Kuchnie na poddaszu. Nietypowa przestrzeń do zabudowy
Kuchnie na poddaszu, ze względu na występujące w nich skosy, mogą stanowić problem, kiedy myślimy o funkcjonalnym zaplanowaniu tej przestrzeni. To właśnie skosy decydują o wielkości kuchni i możliwościach aranżacyjnych danego wnętrza. Kuchnia na poddaszu ze skosami, mimo swojego specyficznego układu, powinna zapewniać jej użytkownikom wygodne korzystanie z tego pomieszczenia przy wykonywaniu codziennych obowiązków.
Zobacz też gotowe projekty domów w technologii nowoczesnej lub tradycyjnej.
Chcąc mieć kuchnię w tym właśnie miejscu, warto zadbać o dobry projekt kuchni na poddaszu, dzięki któremu zostaną w niej odpowiednio zaplanowane wszystkie niezbędne przyłącza, sprzęty AGD oraz praktyczna zabudowa mebli. Ta ostatnia, by była wygodna i funkcjonalna, powinna być dostosowana m.in. do ilości skosów, a także do wysokości ścianek kolankowych, które często decydują o wielkości i układzie kuchni. Ścianka kolankowa jest ścianą nośną poddasza, wznoszoną na wieńcu stropowym parteru. Na niej opiera się krokwie, będące podstawą dla więźby dachowej, stąd jej głównym zadaniem jest przede wszystkim przenoszenie obciążenia z dachu na strop i ściany niższej kondygnacji. Od wysokości ścianki kolankowej zależy to, na jakie meble czy wyposażenie możemy sobie pozwolić.
Okna w kuchni na poddaszu
Prócz istotnych kwestii, takich jak ilość skosów czy wysokość ścianek kolankowych, innym ważnym aspektem, gdy marzy nam się kuchnia poddasze, jest rozmieszczenie i wielkość okien. Najbardziej optymalnym rozwiązaniem, kiedy mamy taką możliwość, jest umieszczenie okien od strony wschodu lub północy. Okna od strony północnej będą wpuszczały do kuchni delikatne, rozproszone światło. Natomiast te usytuowane na wschodniej części, będą nasłonecznione tylko przez krótki czas, przez co pomieszczenie nie zdąży się nagrzać. Jeśli jednak nie mamy wpływu na umiejscowienie okien i musimy zmierzyć się z tymi, wychodzącymi na południe lub zachód, warto zainwestować wtedy w specjalne markizy czy rolety. Innowacyjna, transparentna budowa nowoczesnych markiz okiennych, sprawia, że nie przysłaniają one widoku zza okna, a przy tym redukują ilość wpadającego do pomieszczenia ciepła nawet o 72%.
Aranżacja kuchni na poddaszu. Dobór mebli i sprzętu AGD
Aranżacja kuchni na poddaszu wiąże się zwykle z zamawianiem mebli na wymiar. Takie rozwiązanie pomoże w praktyczny sposób zagospodarować każdy dostępny centymetr powierzchni. Dzięki współpracy z doświadczoną, profesjonalną firmą, możemy być pewni, że rozmiar mebli będzie idealnie dopasowany do wolnego miejsca dostępnego na poddaszu. Fachowcy dostosują rozmiar i układ zabudowy do warunków przestrzennych, jakimi dysponujemy, dając nam wygodne i praktyczne miejsce do przechowywania niezbędnych kuchennych sprzętów, naczyń i akcesoriów. Możliwości wykorzystania w kuchni na poddaszu zabudowy szafek, zależą od ilości skosów i wysokości ścianek kolankowych- gdy te ostatnie będą niskie, być może konieczna będzie rezygnacja z ciągu szafek w tym miejscu, na rzecz poręcznych schowków.
Nowoczesna kuchnia na poddaszu powinna być również wyposażona w wysokiej klasy sprzęt AGD. Urządzając kuchnię w tym właśnie miejscu, warto sprzęty AGD, takie jak lodówka czy kuchenka, ustawić w miejscu, gdzie występuje pełnowymiarowa ściana. Będzie to rozwiązanie wygodne i bezpieczne- nad kuchenką konieczne jest zamontowanie okapu, co byłoby niemożliwe w przypadku umieszczenia kuchenki pod bardzo pochyłym skosem. Jeśli jednak ze względu na układ skosów, nie możemy sobie pozwolić na tradycyjny okap nad kuchenką- warto skorzystać z nowoczesnych pochłaniaczy pary wodnej, przeznaczonych do zabudowy w blacie roboczym.
Nowoczesna kuchnia na poddaszu. Jak ją udekorować?
Nowoczesna kuchnia na poddaszu nie wymaga zbyt wielu dekoracji- skosy, a także widoczne czasem belki sufitowe, są wystarczającą ozdobą dla tego pomieszczenia. Warto ją jedynie subtelnie podkreślić i uwydatnić. Możemy to zrobić przy użyciu kolorów. Zwłaszcza mała kuchnia na poddaszu będzie prezentowała się doskonale, gdy użyjemy w niej jasnych barw- różnych odcieni bieli, beżu, ale również kości słoniowej, delikatnej wanilii czy pudrowych, pastelowych kolorów. Wybór dodatków i ozdób do kuchni na poddaszu, podyktowany jest przede wszystkim stylistyką tego pomieszczenia i naszymi własnymi preferencjami. Jeśli tworzymy kuchnię w loftowym, industrialnym stylu- warto jedną ze ścian wyłożyć płytkami dekoracyjnymi odzwierciedlającymi wygląd czerwonej cegły, a także dopełnić całość ciekawym, nietuzinkowym oświetleniem. Kiedy nasza kuchnia na poddaszu będzie prezentowała styl prowansalski, można w niej zadbać o delikatne, koronkowe firanki czy doniczki ze świeżymi ziołami, a także ozdobne witryny eksponujące kuchenne akcesoria.
Warning: Undefined variable $i in /home/klient.dhosting.pl/mkmmedia/nowa_kuchnieportal.pl/wp-content/themes/kuchnieportal/comments.php on line 61
Bujdy. Kuchnia przy skośnym suficie to musi być porażka.
poddasze jest super jeśli chodzi o wygląd, ma swój klimat, ale w ostatnie upalne dni nie dało się na poddaszu wytrzymać.