kuchnieportal

Budma – Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury 2014

Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury BUDMA odbędą się w halach Międzynarodowych Targów Poznańskich w dniach 11-14 marca 2014 roku.  W śród wielu ciekawych wydarzeń i atrakcji skierowanych do różnych grup zawodowych związanych z branżą budowlaną –  projekt Strada di Architettura, specjalna ścieżka zwiedzania dla architektów i projektantów. 

BUDMA 2014

W tym roku punktem obowiązkowym dla zwiedzających targi projektantów i architektów będzie na pewno projekt Strada di Architettura w ramach Forum Architektury. Celem projektu jest pokazanie bezpośredniego powiązania pomiędzy twórcami architektury, a producentami materiałów budowlanych. W śród wielu ciekawych wydarzeń skierowanych do tej grupy zawodowej min. spotkanie z prezesem Fińskiego Stowarzyszenia Architektów, Przewodniczącym Jury International Architecture Awards z 2009  – Rainerem Mahlamäki, autorem min. budynku Muzeum Lasu w fińskim rejonie Punkaharju, Biblioteki Miejskiej w Vaasa, Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie. Gościem Forum będzie także projektant Domu Kereta, jednego z najwęższych domów na świecie, Jakub Szczęsny.  

W ramach Budmy będzie można także zapoznać się w szeroką ofertą nowości produktowych i technologicznych. W  śród nich zaprezentowane zostaną produkty wyróżnione ze względu na szczególną innowację i jakość – laureaci nagrody Złoty Medal MTP.  W ramach Strefy Testów każdy zwiedzający będzie mógł przetestować ofertę wystawców i wziąć w interaktywnej prezentacji prowadzonej przez specjalistów z branży.

Inne, ciekawe wydarzenia będące integralną częścią  tegorocznych targów BUDMA to:

– Salon Łazienek i Wellness AquaSan
– Targi Kominkowe KOMINKI
Targi CBS –Centrum Budownictwa Sportowego
– Targi Branży Szklarskiej – GLASS.  

Więcej informacji na stronie organizatora: http://www.budma.pl/

Dołącz do dyskusji


Warning: Undefined variable $user_ID in /home/klient.dhosting.pl/mkmmedia/nowa_kuchnieportal.pl/wp-content/themes/kuchnieportal/comments.php on line 95