kuchnieportal

Kuchnia otwarta. Za i przeciw

Kuchnia otwarta jest obecnie bardzo popularnym trendem we współczesnym budownictwie. Przed podjęciem decyzji o wyborze wymarzonej kuchni warto przeanalizować wszystkie wady i zalety obu rozwiązań, tak aby nasz wybór nie opierał się tylko na chwilowej modzie, ale idealnie dopasował się do stylu życia, preferencji kulinarnych i sposobu spędzania wolnego czasu przez domowników.

Kuchnia otwarta – zalety

Kuchnia otwarta na salon stała się popularna nie bez powodu. Jej największą zaletą jest to, iż umożliwia komunikację pomiędzy domownikami i gośćmi w trakcie przygotowywania posiłków oraz nadaje przestronności i optycznie powiększa niewielkie pomieszczenia. Jest to zatem idealne rozwiązanie dla osób, które często przyjmują gości i chcą pozostawać w ciągłym kontakcie z innymi domownikami, również w trakcie przyrządzania potraw. To rozwiązanie nie jest jednak pozbawione wad. Osoby, które decydują się na otwartą kuchnię powinny być świadome, że rozgardiasz w kuchni, jaki powstaje w trakcie przygotowania posiłków będzie widoczny z salonu. Co więcej,hałas oraz zapachy jakie rozprzestrzeniają się w trakcie gotowaniamogą przenikać doinnych pomieszczeń.

Kuchnia otwarta

Zalety kuchni otwartej:

  • Optyczne powiększenie mieszkania. Kuchnia połączona z salonemnadaje pomieszczeniom wrażenie przestronności i wizualnie powiększa metraż mieszkania.
  • Integracja rodziny. Czas przeznaczony na przygotowywanie posiłków nie oznacza wykluczenia z życia rodzinnego. Otwarta kuchnia umożliwia udział w toczących się w salonie rozmowach, doglądaniu zabaw dzieci czy zerkaniu na ekran telewizora.
  • Swobodny dostęp do jadalni. Bliska lokalizacja kuchni ułatwia przenoszenie zastawy obiadowej oraz jedzenia. Kuchnia połączona z salonem lub jadalnią eliminuje konieczność organizowania dodatkowego miejsca na szybkie posiłki w kuchni. Porządny stół ustawiony w pobliżu ciągu roboczego lub w salonie z powodzeniem może być wykorzystywany zarówno na co dzień, jaki i podczas przyjmowania gości.
Kuchnia otwarta

Wady kuchni otwartej:

  • Zapachy. Należy być świadomym, iż w pomieszczeniu otwartym, nawet pomimo dobrego okapu, zapachy, tłuszcz i inne opary mogą się rozchodzić po mieszkaniu i osadzać na meblach czy tapicerce.
  • Hałasy. Odgłos pracującego robota albo wyciągu może przeszkadzać domownikom np. w trakcie oglądania telewizji lub zakłócać rozmowy.
  • Wszystkie nieumyte naczynia oraz sprzęty kuchenne, a także sam proces przygotowywania posiłków będzie widoczny z salonu. Aby się nieco od niego odgrodzić można zamontować wyższy od blatu murek lub barek.
  • Wymóg wzajemnego dostosowania stylistyki kuchni i salonu. Oba pomieszczenia powinny harmonizować stylistycznie ze sobą. Raczej nie ma możliwości zastosowania dwóch zupełnie różnych aranżacji, innej w kuchni i innej w salonie w przypadku przestrzeni otwartych.
  • Wymóg zakupu dobrej jakości i dostosowanego do stylu mieszkania sprzętu AGD. Sprzęty AGD w przypadku kuchni otwartej są wyeksponowane i stają się częścią wystroju. Aby uniknąć chaosu stylizacyjnego konieczne będzie zabudowanie niektórych sprzętów w szafkach, np. lodówki.
8 komentarzy

Warning: Undefined global variable $_SESSION in /home/klient.dhosting.pl/mkmmedia/nowa_kuchnieportal.pl/wp-content/themes/kuchnieportal/comments.php on line 41

Warning: Trying to access array offset on value of type null in /home/klient.dhosting.pl/mkmmedia/nowa_kuchnieportal.pl/wp-content/themes/kuchnieportal/comments.php on line 41

Warning: Undefined global variable $_SESSION in /home/klient.dhosting.pl/mkmmedia/nowa_kuchnieportal.pl/wp-content/themes/kuchnieportal/comments.php on line 54

Warning: Trying to access array offset on value of type null in /home/klient.dhosting.pl/mkmmedia/nowa_kuchnieportal.pl/wp-content/themes/kuchnieportal/comments.php on line 54

Warning: Undefined variable $i in /home/klient.dhosting.pl/mkmmedia/nowa_kuchnieportal.pl/wp-content/themes/kuchnieportal/comments.php on line 61
Marta Projektantka
21 maja 2019, 13:04
0/0

Jest jedno ale – wszystko zależy od wielkości pomieszczenia którym dysponuje inwestor. Kuchnie blokowe – zwykle z uwagi na rozkład pomieszczeń są zamknięte, natomiast w domach można podjąć swobodny wybór co do preferencji.

Artur
29 kwietnia 2018, 08:33
2/0

Jak ktoś lubi pracować w kuchni to OK.
Ale jeśli nie lubisz zapachów i nie chcesz wiedzieć, jak robione są posiłki to lepiej zamknięta kuchnia.

solidarna
15 grudnia 2017, 09:28
3/2

Solidaryzuję się w 100 procentach, a nawet utożsamiam z @matka polką. Teraz okapy skutecznie wciągają parę i neutralizują zapachy, a to gwarantuje czystość mebli i powietrza.

matka polka
21 listopada 2017, 09:58
2/1

Jak mamy taką możliwość to tylko otwarta kuchnia z wyspą. Mamy oko na dzieci-ne latamy tam i nazad z nerwów,że coś się dzieje, i jestem w kontakcie z domownikami czy gośćmi jak gotuję, mogę się z nimi komunikować ,nie jestem odseparowana. Odnośnie zapachów, dymu , tłuszczu to spokojnie teraz mamy bardzo wydajne okapy, to podstawowy element wyposażenia kuchni w tej chwili. Przy otwartej kuchni okap nie szpeci ale wręcz jest ozdobą.

Ola
19 lipca 2017, 21:02
1/2

Nooo, @żabcia dobrze pisze – okap od globalo jakby co:)

żabcia
18 lipca 2017, 15:31
1/1

Kuchnia otwarta fajna sprawa, pod warunkiem, że ma się wydajny okap, który pozwoli na przefiltrowanie powietrza min. 6 razy w całym pomieszczeniu (kuchnia+salon itd.) Globalo dobrze o tym pisze, i jak kupowałam okap to u nich, bo dobrze doradzili.

Dodo
9 sierpnia 2013, 23:22
9/2

MIałem kiedyś kuchnie otwartą, z takim murkiem odgradzającym kuchnię od salonu. Fajna sprawa, łatwiej podać jedzenie czy drinki. Później zamurowaliśmy okienko łączące kuchnie i teraz troszkę tego żałuję, może żonka zdecyduje o powrocie do takiej otwartej kuchnii przy najbliższym remoncie. Idę się napić bo na sucho nie mogę o tym myśleć

Alex 73
5 sierpnia 2013, 16:00
5/1

Do artykułu dodał bym jeszcze że kuchnia otwarta może fajnie powiększać małe mieszkanie. Planuje teraz taki właśnie remont i wizualizacje jakie zobaczyłem w studiu mebli, które realizuje moje wizje 😉 przekonały mnie że faktycznie wyjdzie to super. Zgadzam się z autorem że styl w kuchni i salonie musi być utrzymany ten sam lub w jakiś sposób nawiązywać do siebie. Wtedy to wszystko tworzy jedną całość.

Dołącz do dyskusji


Warning: Undefined variable $user_ID in /home/klient.dhosting.pl/mkmmedia/nowa_kuchnieportal.pl/wp-content/themes/kuchnieportal/comments.php on line 95