kuchnieportal

Kuchnia w stylu japandi. Co ją wyróżnia?

Kuchnia w stylu japandi. Co ją wyróżnia?

Fot. Stock.adobe.com

Kuchnia w stylu japandi to połączenie skandynawskiego minimalizmu z japońskim podejściem do sztuki. Mimo, że w naszym kraju wciąż niewiele się o nim mówi, w dzisiejszym artykule udowodnimy, że warto zainteresować się tą efektowną stylistyką. Co sprawia, że neutralne wnętrze urządzone z azjatyckim szykiem, cieszy się ogromną popularnością w wielu miejscach na świecie? Sprawdzamy, jakie informacje warto znać przed przystąpieniem do projektowania kuchni w tym stylu.

Kuchnia w stylu japandi swój wyjątkowy urok czerpie od Skandynawów, którzy z minimalistycznego podejścia do projektowania uczynili jeden z atutów swojej kultury. Opozycją do tej subtelności wydaje się być umiłowanie Japończyków do dekoracji z historyczną przeszłością. Mówiąc o stylu japandi nie możemy również pominąć japońskiej filozofii szczęścia, której celem jest odnalezienie wewnętrznego ładu i równowagi. Wpływ tej idei widzimy również we wnętrzach, które przynoszą upragniony spokój dzięki jasnym barwom i dodatkom wykonanym z naturalnych materiałów.

Japandi – to musisz wiedzieć

Rok 2020 będzie pod znakiem naturalności. Dowodem na to jest coraz większe zainteresowanie stylem japandi, czyli połączeniem skandynawskiej, minimalistycznej estetyki z japońską zasadą wabi-sadi. Jej głównym założeniem jest główny nacisk na funkcjonalność kuchni, dla której ozdobne detale są tylko dodatkiem. Zgodnie z tą zasadą, powinniśmy kierować się racjonalnym podejściem do wprowadzania sprzętów i ozdób w kuchni. Powinny się w niej znaleźć tylko te elementy, które będą przez nas faktycznie używane. Styl japandi sprawdzi się też w małych domach. We wnętrzach dominują jasne barwy i bardzo modne obecnie pastele: odcienie błękitu, mięty czy pudrowego różu. W kuchni ponadto muszą się znaleźć naturalne materiały takie jak kamień np. na blacie kuchennym, marmur, a także wiklinowe kosze na owoce, ceramiczne misy, drewniana zastawa stołowa itp.

Fot. Stock.adobe.com

Styl scandi

Minimalizm nie jedno ma imię. Na przestrzeni lat styl skandynawski rozwinął się do tego stopnia, że nie możemy już sprowadzać go tylko i wyłącznie do subtelnych dodatków i stonowanych kolorów. Jedno natomiast pozostało niezmienne – scandi musi mieć dużo wolnej przestrzeni, aby pokazać się z jak najlepszej strony. Klasyczny minimalizm to przede wszystkim połączenie bieli, prostych form mebli kuchennych i naturalne materiały. W wersji wzbogaconej o delikatne akcenty kolorystyczne mamy już do czynienia z jego folkową odmianą. Tutaj królują własnoręcznie wykonane elementy, pastele i cukierkowe dodatki. Najnowsza odmiana tego stylu to scandi chic, w której pojawia się jeden z najmodniejszych kolorów w aranżacjach kuchni czyli złoto!

styl japoński

Fot. Stock.adobe.com

Styl japoński

Dążenie Japończyków do osiągnięcia stanu Zen – czyli wewnętrznej harmonii i spokoju ducha, charakteryzuje również kuchnie mieszkańców kraju kwitnącej wiśni. Ich umiłowanie natury jest niezwykle widoczne w roślinności którą wprowadzają do swoich domów. Bambus, drzewko Bonsai czy naturalne gałązki w ceramicznym wazonie, świetnie oddadzą klimat tamtejszej kultury. Styl japoński to również umiar, który jest zasadniczym elementem podczas urządzania wnętrza. Roślin nie może być więc zbyt wiele, ponieważ przytłoczą minimalistyczną kuchnię. Warto pamiętać również o oświetleniu. W tej kwestii świetnie sprawdzi się ażurowy bądź rattanowy klosz lampy, która po włączeniu wprowadzi do środka przytulność i orientalny klimat.

 


Warning: Undefined variable $i in /home/klient.dhosting.pl/mkmmedia/nowa_kuchnieportal.pl/wp-content/themes/kuchnieportal/comments.php on line 61
Bartek
11 grudnia 2019, 21:12
2/1

U nas niestety króluje biały MDF w pełnym połysku…

Dołącz do dyskusji


Warning: Undefined variable $user_ID in /home/klient.dhosting.pl/mkmmedia/nowa_kuchnieportal.pl/wp-content/themes/kuchnieportal/comments.php on line 95