kuchnieportal

Żyrandol do kuchni- podpowiadamy, na co warto zwrócić uwagę przy wyborze oświetlenia

Żyrandol do kuchni- podpowiadamy, na co warto zwrócić uwagę przy wyborze oświetlenia

Fot. Zjawiskowy żyrandol do kuchni o efektownym kształcie (zdjęcie: http://www.light-housedesigns.com)

Urządzając kuchnię, w pierwszej kolejności skupiamy się zwykle na doborze mebli, tak, by były piękne, wykonane z materiałów dobrej jakości, a przede wszystkim, by można w nich było swobodnie przechowywać kuchenne przedmioty. Jednak na komfort korzystania z mebli kuchennych ma również wpływ dobór odpowiedniego oświetlenia. Tym razem podpowiemy, jaki wybrać żyrandol do kuchni.

Górne oświetlenie kuchni

W kuchni niezbędne jest oświetlenie górne, rzucające światło na całe pomieszczenie, które będzie włączane przy wejściu. Nie musi ono charakteryzować się dużą jasnością i intensywnością. Ważne, aby było to światło rozproszone bądź takie, które najpierw odbija się od sufitu, a dopiero potem pada na meble i sprzęty. Jako górne oświetlenie kuchni świetnie sprawdzą się lampy wmontowane w sufit, plafony, listwy halogenowe, ale również bardziej tradycyjne żyrandole kuchenne, które wciąż cieszą się ogromną popularnością, dzięki bogactwu kształtów i kolorów. Żyrandole do kuchni doskonale sprawdzą się w centralnym miejscu sufitu, ale również kiedy umieścimy je nad stołem bądź wyspą kuchenną, co jest coraz chętniej wybieranym rozwiązaniem.

Wybierając oświetlenie do kuchni musimy przede wszystkim pamiętać, że powinno się w niej znaleźć kilka stref oświetlenia, jeśli zależy nam na wysokim komforcie pracy i przebywania w tym pomieszczeniu. Dla bezpieczeństwa i wygody warto zadbać o dodatkowe oświetlenie blatu roboczego, gdzie przygotowujemy posiłki, a także o punkty świetlne nad strefą zmywania i gotowania.

Jaki żyrandol do kuchni?

Nowoczesne aranżacje coraz częściej łączą kuchnię z innymi pomieszczeniami, takimi, jak jadalnia czy salon, dlatego żyrandol kuchenny, musi pasować do pozostałych elementów wystroju naszego domu. W związku z czym- nowoczesne żyrandole do kuchni, powinny być nie tylko praktyczne, ale również modne i stylowe. Producenci żyrandoli kuchennych łączą te dwa elementy w swoich projektach, dlatego nie musimy rezygnować z prostej lampy dającej dużo światła, na rzecz tej, która idealnie wkomponuje się w nasze wnętrze, kosztem gorszej jakości oświetlenia. Jeśli kuchnia stanowi oddzielne pomieszczenie w naszym domu, możemy wybrać żyrandol do kuchni pasujący wyłącznie do stylistyki, jaką prezentuje to pomieszczenie. Wtedy mamy naprawdę ogromne możliwości wyboru kuchennego żyrandolu- w nowoczesnej kuchni możemy zdecydować się na bardziej ekstrawagancką lampę, natomiast jeśli nasza kuchnia wykonana jest w klasycznym stylu, powinniśmy postawić raczej na bardziej tradycyjne żyrandole kuchenne.

żyrandol wiszący

Fot. Żyrandol wiszący nad stołem Sharon z klasycznymi kloszami (zdjęcie: www.lampy.pl)

Modne żyrandole kuchenne

W ostatnim czasie wiele osób zdecydowało się zaprojektować kuchnie w jasnych kolorach- szczególnie w tych aranżacjach żyrandol kuchenny powinien odgrywać znaczącą rolę, nie tylko praktyczną, ale również dekoracyjną. Podobnie jest w przypadku minimalistycznych, eleganckich, monochromatycznych wnętrz, którym oryginalny żyrandol doda wyrazistości. Modne żyrandole w kuchni mogą stanowić jej mocny akcent i element charakterystyczny przyciągający spojrzenia, poprzez ciekawy, niepowtarzalny kształt, nietypowy kolor czy ładną barwę światła.

Producenci oświetlenia proponują bogatą ofertę żyrandoli kuchennych, które łączą w sobie to, co piękne, z tym, co praktyczne. Dzięki temu każdy znajdzie coś dla wnętrza swojej kuchni- niezależnie od tego, czy jest ona zaaranżowana w stylu klasycznym, rustykalnym, skandynawskim czy glamour.

Fot. Żyrandol wiszący Rose w stylu industrialnym z dużymi, widocznymi żarówkami (zdjęcie: www.lampy.pl)

Nowoczesne żyrandole do kuchni- energooszczędność w dobrym stylu

Wybierając nowoczesne żyrandole do kuchni, kierujemy się nie tylko ich wyglądem, ale również kwestiami dotyczącymi energooszczędności. Od kilku już lat największą popularnością na rynku oświetlenia energooszczędnego, cieszą się żarówki typu LED. Na ich korzyść przemawia wyższa trwałość oraz dbałość o środowisko naturalne. Poza tym żarówki LED-owe mają korzystne parametry świetlne oraz ciekawą i bogatą gamę kształtów oraz kolorów światła, jakie emitują. Atutem, który często podkreślają producenci tego typu oświetlenia, jest ich żywotność, którą określa się zwykle na około 50 tysięcy godzin.

Coraz więcej osób instaluje w swoich domach oświetlenie typu LED jako główne źródło światła. Żarówki LED z powodzeniem można umieścić w kuchennej przestrzeni, zarówno jako główne źródło światła, a także dodatkowe, mniejsze punkty świetlne. Na rynku dostępnych jest mnóstwo nowoczesnych żyrandoli LED do kuchni, które są połączeniem energooszczędności i modnego wyglądu. Prócz żyrandoli kuchennych z  żarówkami LED, wiele osób decyduje się doświetlać nimi np. przestrzeń nad blatem roboczym, cokoły bądź fronty szafek. Takie oświetlenie jest nie tylko dodatkowym źródłem światła w kuchni, ale dodaje też pomieszczeniu stylowego i modnego wyglądu, podkreśla dekoracyjny charakter aranżacji.

Dołącz do dyskusji


Warning: Undefined variable $user_ID in /home/klient.dhosting.pl/mkmmedia/nowa_kuchnieportal.pl/wp-content/themes/kuchnieportal/comments.php on line 95