kuchnieportal

Meble na wymiar – sposób na własna aranżację i pewność idealnego wykorzystania przestrzeni

Meble na wymiar – sposób na własna aranżację i pewność idealnego wykorzystania przestrzeni

Meble na wymiar czy meble gotowe – tak zwane modułowe? To jest dylemat, który ma każdy, kto stanął przed koniecznością umeblowania swojego domu lub mieszkania.

Pierwsze nasze kroki najczęściej kierujemy do dużych sklepów meblowych z gotowymi aranżacjami, gdzie możemy przyjrzeć się bliżej meblom, sprawdzić jak działa cichy domyk czy kosz narożny. Wydaje się nam, że wystarczy wybrać kolor i nasze zadanie zostało wykonane. No może jedynie zastanawiamy się, co zrobić albo jak dobrać szafki, aby pasowały nam do pomieszczenia.

Na jaki rodzaj mebli postawić – meble gotowe czy modułowe? Poniżej postaramy się podać kilka za i przeciw, które warto rozważyć przed podjęciem decyzji.

 

Gotowe meble modułowe a meble na wymiar na indywidualne zamówienie – to nie to samo

 

Jeżeli kupujemy gotowy zestaw mebli to otrzymujemy gotowy wzór, wymiar i kolor, jakie zostały już zaprojektowane i wyprodukowane dla sklepu.

W niektórych sklepach mamy dodatkowo możliwość wyboru koloru frontów lub płyty ale jest to najczęściej ograniczone do kilku podstawowych rodzajów. Szerokość poszczególnych modułów mebli w gotowych zestawach zazwyczaj zwiększa się o 5 centymetrów tworząc w ten sposób ciąg wymiarów. Nie ma możliwości dopasowania mebli co do centymetra. Będąc w sklepie z meblami modułowymi często już wiemy, że dany zestaw nie będzie do końca tak funkcjonalny, jak byśmy tego potrzebowali, nie odpowiada nam wymiarem a proponowana paleta kolorów do niczego nam nie będzie pasować.

Jeżeli już po wielu staraniach znaleźliśmy wymarzone meble, to tak naprawdę dopiero teraz pojawiają się problemy. Trzeba do nich dopasować resztę elementów aranżacji w taki sposób, aby materiał, kolor i styl do siebie pasowały. Zadanie to najczęściej nastręcza bardzo dużo trudności  -szukamy jednocześnie kolekcji, która składa się z potrzebnych nam zarówno pod względem funkcjonalnym, jak i wizualnym mebli. Jednak to nie jest jeszcze koniec problemów.

Często praktykowanym sposobem meblowania i aranżowania wnętrz jest zakup kolejnych mebli i dopasowywanie ich do tych, które już są w meblowanym pomieszczeniu. Przesuwamy wtedy meble z miejsca na miejsce, aby znaleźć optymalny układ. Bardzo często okazuje się wtedy, że nowy zakup nie nie pasuje do miejsca, jakie dla niego wybraliśmy – jest za wąski lub za szeroki. Najczęściej zaczynamy się godzić wtedy z faktem, że nic do siebie nie pasuje a kolejne meble są w zasadzie nieestetycznym „łataniem” wolnej przestrzeni.

Ten sam problem pojawia się podczas doboru wyposażenia wewnętrznego i podzespołów mebli. Często spotykaną trudnością jest nieodpowiadające nam rozmieszczenie półek, nieodpowiednia ilość szuflad oraz niewłaściwa ich wysokość. Każdy z nas ma swój sposób przechowywania rzeczy. Część osób woli większą ilość półek, część stawia na przewagę szuflad a jeszcze inni preferują wieszaki. Bardzo trudno jest znaleźć gotowy mebel, który będzie odpowiadał nam w 100% pod względem wyposażenia wewnętrznego.

Czy mamy iść na kompromis? A może lepiej wybrać meble na wymiar?

 

Meble na wymiar dokładnie dopasowane

 

Decydując się na meble na wymiar możemy w pełni dopasować je do naszych preferencji.

Po naszej stronie leży wtedy wybór ich wymiarów, co daje możliwość idealnego dopasowania mebli do naszej przestrzeni. Bardzo często spotykana opcją jest w takich sytuacjach zabudowa od podłogi po sam sufitu – bez nieestetycznych szczelin i wolnych przestrzeni. To właśnie ta zaleta mebli na wymiar gwarantuje ich estetykę, funkcjonalność i pełne wykorzystanie dostępnej przestrzeni.

W praktyce doświadczony projektant mebli na wymiar jest w stanie wykorzystać nawet wnękę o szerokości 20 cm tworząc z niej regał na książki lub płyty. Dodatkowo to my wtedy decydujemy o rozstawie półek oraz ich grubości, wybieramy odpowiadający nam materiał oraz dodajemy lub nie podświetlenie.

 

Meble na wymiar do kuchni: lakier, szkło, płyta, metal

 

Zamówienie mebli na wymiar to również rewelacyjne rozwiązanie dla osób o niestandardowym wzroście, np. wysokie osoby mają możliwość wykonania dla siebie zabudowy kuchennej o podwyższonym blacie. Standardowo w gotowych meblach góra blatu znajduje się zawsze na wysokości 86 cm, co jest to stanowczo za nisko dla osób wysokich. Jeśli realizujemy meble na wymiar do kuchni, możemy zadecydować o tym, by blaty robocze były na komfortowej wysokości 95 cm. Podobnie sprawa ma się z osobami niskimi lub jeżdżącymi na wózkach inwalidzkich. Opcja zamówienia mebli na wymiar umożliwia zaprojektowanie kuchni, w taki sposób, by blaty znajdowały się niżej a odległość pomiędzy górną a dolną zabudową mebli była odpowiednio mniejsza. Dzięki takim rozwiązaniom osobom o niestandardowym wzroście jest zdecydowanie łatwiej korzystać z kuchni!

W przypadku obniżenia wysokości blatu problemem może być standardowa wysokość sprzętów AGD a zwłaszcza zmywarki, której minimalna wysokość pod blatem to 82 cm. Jednak przy odrobinie szczęścia można znaleźć na rynku sprzęty o niestandardowych wymiarach. Musimy się jednak wtedy liczyć z tym, że ich cena będzie wtedy najczęściej dwa razy wyższa.

 

 

Najlepszym przykładem mebla idealnego jest szafa na wymiar, którą sami projektujemy w każdym, nawet najmniejszym detalu.

W takiej szafie mamy nie tylko możliwość wyboru materiału, koloru, wymiarów pasujących do przestrzeni jaką dysponujemy, ale również możemy zaprojektować jej wyposażenie ściśle według naszych potrzeb. Do nas należy wtedy decyzja o wysokości i szerokości półek, ilości i rodzaju drzwi, rozmiaru i rodzaju szuflad oraz drążków. Możemy także zadecydować o wyposażeniu lub nie naszej szafy w funkcjonalne dodatki takie, jak: kosze cargo, szuflady na buty i biżuterię, specjalne wieszaki na spodnie oraz krawaty. Po naszej stronie leży wtedy także opcja wyboru oświetlenia wewnątrz i jego rozmieszczenia.

Drzwi szafy projektowanej na wymiar możemy wykonać z dowolnego, wybranego przez nas materiału. Popularnym wyborem są płyty meblowe, jednokolorowe lub odzwierciedlające wygląd dowolnego rodzaj drewna, kamienia czy betonu. Częsta wybieraną opcją frontów szaf w stylu skandynawskim i angielskim są lakierowane płyty MDF ? dowolnie frezowane i lakierowane na dowolny kolor.

Chętnie stawiamy również na wielkogabarytowe lustra mocowanie w drzwiach oraz na fronty drzwi pokryte szkłem hartowanym w jednolitym kolorze – lacobelem.

Decydując się na współpracę z profesjonalnym studiem mebli jesteśmy oczywiście cały czas prowadzeni przez proces powstawania takiej szafy i możemy liczyć na fachowe doradztwo zarówno w temacie wyboru materiału, jak i wyposażenia wewnętrznego. Najczęściej po wywiadzie przeprowadzonym z Klientem oraz po pomiarach studio projektowe przedstawia wizualizację zabudowy meblowej – gotowy projekt, z który może być dalej modyfikowany zgodnie z preferencjami Klienta.

 

Zaletą mebli na wymiar jest możliwość zamaskowania znajdujących się na ścianach wystających rur, liczników gazu i prądu, a także pionów wentylacyjnych – bez zakłócania ich pracy.

Urządzając mieszkanie warto podejść do tematu kompleksowo i zaplanować meble na wymiar do wszystkich pomieszczeń. Wykonane z tych samych materiałów oraz w tym samym stylu podkreślą spójny, dopracowany i tworzący jedną całość charakter wszystkich wnętrz. Meble do kuchni, łazienki, sypialni, garderobę, szafę z siedziskiem, biurko czy meble do salonu – wszystko to zamówisz na wymiar.

A więc może dobrze mieć w domu niepowtarzalne, w pełni dopasowane do potrzeb meble?

 

Modnestol, www.modnestol.pl

Kolor mebli to nie problem, jeśli postawisz na meble na wymiar  

 

Czasami jakiś element mebli pojedyncza szafka, blat czy zawias uległ uszkodzeniu po wielu latach. I co wtedy? Oczywiście z zawiasem nie ma problemu ale skąd wziąć nową szafkę pasującą do reszty mebli?

Jeżeli meble były kupione kilka lat wcześniej, jako gotowy zestaw to raczej nie mamy co liczyć, że uda nam się dokupić pojedynczą szafkę. Wszyscy producenci zmieniają swoją ofertę i każdy gotowy zestaw jest dostępny w sprzedaży maksymalnie przez 3-4 lata.

Jeśli kupiliśmy gotowy zestaw w sklepie meblowym, może pojawić się problem, ponieważ wiele wprowadzanych do sprzedaży kolekcji mebli jest po prostu sezonowych. Nawet jak znajdziemy podobną szafkę to niekoniecznie będzie miała ten sam wzór materiału. Na rynku funkcjonuje kilku producentów płyt meblowych i nawet tak popularna płyta jak Dąb Sonoma u różnych producentów może mieć róż odcień i wzór.

To wszystko powoduje, że po pewnym czasie nie mamy możliwości zakupienia brakującej lub dodatkowej szafki w identycznym kolorze.

Inaczej to wygląda w przypadku mebli na wymiar. Stolarz najczęściej kupuje płyty i podzespoły tych samych producentów. Dysponuje próbnikami materiałów, aby dobrać idealny wzór i odcień mebli. Mamy praktycznie zawsze możliwość zamówienia u niego brakującego elementu – nawet po wielu latach.

Wybierając meble na wymiar zyskujemy naprawdę wiele możliwości i to nie tylko tych związanych z wymiarami czy kolorem samej bryły mebli. Możemy zawsze skorzystać z pomocy fachowców, którzy przyjadą na miejsce przyszłego montażu, zmierzą wszystkie ściany i uwzględnią w projekcie rury, gniazdka oraz wywietrzniki. Możemy także liczyć wtedy na profesjonalny dobór sprzętów AGD oraz armatury. Taka pomoc fachowca jest zazwyczaj bezcenna i niemożliwa do uzyskania w trakcie zakupu gotowego zestawu mebli.

Zdjęcia: Modnestol.

 

Dołącz do dyskusji


Warning: Undefined variable $user_ID in /home/klient.dhosting.pl/mkmmedia/nowa_kuchnieportal.pl/wp-content/themes/kuchnieportal/comments.php on line 95