Oryginalne materiały oraz ich wierne imitacje
Jednym z możliwych rozwiązań jest wybór blatu z naturalnego drewna. Drewno daje szerokie możliwości jeśli chodzi o dopasowanie do aranżacji – sprawdzi się zarówno we wnętrzach klasycznych, rustykalnych, industrialnych, jak i nowoczesnych. Jest ciepłym , przyjemnym w dotyku materiałem, który nadaje wnętrzu naturalny, przytulny i ciepły wygląd. Wadą blatów roboczych wykonanych z drewna jest ich brak odporności na wysoką temperaturę i podatność na zarysowania. Wymagają ostrożności w codziennym użytkowaniu oraz regularnego olejowania, które zapobiega wchłanianiu przez nich zabrudzeń.
Innym, naturalnym materiałem, który może być wykorzystany w blatach kuchennych jest kamień. Blaty wykonane z tego materiału zazwyczaj są niezwykle trwałe, dzięki czemu doskonale sprawdzają się w codziennym użytkowaniu w kuchni. Szczególnie polecany w tej kategorii blatów jest granit – najtwardszy, najbardziej odporny na wszelkiego rodzaju uszkodzenia kamień. Pięknym, niezwykle eleganckim materiałem cenionym szczególnie za swoje walory estetyczne i chętnie stosowanym, jako materiał budulcowy blatów kuchennych, jest marmur. W przypadku tego materiału, należy jednak pamiętać, że jest on zdecydowanie bardziej miękki i podatny na powstawanie plam. Kamienny blat, niezależnie czy jest to granit, marmur lub inny gatunek wymaga regularnej impregnacji, dedykowanymi środkami do ochrony i konserwacji kamienia. Wadą blatów kamiennych jest również ich duży ciężar oraz wysoka cena w stosunku do innych, dostępnych ma rynku materiałów.
Wygodnym w codziennym użytkowaniu rozwiązaniem są blaty wykonywane z wysokogatunkowych płyt MDF pokrytych trwałym laminatem. Ciekawe dekory, w tym również te wiernie imitujące naturalne drewno czy kamień blaty oferuje niemiecki producent Nolte Küchen. Blaty Nolte wykonane są z trzywarstwowej, wysokiej jakości płyty laminowanej, która charakteryzuje się podwyższoną wytrzymałością na ścieranie, środki chemiczne i wysoką temperaturę. W ofercie producenta znajdują się m.in. modele odzwierciedlające wygląd naturalnego kamienia: granitu (np. Dolomit Grau S85, Terazzo Bianco Z21 , Atlas Granit S86), marmuru (np. Marmor Hell S89, Marmor Dunkel S90) i inne ciekawe interpretacje kamiennych wzorów i kolorów zarówno w jasnych, jak i ciemnych tonacjach oraz o gładkiej lub wyczuwalnej w dotyku strukturze.
Producent opracował również sposób montażu płyt indukcyjnych i zlewozmywaków na równi z blatem w swoich blatach laminowanych. To rozwiązanie, niezwykle wygodne w użytkowaniu i podnoszące walory estetyczne kuchni, zarezerwowane było do niedawana wyłącznie dla materiałów kamiennych. Aktualnie decydując się na blat laminowany możemy również korzystać z zalet tego sposobu montażu armatury.
Niezwykle ciekawie prezentuje się również oferta blatów inspirowanych kolorystyką i faktura naturalnego drewna. Producent oferuje w tym temacie 17 ciekawych dekorów zarówno tych o bardziej jednolitej kolorystyce (np. Kiruna Birke B21, Asteiche Natur E27), jak i o wyraźnym usłojeniu (Wildeiche Rustikal E28, Nusbaum Kuba A23). W śród drewnianych dekorów blatów dostępne są również modele w modnej stylistyce naturalnego, bielonego drewna (np. Altholz Hell A19, Altholz Dunkel A20).
Kolorystyka wielu modeli blatów Nolte Küchen jest kompatybilna z dekorami frontów, jaką udostępnia w swej ofercie ten producent. Dzięki czemu jest możliwość wyboru ciekawego rozwiązania jakim jest nowoczesny, jednolity charakter zabudowy meblowej bazujący na tym samym dekorze zarówno blatu, jak i frontów mebli.
Ultra cienkie blaty 12 mmm
Stylowym, nowoczesnym rozwiązaniem są ultracienkie 12 milimetrowe blaty, które sprawiają, że zabudowa kuchenna prezentuje się lekko i efektownie. Tak cienkie blaty kojarzone są powszechnie w materiałem jakim jest stosunkowo drogi konglomerat kwarcowy. Na rynku mebli pojawia się jednak coraz większy wybór dekorów blatów laminowanych o tej grubości. W aktualnej ofercie Nolte Küchen dostępnych jest aż 18 ciekawych modeli wykonanych z tego materiału, które dostępne są również w 12 milimetrowej wersji . Oznacza to dla projektnatów i konsumentów jeszcze więcej możliwości tworzenia i cieszenia się modnymi, lekkimi wizualnie aranżacjami wnętrz kuchennych.
Ciekawostką z oferty Nolte są również 12 mm grubości blaty wykonane z prawdziwego szkła. Cieniutka, szklana krawędź blatu prezentuje się niezwykle intrygująco, delikatnie i dodaje oryginalności aranżacjom. Technika produkcji tych blatów, zapewnia im jednak wysoką trwałość i tym samym bezpieczeństwo użytkowania pomimo niewielkiej grubości. Modele blatów wykonanych ze szkła o grubości 12 mm producent oferuje aktualnie w bieli (Weiss G59), szarości (Quartzgrau G58) oraz czerni (Schwarz G67).
Ciekawym zabiegiem aranżacyjnym jest zestawienie dwóch grubości blatów w aranżacjach wysp kuchennych. W przestronnych, otwartych kuchniach to właśnie wyspa kuchenna jest często najbardziej widocznym od strony salonu elementem zabudowy i to na nią należy zwrócić baczną uwagę podczas projektowania mebli. Dwustopniowe, o kontrastujących grubościach blaty zestawione ze sobą w jednej konstrukcji zabudowy meblowej, to nieszablonowy pomyśl aranżacyjny.
Podświetlony blat i inne ciekawe rozwiązania
W poszukiwaniu oryginalnych, ciekawych rozwiązań do aranżacji kuchennych warto również zwrócić uwagę na możliwość podświetlenia blatu. Nolte proponuje, by pójść o krok dalej w tym temacie i zdecydować się na koncepcję bazującą na 2-3 symetrycznych liniach świetlnych poprowadzonych w wzdłuż poziomych podziałów zabudowy kuchennej. Jedną z linii tworzy podświetlany blat, kolejne to podświetlane listwy uchwytowe systemu MatrixArt (autorskie rozwiązanie projektowe Nolte Küchen w którym standardowe uchwyty są zastąpione przez listwę uchwytową zintegrowaną z korpusem; otwieranie szuflad odbywa się w tej koncepcji po przez pociągnięcie wystającej krawędzi frontu).
W tak zaaranżowanej zabudowie podświetlenia blatu i listew tworzą jedną spójną, zgraną koncepcję, która doskonale sprawdzi się w nowoczesnej stylistyce wnętrz. Rozwiązanie to dedykowane jest zarówno do regularnej zabudowy meblowej, jak i do wysp kuchennych.
W nowoczesnych aranżacjach wnętrz ciekawym rozwiązaniem jest również zastosowanie okładzin ściennych z płyty meblowej o dokładnie takim samym dekorze jak blat. W ten sposób można zaaranżować fragment ściany lub wypełnić wnękę w przestrzeni pomiędzy powierzchnią blatu a szafkami górnymi.
Zobacz też gotowe projekty domów w technologii nowoczesnej lub tradycyjnej.
Warning: Undefined variable $i in /home/klient.dhosting.pl/mkmmedia/nowa_kuchnieportal.pl/wp-content/themes/kuchnieportal/comments.php on line 61
Wygląda super, ciekawe jaki koszt
Tzn. w laminatach oczywiście. Bo w kamieniu to wiadomo 😉
Sporo ciekawostek znanych i nie nowych 😉 Ale montaż na równi z blatem tego raczej się nie spotyka.