kuchnieportal

Na jakie elementy zwracać uwagę, wybierając zmywarkę do zabudowy?

Na jakie elementy zwracać uwagę, wybierając zmywarkę do zabudowy?

Zmywarka do zabudowy powinna być dostosowana do wielkości kuchni i liczby osób, które ma obsłużyć. Kupując tego rodzaju sprzęt, warto zwrócić uwagę również na jego energooszczędność i inne atrybuty, które mogą ułatwić użytkowanie i zmniejszyć wysokość rachunków za prąd i wodę.

Kryteria wyboru zmywarki do zabudowy to m.in. jej pojemność, zużycie energii i możliwości wynikające z programów, w które jest wyposażona. Duży wybór takich urządzeń, odpowiednich do różnego rodzaju gospodarstw domowych, oferuje m.in. sieć Leroy Merlin.

Pojemność

Planując zakup zmywarki, w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na jej pojemność, czyli liczbę naczyń, jaką może jednorazowo pomieścić. Cecha ta wiąże się oczywiście z wielkością urządzenia. Do modeli o szerokości ok. 60 cm można włożyć 14 kompletów naczyń i są polecane do dużych gospodarstw domowych. Z kolei zmywarka, której szerokość wynosi ok. 45 cm, zmieści 10 zestawów naczyń. Mniejszy sprzęt idealnie nadaje się do kawalerek z niewielką kuchnią. Poza pojemnością istotne jest również to, jak zorganizowana jest przestrzeń wewnątrz zmywarki oraz czy można ją zaaranżować zgodnie z własnymi potrzebami.

Zużycie energii

Kolejna cecha zmywarki do zabudowy, którą należy wziąć pod uwagę, to klasa energetyczna. Osoby, którym zależy na ograniczeniu zużycia energii, powinny wybierać modele klasy A z dwoma lub trzeba plusami, które zapewniają efektywność energetyczną na najwyższym poziomie. Przełoży się to na wysokość rachunków za prąd, a zaoszczędzone pieniądze będzie można przeznaczyć np. na doposażenie nowej kuchni.

Programy zmywania

Liczba programów ma wpływ na funkcjonalność sprzętu. Zanim nowa zmywarka stanie w kuchni, zastanów się, jakie ustawienia faktycznie ci się przydadzą. Istnieje kilka trybów pracy, na które warto zwrócić uwagę, m.in. program ekologiczny Eco, w trakcie którego zużywa się mniej wody i energii. Osobom, które zawsze się spieszą, polecany jest sprzęt z programami krótkiego i ekspresowego zmywania trwającego 40?60 minut. Wszyscy, którzy w zmywarce myją kruchą zastawę i pragną cieszyć się jej zdobieniem jak najdłużej, powinni szukać modeli z trybem delikatnego zmywania. Tymczasem w domach, gdzie mieszkają małe dzieci, przydaje się program wykorzystujący temperaturę 65oC, który skutecznie usuwa bakterie.

Dodatkowe funkcje zmywarki ? które są potrzebne?

Wybierając zmywarkę, warto sprawdzić, czy posiada ona także funkcję opóźnionego startu, która umożliwia przesunięcie początku mycia nawet o 24 godziny. Dzięki tej opcji możesz ustawić porę zmywania tak, by po powrocie do domu czekały na ciebie czyste naczynia. Co ważne, sprzęt nie pobiera prądu w trybie czuwania. Ważnym udogodnieniem jest też automatyczne dostosowanie pojemności, które pozwala na wykrycie wielkości załadunku i tym samym gwarantuje oszczędność wody i energii.

Z założenia zmywarka ma ułatwiać życie i zmniejszać rachunki za wodę. Istnieją jednak modele, które dzięki energooszczędności, licznym programom i dodatkowym funkcjom są jeszcze bardziej funkcjonalne i oszczędne niż urządzenia pozbawione tego rodzaju możliwości.

Kamiks
20 listopada 2018, 10:19
1/0

W sumie to się podpisuje pod tym, że jest oszczędność energii. Widzę to po rachunkach 🙂

Dołącz do dyskusji