Przed tobą wiele decyzji i trudne wybory. Każdy z nich powinien być przemyślany i podyktowany nie tylko trendami w aranżacjach kuchni, ale także funkcjonalnością tego wnętrza no i… zdrowym rozsądkiem.
Najpierw kilka ważnych kwestii
Zastanów się, w jaki sposób korzystasz z kuchni i co jest ci w niej naprawdę potrzebne. Inaczej przecież urządza się kuchnię w domu, w którym mieszka kilka osób, inaczej wygląda aranżacja kuchni singla. Czego innego potrzebuje ktoś, kto uwielbia gotować i całe dnie spędza w kuchni, czego innego osoba, która żywi się na mieście, rzadko bywa w domu, a do kuchni wpada tylko z rana, żeby zrobić sobie szybką kawę. Na te wszystkie potrzeby trzeba jeszcze, niestety, nałożyć „filtr możliwości” finansowych i lokalowych. Do dyspozycji ma się przecież określony budżet i pomieszczenie o konkretnej powierzchni i kształcie. Pewnych rzeczy się nie przeskoczy…
Remont kuchni skończony
Można meblować! Rozrysuj na kartce (lub w komputerze) nową aranżację kuchni. Zaznacz, w którym miejscu staną jakie meble i jak rozmieszczony będzie sprzęt AGD. Dokładne zwymiarowanie wnętrza pomoże ci sprawniej dobierać jego wyposażenie i nie pomylić się w funkcjonalnym zaplanowaniu stref kuchennych: strefy przechowywania, zmywania i gotowania. Prawidłowa i idealna kolejność, zaczynając od wejścia do kuchni, to: lodówka, krótki blat, zlewozmywak, główny blat roboczy, kuchenka (lub płyta grzewcza) i znowu krótki blat.
Meble kuchenne
Do wyboru masz zamówienie mebli robionych na wymiar lub kupno gotowych rozwiązań. Pierwsza opcja niezbędna jest zazwyczaj w przypadku pomieszczeń bardzo małych lub nieustawnych, bo o nietypowym kształcie. Niestety, wariant ten jest droższy niż nabycie gotowych mebli modułowych, które można ułożyć w swojej aranżacji kuchni wedle własnego uznana. Nie obawiaj się, że projekt będzie sztampowy. Nie będzie. Meble takie wybiera się spośród kilku typów szafek (wiszące, stojące, narożne, witryny etc.), wielu rodzajów frontów (lakierowane, drewniane, szklane i in.) oraz nieskończonej niemalże liczby uchwytów do nich. Do tego dochodzi jeszcze dobór blatu, który może być wykonany z różnych materiałów (np. z kamienia, drewna, metalu) i w różnych tonacjach kolorystycznych oraz dodatki. Odpowiednie zestawienie tych wszystkich elementów zdecyduje o niepowtarzalności aranżacji twojej kuchni.
- Wskazówka praktyczna
Jeśli gotowanie jest twoją pasją, zapewnij sobie w kuchni dużo szafek i długi, wygodny blat roboczy. Jeżeli mało gotujesz i niewiele czasu spędzasz w kuchni, ogranicz liczbę mebli do minimum. Wnętrze pozostanie dla ciebie nadal funkcjonalne, a ty zaoszczędzisz pieniądze i zyskasz cenną przestrzeń.
- Porada aranżacyjna
Jeśli lubisz jasne wnętrza, wybierz do kuchni meble w kolorze szarym lub beżowym, ale koniecznie z gładkimi, błyszczącymi frontami. Będzie modnie i przytulnie jednocześnie. Królujące dotychczas wszędzie białe meble są już nieco „zgranym” wyborem. Jeżeli natomiast wolisz ciemną kolorystykę, weź pod uwagę najmodniejsze w tym sezonie barwy: ciemny turkus, pomarańcz, naturalne odcienie zieleni, fiolet… Odważną nowością w 2018 są też czarne meble kuchenne.
AGD w aranżacji kuchni
Urządzasz kuchnię tylko dla siebie, wstaw do niej niewielką lodówkę w zabudowie i małą płytę grzewczą. Jeśli nie przepadasz za kucharzeniem, przyda ci się zapewne także mikrofalówka. Jeśli jednak masz dużą rodzinę, w domu mieszka wiele osób lub po prostu dużo ludzi będzie korzystać z tej kuchni i często tam przygotowywać posiłki, niezbędne będą spora lodówka (może także zamrażarka), piekarnik i wygospodarowanie miejsca na zmywarkę. Ekspres do kawy czy toster powinny się znaleźć w każdej kuchni.
- Wskazówka praktyczna
Pamiętaj, że sprzęt z oferty dużego AGD (lodówki czy zmywarki), podobnie jak szafki kuchenne, dostępny jest w kilku standardowych wymiarach, które można dobrać tak, by były możliwie spójnie z rozmiarami mebli, szczególnie, jeśli chodzi o głębokość czy szerokość.
- Porada aranżacyjna
Wybierz AGD w zabudowie, jeżeli urządzasz kuchnię w stylu nowoczesnym i lubisz minimalizm w aranżacji wnętrz. Do kuchni o stylistyce bardziej klasycznej możesz wstawić wolnostojące AGD, którego design odpowiada wybranemu stylowi aranżacji.
Zlew kuchenny
Ważnym elementem aranżacji kuchni jest praktyczny i estetyczny zlewozmywak. W zakresie tego wyposażenia również masz spory wybór i kilka istotnych decyzji do podjęcia. W zależności od tego, czy twoja kuchnia jest duża czy mała, oraz czy często w niej gotujesz czy raczej tylko okazjonalnie, wybierasz mniejszy lub większy zlewozmywak. Do małych wnętrz i / lub w przypadku, kiedy z kuchni korzysta się rzadko, najlepszy jest zlewozmywak jednokomorowy. Jeśli natomiast do dyspozycji masz dużo miejsca albo często przygotowujesz posiłki i kuchnia jest mocno eksploatowana, z pewnością lepiej się sprawdzą dwie komory. Interesującą opcję pośrednią, zwłaszcza wtedy, gdy kuchnia wyposażona jest w zmywarkę, stanowi zlewozmywak półtorakomorowy, który może zadowolić wszystkich. Ta dodatkowa połówka przydaje się do mycia warzyw czy owoców, ale można tam także na przykład odstawiać naczynia, jeśli zlewozmywak nie ma swojego ociekacza. Pamiętaj też, że możesz wybierać spośród różnych rozmiarów i wielu kształtów. Zlew jednokomorowy wygląda najlepiej, jeśli komora jest okrągła, planując zlew w rogu kuchni, można wybrać zlewozmywak narożny lub taki w kształcie trapezu itd. Możliwości aranżacyjnych jest całkiem sporo, zwłaszcza że są jeszcze różne opcje materiałowe, fakturowe i kolorystyczne. Najpopularniejsze i chyba najbardziej uniwersalne, a także najtańsze są zlewozmywaki wykonane ze stali nierdzewnej (gładkie lub z fakturowaną powierzchnią), ale do wyboru masz jeszcze inne warianty: emaliowane (łatwo je utrzymywać w czystości, za to trzeba uważać, aby ich nie zarysować), ceramiczne (odporne na zarysowania, ale podatne na obtłuczenia) i kompozytowe (odporne na uszkodzenia).
- Wskazówka praktyczna
Umieść zlewozmywak między lodówką a kuchenką (lub płytą grzewczą), oddzielając go od nich niewielkimi blatami. To najbardziej optymalny układ, który ułatwia wykonywanie czynności kuchennych.
- Porada aranżacyjna
Jeśli zależy ci na dobraniu koloru zlewozmywaka na przykład do koloru mebli, a nie jest to biel, szarość czy srebro, szukaj zlewozmywaków kompozytowych, które mogą mieć dowolną barwę (niebieskie, pomarańczowe, zielone etc.).
Oświetlenie kuchni
W kuchni potrzeba kilku źródeł światła. Uwzględnij w swoim projekcie konieczne światło górne, podszafkowe (czy też nadblatowe) i to nad stołem (jeśli masz go w swojej kuchni).
- Wskazówka praktyczna
Postaw na żarówki LED. Nie są tanie, ale opłacalne ze względu na swoją długą żywotność. Do kuchni idealne będą te zapewniające neutralną temperaturę barwową (4000 – 4500 K).
- Porada aranżacyjna
Jeśli masz w kuchni szafki z przeszklonymi frontami (tzw. witryny), warto je podświetlić. Wnętrze znacznie zyska na przytulności..
Wszystko, co potrzebne do aranżacji kuchni oraz porady, jak remontować i jak urządzać kuchnię znajdziesz tutaj: https://www.leroymerlin.pl/kuchnie,a636.html
Artykuł sponsorowany
8.01.2018
Warning: Undefined variable $i in /home/klient.dhosting.pl/mkmmedia/nowa_kuchnieportal.pl/wp-content/themes/kuchnieportal/comments.php on line 61
teraz nowoczesne mieszkania maja takei kucnie z aneksem.. tez szukam inspiracji do zabudowy swojej kuchni..i teen projekt bardzo mi sie podoba .
@Dorota trafiła w punkt. Wszystko fajnie tylko kuchnia jakaś duuża 🙂
Tekst ciekawy, tylko kto ma takie kuchnie jak na zdjęciu?