offset on value of type null in /home/klient.dhosting.pl/mkmmedia/nowa_kuchnieportal.pl/wp-content/themes/kuchnieportal/comments.php on line 41

Warning: Undefined global variable $_SESSION in /home/klient.dhosting.pl/mkmmedia/nowa_kuchnieportal.pl/wp-content/themes/kuchnieportal/comments.php on line 54

Warning: Trying to access array offset on value of type null in /home/klient.dhosting.pl/mkmmedia/nowa_kuchnieportal.pl/wp-content/themes/kuchnieportal/comments.php on line 54

Warning: Undefined variable $i in /home/klient.dhosting.pl/mkmmedia/nowa_kuchnieportal.pl/wp-content/themes/kuchnieportal/comments.php on line 61
Olek
8 lipca 2018, 00:26
0/0

My mamy kuchnię w stylu skandynawskim, pomogła nam Pani architekt z firmy DD projekt. Sami nigdy byśmy nie wymyślili takich detali jak ona.

Adela
22 stycznia 2016, 14:38
0/0

Są też różne style kuchni, warto zapoznać się z innymi

Dołącz do dyskusji


Warning: Undefined variable $user_ID in /home/klient.dhosting.pl/mkmmedia/nowa_kuchnieportal.pl/wp-content/themes/kuchnieportal/comments.php on line 95