kuchnieportal

Mniej znaczy więcej. Stylowe, minimalistyczne aranżacje kuchni. Jak to zrobić?

Mniej znaczy więcej.  Stylowe, minimalistyczne aranżacje kuchni. Jak to zrobić?

Minimalizm w aranżacji wnętrz kuchennych wiąże się z ściśle określonymi zasadami. Proste, najczęściej zgeometryzowane formy, symetryczne podziały oraz oszczędna kolorystka, czyli główne założenia tego stylu, aby prezentowały się spektakularnie wymagają starannie przemyślanego projektu i zostawania bardzo dobrej jakości materiałów. Bez tych dwóch czynników, projekt może sprawiać wrażenie niedopracowanego. Na co zwrócić uwagę aranżując minimalistyczną kuchnię?

Projekt – od tego się zaczyna

 

Kuchnia jest zdecydowanie, jeśli nie najważniejszym to bardzo ważnym pomieszczeniem w naszym domu. Nawet jeśli gotowanie nie jest naszą ulubioną czynnością, komfortowa, funkcjonalnie zaplanowana kuchnia może sprawić, że przyrządzanie posiłków stanie się dla nas bardziej przyjemne. Dobrze zaplanowane wnętrze kuchenne z prawidłowym podziałem na strefy i zachowaniem zasady trójkąta roboczego wpływa także, m.in. na skrócenie dystansów jakie pokonujemy w podczas gotowania. Niezależnie zatem na jaki styl aranżacyjny się zdecydujemy, przemyślana aranżacja kuchni może zmniejszyć ilość czasu, jaki spędzamy na codziennych obowiązkach związanych z przygotowywaniem posiłków.

 

Do zasad zachowania funkcjonalności wnętrz, dochodzą kwestie ich estetyki. Jeden z bardziej wymagających styli aranżacyjnych, jakim jest cieszący się dużą popularnością minimalizm, wiąże się z wymogiem szczególnie starannego doboru materiałów i kolorystyki. Taki wysiłek jednak się opłaca i można go potraktować jako długoterminową inwestycję. Zaletą nowoczesnych, minimalistycznych wnętrz jest bowiem ich ponadczasowość ? umiejętnie zaaranżowana prostota w połączeniu z wysokiej klasy materiałami, będzie cały czas modna niezależnie od zmieniających się trendów.

 

 

Kolory i materiały do kuchni minimalistycznych – jakie wybrać?  

 

W kuchniach w stylu minimalistycznym sprawdzą się bazowe kolory – biel, czerń, szarości. Aby dodać kuchni w takich tonacjach oryginalnego charakteru warto postawić na ciekawe, niestandardowe materiały subtelnie wyróżniające się np. nietypową fakturą czy głębią koloru. W przypadku mebli do kuchni doskonałą alternatywą dla frontów lakierowanych są powierzchnie pokryte laminatem akrylowym. Podobnie jak lakier dostępne są one w dwóch typach wykończeń – w macie oraz w połysku. W przypadku wersji w połysku wyjątkową cechą takiego materiału jest niezwykła głębia koloru, która doskonale podkreśli charakter minimalistycznych kuchni.

Kuchnie w stylu minimalistycznym z wykorzystaniem powierzchni akrylowych REHAU mogą przy tym opierać się zarówno na zestawieniach ton w ton bazujących na różnych odcieniach tego samego koloru, jak i bazować na bardziej kontrastowych zestawieniach z jednym, mocnym akcentem kolorystycznym (np. połączenie jasnych barw z butelkową zielenią lub grafitem).

W przypadku mebli wykonanych z akrylu warto również wspomnieć o innych ich właściwościach, które sprawiają, że są one doskonałym zamiennikiem powierzchni lakierowanych. Oprócz niewątpliwie wyjątkowych walorów estetycznych, akryl cechuje także duża odporność na zarysowania, co stanowi jego przewagę nad mniej odpornym na uszkodzenia i zarysowania lakierem. Meble wykonane  z laminatu arylowego to również gwarancja niezmiennego koloru naszej kuchni przez lata. Odporny na działanie promieniowania UV akryl w przeciwieństwie do frontów lakierowanych nie utlenia się. Tym samym, jeśli zajdzie konieczność wymiany jednego z frontów mebli (np. w przypadku uszkodzenia mechanicznego), bez problemu to uczynimy, niezależnie od tego jak dużo czasu upłynęło od wykonania kuchni.

Zobacz: Pomysły i rozwiązania do kuchni

Subtelny eklektyzm – minimalistycznie i industrialnie 

 

W założenia kuchni minimalistycznych doskonale wpisuje się również subtelny eklektyzm. Polega on na wprowadzeniu do aranżacji jednego elementu wyróżniającego się odmienną stylistyką i charakterem. Aby całość nie przekraczała granic minimalizmu, bazą i wspólnym mianownikiem całego wnętrza powinna być podobna kolorystyka. Przykładowo w nowoczesnych, minimalistycznych kuchniach doskonale sprawdzą się dodatki w stylu industrialnym, np. płyty wykonane z betonu architektonicznego. Taki element aranżacji bardzo dobrze skomponuje się z szaro-beżową kolorystyką nowoczesnych, minimalistycznych mebli i okładzin podłogowych. Sam w sobie jest na tyle wyróżniający się, że doda wnętrzu ciekawego charakteru.

 

wyspa kuchenna

 

Akcent na wyspę

 

Nowoczesne, minimalistyczne kuchnie bazują najczęściej na gładkich, bezuchwytowych frontach mebli. Proste, symetryczne bryły mebli, bazowa kolorystyka, brak otwartych półek i jak najmniej dekoracji – takie cechy wnętrza to minimalizm w czystej postaci. Jeśli zależy nam jednak na odejściu nieco od takiej mocno zdefiniowanej jego charakterystyki, możemy pokusić się o odstępstwa w postaci, np. wprowadzenia do aranżacji kontrastowych barw lub innego typu materiału. Ciekawym pomysłem może być również dodanie do zabudowy meblowej ciągu otwartych półek lub otworzenie fragmentu wyspy kuchennej (takie elementy można dodatkowo wyróżnić oświetlając i aranżując je w kontrastowej kolorystyce).

Projekt kuchni nabierze w ten sposób ciekawszego, bardziej urozmaiconego charakteru.

 

Dołącz do dyskusji


Warning: Undefined variable $user_ID in /home/klient.dhosting.pl/mkmmedia/nowa_kuchnieportal.pl/wp-content/themes/kuchnieportal/comments.php on line 95