Niewątpliwie jeśli posiadamy choćby tylko trochę większą kuchnię, warto w niej urządzić chociaż niewielki kącik jadalny. Kuchnia w jakiś magiczny sposób przyciąga do siebie domowników. Prędzej czy później, wszyscy się w niej spotykają, mąż ciekawie zagląda do lodówki, pociecha szuka właśnie czegoś do picia, a pani domu przygotowuje śniadanie. Tak najczęściej wyglądają poranki w kuchni. I wtedy nic lepszego, niż nawet mały kącik jadalny, przy którym da się „przycupnąć” i zjeść wspólne śniadanie. Kuchnia to również miejsce, które sprzyja wymianie informacji i poglądów; tu często się siada, aby po prostu pogadać i tu się podejmuje bieżące decyzje dotyczące zakupów dla domu. Jeśli więc nie dysponujemy osobnym pomieszczeniem z przeznaczeniem na jadalnię, gdzie powinien również stać kredens i gdzie dysponujemy wystarczającą przestrzenią na pięknie rozstawiony stół, skorzystajmy z możliwości urządzenia jadalni w pomieszczeniu kuchennym lub jeszcze lepiej: jako łącznik pomiędzy pokojem dziennym, wypoczynkowym a kuchnią.
Jak zorganizować jadalnię w kuchni?
Jeśli dysponujemy wystarczającą przestrzenią, stół może stać niezależnie, musimy jednak wziąć kilka danych pod uwagę. Wokół całego stołu powinno być wystarczająco dużo miejsca na przejście, jeśli jest okrągły, a jeśli jest prostokątny lub kwadratowym możemy go dosunąć jednym bokiem do ściany, jednak tak, aby nie blokować dostępu do mebli kuchennych. Przestrzeń, jaką zajmie stół kwadratowy dla czterech osób, to 240 na 240 cm, w wypadku okrągłego będzie to 250 na 250 cm. Natomiast wokoło okrągłego usiądzie swobodnie więcej osób.
Dobrym rozwiązaniem jest połączenie stołu z wyspą kuchenną tak, aby był do niej przysunięty lub był jej przedłużeniem, jeśli jednak obniżymy wysokość blatu roboczego do wysokości 75 cm, bo w przeciwnym wypadku do wysokiego stołu należy zaprojektować krzesełka typu hoker.
Co zrobić kiedy brakuje nam miejsca na stół?
Rozwiązań wbrew pozorom jest kilka. Pierwsze, to wsuwany pod blat roboczy lub wyspę stół na kółkach wyposażonych w blokady. Stół będzie częściowo wysunięty i będzie nam służył jako miejsce na zjedzenie śniadania i wypicie kawy. Można pod blatem roboczym zamontować również wysuwany blat z jedną lub dwoma nogami, po wysunięciu którego otrzymujemy sprytne miejsce do posiłków. Innym rozwiązaniem jest zamontowanie podnoszonego blatu zamontowanego na ścianie lub na podstawie wyspy kuchennej. Blat do ściany przymocowany jest na zawiasach i ma pod spodem albo przymocowane rozkładane nóżki, albo podpórkę blokującą. Jest to jednak rozwiązanie minimalne najlepsze dla dwu osób. Rolę stołu jadalnianego może pełnić również i sama wyspa lub półwysep w kuchni. Dzięki 2-3 wysokim stołkom ustawionym wzdłuż blatu wyspy otrzymamy wygodne miejsce do spożywania szybkich posiłków.
Jak dobrać krzesła do stołu dla naszej jadalni?
Zakup krzesełek do naszego stołu musi brać pod wzgląd to, jaką przestrzenią dysponujemy. Jeśli jest ona skromna, powinniśmy wziąć pod uwagę zakup taboretów lub krzesełek składanych jeden na drugi. Jeśli jednak zechcemy je magazynować na ścianach, lepiej rozważyć zakup krzesełek składanych. Takie krzesełka możemy jako zapasowe składować w jednym miejscu lub zawiesić na ścianie.
Przy zachowaniu pewnej dyscypliny oraz uruchomieniu wyobraźni można wygospodarować nawet w małej przestrzeni wygodny kącik do zjedzenia posiłku dla całej rodziny, a na pewno dla dwojga osób. Nie bez znaczenia jest również to, że mamy dostęp do wszystkiego co w kuchni jest nam potrzebne do posiłku oraz to, że nie odseparowujemy od reszty rodziny i gości osoby przygotowującej posiłek. Pewną niewygodą jest niewątpliwie, że kuchnia jako miejsce pracy ujawnia swoje tajemnice, tak więc trzeba w niej starać się zachować porządek, oraz znaleźć rozwiązanie dla ukrycia wykorzystanych do przygotowywania posiłków naczyń.
Dołącz do dyskusji