kuchnieportal

Czy warto obierać owoce i warzywa obieraczką?

Czy warto obierać owoce i warzywa obieraczką?

Nie wszyscy muszą być miłośnikami gotowania, lecz każdy z nas powinien dbać o odpowiednio zbilansowaną dietę, bogatą w warzywa i owoce. Nie masz czasu lub cierpliwości do obierania ich dużym, nieporęcznym nożem? Szukasz rozwiązania, które usprawni Twoją pracę w domowej kuchni? Postaw na ręczną obieraczkę do warzyw i uprość przygotowywanie posiłków. Sprawdź, dlaczego warto się nią posiłkować.

Skórka warzyw i owoców, czyli nie zawsze najzdrowsza ich część

Owoce i warzywa są niezbędnymi produktami ludzkiej diety, lecz musisz uważać na to, co jesz. Są one bowiem często spryskiwane specjalnymi środkami, które poprawiają ich wzrost czy zabezpieczają na czas transportu między szklarnią a półką sklepową. Zdarza się, że samo mycie warzyw czy owoców może nie wystarczyć – w takich sytuacjach warto pozbawić je skórki, w której środki te się zatrzymują i mieć pewność, że zjedzone produkty nie wpłyną negatywnie na zdrowie.

Owoce i warzywa najczęściej obieramy wtedy, gdy ich skórka nam po prostu nie smakuje. Możesz to zaobserwować na przykładzie pomarańczy, cytryny, popularnego ogórka czy dyni. Pozbawia się je skórki również przed dalszym przetworzeniem. Niezależnie jednak od tego, czy planujesz jeść je na surowo, czy będziesz je gotował, zadbaj o własne zdrowie i je delikatnie obierz.

Typy ręcznych obieraczek do warzyw a ich zastosowanie

obieraczka do warzyw

 

 

W ofercie sklepów internetowych odnajdziesz różnorodne obieraki i skrobaki, które pomogą Ci w spranym obieraniu warzyw czy owoców. Niektóre z obieraczek produkowane są z myślą o osobach leworęcznych, inne z myślą o praworęcznych, dzięki czemu ich kształt z łatwością dopasowuje się do Twojej dłoni. Dostępne na rynku obieraczki do warzyw można podzielić na dwa główne typy: ze stałym lub ruchomym ostrzem. Modele z ostrzem nieruchomym są bardzo wygodne, mimo że wymagają wprawnego posługiwania się nimi. Najczęściej zakończone są one trójkątną końcówką, pozwalającą na szybkie wycinanie niedoskonałości z warzyw.

Drugie z dostępnych obieraczek są wyposażone w wahadłowe ostrze, które doskonale sprawdza się przy obieraniu warzyw o nieregularnych kształtach, np. ziemniaków. Ruchome ostrze dopasuje się do jego powierzchni, zdzierając wyłącznie niewielką ilość skórki. Jest także wygodne przy obieraniu ogórków – zaledwie kilka pociągnięć wystarczy, aby przygotować go do spożycia.

Używając obieraczki zamiast noża ograniczasz przypadkowe, zbyt grube obieranie warzyw. Jest to szczególnie ważny aspekt, ponieważ dzięki temu warzywa nie zostają pozbawione cennych składników odżywczych, a Ty nie marnujesz jedzenia i nie produkujesz zbędnych odpadów. Wahadłowe obieraczki znajdziesz z gładkim lub falowanym ostrzem, a ich obsługa to jedynie pionowe ruchy dłoni, bez zbędnego wykręcania nadgarstka.

Nietypowe obieraczki do zadań specjalnych

Oprócz uniwersalnych obieraków do warzyw, w asortymencie sprzedażowym są również modele o ukierunkowaniu na konkretne warzywa. Znajdziesz np. specjalny obierak do szparagów, wyposażony w obrotowe ostrze i klips. Wygodnym rozwiązaniem jest także obieraczka do pomidorów z dwoma ruchomymi ostrzami, idealnie dopasowującymi się do jego kształtów. W ten sposób zyskujesz możliwość obrania pomidora ze skórki bez konieczności sparzania go gorącą wodą.

Uniwersalność obieraczki pozwoli Ci na jej częste użytkowanie. Z jej pomocą obierzesz ziemniaki na obiad, przygotujesz ogórki na mizerię, a także pozbawisz skórki jabłko czy mandarynkę na deser. Uwolnij się od długiego i męczącego obierania warzyw nożem i postaw na małą, poręczną obieraczkę. Czas spędzany w kuchni zdecydowanie się skróci, a Ty zyskasz moment na własny relaks.

Dołącz do dyskusji


Warning: Undefined variable $user_ID in /home/klient.dhosting.pl/mkmmedia/nowa_kuchnieportal.pl/wp-content/themes/kuchnieportal/comments.php on line 95