kuchnieportal

Kuchnia połączona z jadalnią. Jak ją zaprojektować, by była funkcjonalna i estetyczna?

Kuchnia połączona z jadalnią. Jak ją zaprojektować, by była funkcjonalna i estetyczna?

Fot. Kuchnia połączona z jadalnią jest nie tylko wygodna, ale daje również duże możliwości aranżacyjne (źródło: www.homebuilding.co.uk)

Kuchnia otwarta na inne pomieszczenie w domu, to coraz chętniej stosowane rozwiązanie. Zastosowanie takiego układu wymaga jednak umiejętnego pogodzenia funkcjonalności i estetycznego wyglądu, ponieważ kuchnia stanowi wtedy miejsce reprezentacyjne w naszym domu. Jak zatem zaaranżować kuchnię połączoną z jadalnią?

Wygodne miejsce do przygotowywania i spożywania posiłków

Połączenie kuchni z jadalnią, to praktyczne, wygodne i coraz chętniej wybierane rozwiązanie, nie tylko przez projektantów, ale również przez osoby, które budują dom bądź zmieniają jego dotychczasowy wystrój. Taki układ pomieszczeń pozytywnie wpływa na codzienne użytkowanie pomieszczeń- m.in. ułatwia serwowanie posiłków. Pozwala on od razu po przygotowaniu potraw przenieść talerze i półmiski na znajdujący się tuż obok stół, bez konieczności pokonywania długich odległości. Połączenie jadalni i kuchni daje również okazję do rozmów z domownikami lub gośćmi, którzy zajęli miejsca przy stole i oczekują na podanie przez nas posiłku. Nie musimy ich opuszczać i pozostawiać samych, kiedy chcemy przygotować kolejne danie.

Jadalnia połączona z kuchnią, daje również dodatkową przestrzeń roboczą. W trakcie przygotowywania posiłków możemy część prac przenieść na stół w jadalni, np. angażując w tym miejscu do pomocy dzieci, które mogą siedzieć wygodnie przy stole i wykonywać proste czynności związane z gotowaniem.

Rozwiązanie, jakim jest połączenie kuchni z jadalnią, ma wiele atutów. Jak jednak zaplanować tę przestrzeń, by była jednocześnie użyteczna i dobrze się prezentowała? Kiedy samodzielnie nie jesteśmy w stanie tego zrobić, z pomocą przychodzą projektanci, których propozycje przestronnych, otwartych na salon bądź jadalnię kuchni, można znaleźć na www.archido.pl.

Dobry projekt to podstawa!

Kiedy marzymy o kuchni połączonej z jadalnią, warto zgłosić to projektantowi już na wstępnym etapie planowania układu pomieszczeń w domu. Pozwoli to od samego początku na rozmieszczenie wszelkich instalacji elektrycznych, gazowych i wodno-kanalizacyjnych we właściwym miejscu, a także na stworzenie ergonomicznego układu stref użytkowych w kuchni. Przede wszystkim jednak- projektant wydzieli w kuchni przestrzeń do zagospodarowania jej na jadalnię. Na tym etapie dobrze jest określić, czy zależy nam na niewielkiej strefie spożywania szybkich posiłków wewnątrz kuchni czy chcielibyśmy jednak w jej bezpośrednim sąsiedztwie mieć jadalnię, w której będziemy mogli ustawić duży stół z kilkoma krzesłami. Wiedza ta jest projektantowi niezbędna, by mógł stworzyć dla nas projekt, łączący w sobie jednocześnie praktyczne rozwiązania, ale również estetyczny wygląd. Przy wyborze takiego układu- kuchnia otwarta na inne pomieszczenia stanowi reprezentacyjną część naszego domu. Warto zatem pamiętać o kilku podstawowych kwestiach.

 

 

 

jadalnia połączona z kuchnią

Fot. Spójna kompozycja jadalni i kuchni, pozwala stworzyć piękne, stylowe i przestronne wnętrze (źródło: www.sdesigns.co).

Spójny styl pomieszczeń

Najważniejszą wskazówką, o której warto pamiętać, decydując się na otwartą kuchnię, jest to, by zachować jednolity styl- zgodny z wystrojem sąsiednich pomieszczeń. Możemy to osiągnąć, m.in. poprzez dobór spójnej, zbliżonej kolorystyki- nie tylko ścian, podłóg, ale również sprzętów AGD i mebli. Te ostatnie dają ogromne możliwości stworzenia ciekawej, monolitycznej, idealnie skomponowanej przestrzeni. Zarówno kuchenna zabudowa, jak i meble w postaci szaf lub półek, znajdujące się np. w salonie, powinny być wykonane z tych samych bądź zbliżonych materiałów. Dostępna na rynku oferta firm produkujących meble, odpowiada na te potrzeby i oferuje swoim klientom jednolite zestawy mebli, zarówno do kuchni, jak i salonu czy jadalni.

Kiedy marzy nam się kuchnia połączona z innymi pomieszczeniami- salonem, jadalnią czy holem, konieczne jest, by zapewnić w niej dobrą wentylację, nie tylko w postaci dostępu do okna, ale przede wszystkim dzięki okapowi kuchennemu. Dzięki temu urządzeniu unikniemy przykrych zapachów unoszących się nie tylko w kuchni, ale wyczuwalnych również w innych pomieszczeniach. Okap kuchenny pochłonie nie tylko zapachy, ale również parę wodną i wilgoć, powstającą w trakcie gotowania.

Częstym rozwiązaniem, na które decydujemy się, budując lub remontując dom, jest również łączenie kuchni z salonem, o którym dowiecie się więcej, czytając artykuł: https://kuchnieportal.pl/artykul/kuchnia-otwarta-salon-ja-urzadzic/.


Warning: Undefined variable $i in /home/klient.dhosting.pl/mkmmedia/nowa_kuchnieportal.pl/wp-content/themes/kuchnieportal/comments.php on line 61
anetka
31 maja 2019, 09:24
0/0

dobrze chociaz popatrzeć na te piękne duże kuchnie. pozdrawiam- włascicielka kawalerki 😉

Dołącz do dyskusji


Warning: Undefined variable $user_ID in /home/klient.dhosting.pl/mkmmedia/nowa_kuchnieportal.pl/wp-content/themes/kuchnieportal/comments.php on line 95