kuchnieportal

Przejęcie Indesitu

Włoski koncern Indesit został przejęty przez amerykański Whirpool. Obie firmy zajmują się produkcją urządzeń gospodarstwa domowego. Komisja Europejska zgodziła się na tę transakcję, twierdząc, że nie zagrozi ona konkurencyjnemu rynkowi w Unii Europejskiej. Tym samym Holding Fineldo należący do rodziny Merlinich przestał być właścicielem dwóch trzecich akcji Indesitu – do tej pory jednego z liderów europejskiego rynku AGD.

Na chwilę obecną ta decyzja nic nie zmienia ? do końca roku w fabrykach Whirpool i Indesit wszystko ma pozostać bez zmian. Co potem stanie się z 7 tysiącami polskich pracowników, pozostaje tajemnicą, o planach restrukturyzacyjnych na razie się nie mówi. Rzecznik Indesitu, Zygmunt Łopalewski, przedstawia jednak sytuację w pozytywnych barwach, twierdząc, że wchłonięcie oznacza jedynie, iż Indesit i Whirpool z rywali, przekształcają się teraz w dwa niezależne podmioty należące do Grupy Whirpool. Już teraz trwają jednak prace dla ?integracją procesów biznesowych? i prawdopodobnie wielkich zmian się nie uniknie.

Połączenie dwóch firm prezentowane jest jako przejęcie strategiczne, mające na celu wzajemne uzupełnienie. Whirpool i Indesit podkreślają, że są w dobrej kondycji finansowej, a zjednoczenie ma wpłynąć na poszerzenie asortymentu. Wszystkim jednak znane są problemy rentowności włoskiego koncernu, a także niezwykle silna pozycja Whirpool na światowym rynku.

Ta fuzja ma niemałe znaczenie dla branży AGD. Wystawiony niedawno na sprzedaż FagorMastercook oraz przejęcie Indesitu wpływają na powolną konsolidację rynku. Niemiecki koncern BSH oraz szwedzki Electrolux będą musiały walczyć teraz ze wzmocnionym Whirpoolem.

Więcej informacji:
www.wyborcza.biz

Dołącz do dyskusji


Warning: Undefined variable $user_ID in /home/klient.dhosting.pl/mkmmedia/nowa_kuchnieportal.pl/wp-content/themes/kuchnieportal/comments.php on line 95