kuchnieportal
5 5 48

Meble kuchenne wenge – egzotyczny kolor w kuchni

Meble kuchenne wenge wprowadzają do wnętrza ciepły i elegancki charakter. Ich głęboka barwa sprawia, że kuchnia zyskuje przytulny, a przy tym pełen klasy wygląd. Jednocześnie meble kuchenne wenge są wymagające pod względem aranżacji – mogą optycznie zmniejszyć i zaciemnić wnętrze. Jak umiejętnie łączyć je z innymi kolorami i różnymi materiałami, aby stworzyć estetyczną i harmonijną kuchnię? 

Meble kuchenne wenge ? podstawy aranżacji
Kolor wenge swoją nazwę wywodzi od egzotycznego gatunku drewna o bardzo ciemny wybarwieniu. Zazwyczaj określenie to odnosi się do ciemnego brązu, jednak w przemyśle meblarskim nazwa wenge przypisywana jest również szarobrązowym laminatom i foliom.

Meble_kuchenne_wenge_6.jpg

Popularność mebli wenge w różnych sezonach rośnie lub malej, jednak niezmiennie są one jednymi z najchętniej wybieranych w aranżacji wnętrz. Co warto o nich wiedzieć? Meble kuchenne wenge są wyrazistym akcentem w pomieszczeniu, który dodaje mu elegancji i powagi. Zabudowa całkowicie wykończona w tym kolorze może jednak optycznie zmniejszać pomieszczenia. Z tego względu wersję total look warto stosować we większych kuchniach, a w mniejszych jednolitą aranżację przełamać innym kolorem:
?

  • Meble kuchenne wenge najczęściej dopełniane są przez jasne elementy. Białe, beżowe lub kremowe blaty czy płytki podłogowe rozjaśniają wnętrze oraz ładnie kontrastują z ciemnymi frontami.
  • Luksusowym dopełnieniem mebli w kolorze wenge będzie również blat z jasnego kamienia. Przy właściwej pielęgnacji i impregnacji będzie on trwałą i funkcjonalną ozdobą kuchni. Jasnym kamieniem możemy wykończyć również ścianę między dolną i górną częścią zabudowy kuchennej.

Meble_kuchenne_wenge.jpg

Meble kuchenne ? wenge i inne kolory

Popularnym rozwiązaniem aranżacyjnym są dwukolorowe zabudowy, których jedna część wykonana jest w kolorze wenge, druga w bieli lub beżu. Jasne fronty często wykańczane są na wysoki połysk, dzięki czemu dodają one projektowi lekkości i blasku. Modnym pomysłem są także metaliczne, chłodne dodatki, dzięki którym meble kuchenne wenge zyskują nowoczesny wygląd.

Polecamy:

Meble_kuchenne_wenge_3.jpg
Meble kuchenne wenge i inne drewno
Uzupełnieniem mebli kuchennych wenge może być drewniana podłoga, ponieważ różne techniki wykończenia tego materiału pozwalają łatwo dopasować go do mebli wenge. Aby rozjaśnić pomieszczenie możemy wybrać np. podłogę z bielonego jesionu. Należy natomiast unikać kolorów, które są zbliżone do wenge i w efekcie mogą nieestetycznie zlać się z barwą mebli (np. ciemny orzech). Wówczas zabudowa i podłoga stworzą ciężką, przytłaczającą konstrukcję.

Meble_kuchenne_wenge_2.jpg

Meble kuchenne wenge z  drewna, MDF czy laminatu?

Meble kuchenne wenge powstają z:
?

  • płyt MDF oklejanych:

– naturalnym fornirem

– modyfikowanym fornirem

– folią

  • płyt laminowanych
  • drewna

Drewno wenge jest odporne na szkodliwe czynniki, m.in. wilgoć, dzięki czemu meble kuchen z niego wykonane są trwałą ozdobą kuchni. Należy potraktować je jako inwestycję, ponieważ drewno wenge jest kosztownym materiałem, a przez to rzadko wykorzystywanym. Również fornir uznawany jest za trwały i dobry jakościowo produkt, przy czym fronty fornirowane także mają wysoką cenę. Mniej zapłacimy za fronty MDF wykończony folią, jednak bardzo ważny jest tutaj sposób wykończenia krawędzi ? to przez nie front najbardziej chłonie wilgoć i w tych miejscach tworzą się pierwsze uszkodzenia.

Meble_kuchenne_wenge_7.jpg

Dołącz do dyskusji