kuchnieportal

Styl minimalistyczny w kuchni

Minimalizm w aranżacjach kuchennych od lat cieszy się niesłabnącą popularnością. Jego źródeł należy szukać w Japonii i w tamtejszym podejściu do życia, które charakteryzuje redukcja nadmiaru, prostota i harmonia. Taki też jest styl minimalistyczny w europejskich kuchniach. Dominują w nim linie proste, geometryczne formy, harmonijne zestawienie barw. Ważną rolę odgrywa światło, które ma współistnieć z przedmiotami, delikatnie podkreślać elementy architektoniczne i dawać wrażenie przestronności.

Jakość ważniejsza niż ilość

W przypadku tego stylu najlepiej się sprawdzi jeden wyrazisty, doskonałej jakości element wystroju, np. obraz (mile widziane oryginały), mebel czy tkanina wyeksponowana na tle ascetycznego wnętrza. Cechą charakterystyczną jest brak ozdób i ornamentów. Zasada ? im mniej tym lepiej?, która dobrze opisuje styl minimalistyczny, nie oznacza jednak, że wnętrze ma być puste. Liczy się przede wszystkim uzyskanie wrażenia harmonii i przestronności poprzez dobranie kilku, idealnie pasujących do sobie elementów wystroju.

Meble i dekoracje

Kuchnię urządzoną w stylu minimalistycznym cechuje prosta forma. Brak jest tu ozdób i dekoracji, meble mają jednolitą i geometryczną formę, często rezygnuje się z uchwytów na rzecz innych, bardziej dyskretnych i wyrafinowanych systemów otwierania – np. dociśnięcie frontu szafki lub delikatne zapukanie w nią, tak aby dodatkowe elementy nie zakłócały prostego, nowoczesnego charakteru wnętrza. Unika się także półek, a większość sprzętów zabudowana jest szafkach. Na stołach nie leżą obrusy, krzesła mają proste siedziska i pozbawione są nakryć.Polecamy:

Kolorystyka

Kolory najczęściej wykorzystywane we wnętrzach minimalistycznych to przede wszystkim jasne odcienie szarości, beż oraz biel i czerń. Czasami dla kontrastu stosuje się również czerwień, fiolet i amarant. Paleta barw jest raczej wąska, kolory perfekcyjnie dobrane i idealnie komponujące się ze światłem w pomieszczeniu.

Materiały wykończeniowe

Materiały dominujące we wnętrzach minimalistycznych to szkło, stal inox, aluminium, chromowana stal. Meble wykonane w stylu minimalistycznym ciekawie wyglądają na tle surowych tworzyw, takich jak drewno, beton i cegła, które podkreślają ich prosty i nowoczesny charakter. Dominuje wykorzystanie dużych, jednolitych płaszczyzn. Na podłogi zaleca się stosowanie dużych płytek. Aby kuchnia zyskała jeszcze bardziej surowy charakter, można zastosować płytki w połysku.Kuchnie w stylu minimalistycznym:


Warning: Undefined variable $i in /home/klient.dhosting.pl/mkmmedia/nowa_kuchnieportal.pl/wp-content/themes/kuchnieportal/comments.php on line 61
Aisza
6 sierpnia 2013, 22:50
4/1

Piękne, szczególni te w bieli…

Dołącz do dyskusji


Warning: Undefined variable $user_ID in /home/klient.dhosting.pl/mkmmedia/nowa_kuchnieportal.pl/wp-content/themes/kuchnieportal/comments.php on line 95