kuchnieportal

Na co trzeba zwrócić uwagę, wybierając okna?

Na co trzeba zwrócić uwagę, wybierając okna?

Okna są bardzo ważnym elementem każdej nieruchomości. Pełnią wiele funkcji praktycznych, mogą również nadawać budynkom charakteru. Wybór okien do domu to decyzja, ze skutkami której, będziesz żyć przez lata. Dlatego warto sprawdzić, jakich błędów lepiej unikać. Czy wiesz jakie cechy powinno mieć okno?

Budowa domu jest bardzo angażującym zajęciem. Czasami trudno poświęcić każdej kwestii dostateczną ilość uwagi. Jednak na liście Twoich priorytetów z pewnością powinny znaleźć się wybór odpowiedniego okna. Muszą pasować do koncepcji już na etapie projektu. Które parametry są najważniejsze przy ich wyborze?

 

Okna jako izolacja termiczna

 

Jednym z najważniejszych parametrów, jakie trzeba brać pod uwagę przy wyborze okien są te, które dotyczą izolacji termicznej. Jest to szczególnie ważne w przypadku okien o dużej powierzchni ? np. tarasowych lub balkonowych.

Zastosowanie okien o dobrych parametrach izolacyjnych ma wpływ na ograniczenie strat ciepła w zimie. Takie rozwiązanie pozwala zmniejszyć ilość koniecznego do ogrzania domu paliwa. To skuteczny sposób na obniżenie rachunków za ogrzewanie.

Jednak izolacja termiczna jest przydatna nie tylko zimą. Takie właściwości okien są ważne także w trakcie upałów. Okna mogą stanowić barierę przed słońcem, które powoduje nadmierne nagrzanie wnętrza budynku. To rozwiązanie pozwala ograniczyć konieczność używania klimatyzacji i obniżyć rachunki za prąd.

 

Bezpieczne okna

 

Kolejną kwestią, która wymaga szczególnej uwagi, są względy bezpieczeństwa. Okna powinny być trudne do sforsowania i posiadać mechanizmy zapobiegające ich łatwemu uszkodzeniu. Już na etapie projektowania domu warto też rozważyć montaż systemów alarmowych.

Bezpieczeństwo to jednak nie tylko odporność na włamania ? szyby okienne nie powinny też stwarzać zagrożenia dla domowników. Warto wybrać rodzaj szkła, które będzie bezpieczne np. w przypadku zbicia lub uszkodzenia szyby.

 

Praktyczne okna do domu

 

Tworząc projekt, należy także rozważyć różne kwestie związane z funkcjonalnością okien. Warto zastanowić się, nad aspektami praktycznymi, jak np. sposób otwierania okna. Na rynku dostępne są systemy uchylne i otwierane w różny sposób ? to bardzo ważne w kontekście użytkowania takich okien.

Walory estetyczne okien

Aspektem, który trzeba dobrze przemyśleć, są też walory estetyczne okien. Dotyczy to ich rozmiaru, kształtu, podziału na pola i kwatery oraz kolory ramy okiennej. Wygląd okien powinien harmonijnie współgrać z całą bryłą budynku. Należy go także dostosować do stylistyki innych elementów projektu, powinien harmonizować również z bramą i ogrodzeniem posesji.

Jakość wykonania i gwarancja producenta

Przy wyborze okien nie warto kierować się jedynie ich ceną. Trzeba wziąć pod uwagę również jakość zastosowanych materiałów i funkcjonalność poszczególnych rozwiązań. Bardzo ważnym aspektem jest także gwarancja udzielana przez firmę na oferowany produkt.

Usługą, na którą warto się zdecydować, jest też profesjonalny montaż okien. To dzięki niemu można uzyskać pełną funkcjonalność okna i wydłużyć jego żywotność.

Dołącz do dyskusji


Warning: Undefined variable $user_ID in /home/klient.dhosting.pl/mkmmedia/nowa_kuchnieportal.pl/wp-content/themes/kuchnieportal/comments.php on line 95