kuchnieportal

Południowo-wschodnia Francja w Twoim wnętrzu, czyli meble prowansalskie

Południowo-wschodnia Francja w Twoim wnętrzu, czyli meble prowansalskie

Styl prowansalski nie jest idealnym odwzorowaniem wyglądu domów na południu Francji, stanowi raczej ich niemal wyidealizowaną, utopijną wersję. Pochodzi z południowych rejonów Republiki Francuskiej zwanych Prowansją, która kojarzy się z polami lawendy, domami zbudowanymi z kamienia oraz zielonymi wzgórzami. Bliskość z przyrodą oraz bezpretensjonalny charakter krainy odwzorowywany był na obrazach największych malarzy (np. Paul?aCezanne?a), który zachwycił i uwiódł ich odbiorców. Ci, chcąc przenieść choć odrobinę Prowansji do swoich domów, zaczęli aranżować je na wzór tych, które widzieli na znanych płótnach. Tak narodził się styl wystroju wnętrz mający współcześnie odzwierciedlenie w różnych dodatkach i większych elementach aranżacji typu meble prowansalskie.

Czym charakteryzują się meble prowansalskie?

Pomieszczenia inspirowane stylem południowo-wschodniej Francji powinny obfitować w naturalne materiały, stąd meble prowansalskie wykonane są zwykle z drewna. Ważny jest także ich tradycyjny wygląd, dlatego najczęściej są one celowo postarzane, żeby jak najlepiej oddać panujący tam klimat. Zabieg ten sprawia, że pokój staje się niezwykle przytulny i przystępny. Meble w tym stylu pomalowane są najczęściej na biały lub beżowy kolor. Kredensy i szafki mają przeszklenia, przez które widać zastawę. Jest to bardzo charakterystyczny element kuchni urządzonej w stylu prowansalskim – nie może w niej zabraknąć witryny ze szklanymi drzwiczkami. Czasem można trafić na meble prowansalskie, które posiadają delikatne zdobienia nawiązujące do natury w kolorach zieleni i lawendy. Tworzone współcześnie umeblowanie nawiązujące do francuskiego charakteru posiada lekkie przebarwienia i nierówności będące celowymi zabiegami stolarskimi, a nie naturalnym procesem starzenia się przedmiotów. Wynika to z chęci zaakcentowania inspiracji przyrodą i naturalnych materiałów, z których powstają meble prowansalskie.

 

U kogo sprawdzą się meble prowansalskie?

Z pewnością najbardziej docenią je miłośnicy tradycyjnego wystroju, którym przesiąknięty jest styl prowansalski. Polecany jest szczególnie właścicielom większych metraży ze względu na fakt, iż charakteryzuje się on dużą ilością różnych szafek i innego typu mebli. To z kolei stanowi ważne kryterium u osób, którym zależy na większej liczbie miejsc do przechowywania. Fani bliskości z naturą również docenią meble prowansalskie, w których nawiązuje się często do przyrody. Jeśli ktoś traktuje zastawę stołową jako element dekoracyjny, np. w kuchni czy jadalni, z pewnością doceni przeszklone gablotki, które są nieodłącznym elementem tego stylu. Za ich drzwiczkami można ułożyć piękną wystawę z talerzy i misek, np. z lawendowymi akcentami, które będą zwieńczeniem tego, z czym kojarzy się Prowansja.

Bezpretensjonalny charakter, harmonia, a także nawiązania do natury, którymi odznaczają się meble prowansalskie wprowadzają we wnętrzach domowy nastrój i spokój, czym zaskarbiły sobie rzesze fanów. Choć współcześnie większość aranżacji skupia się przede wszystkim na minimalizmie, nie brakuje miłośników tradycji, na której opierają się meble prowansalskie.

 

Dołącz do dyskusji


Warning: Undefined variable $user_ID in /home/klient.dhosting.pl/mkmmedia/nowa_kuchnieportal.pl/wp-content/themes/kuchnieportal/comments.php on line 95