kuchnieportal

Jak urządzić mieszkanie w stylu nowoczesnym

Jak urządzić mieszkanie w stylu nowoczesnym

Styl nowoczesny ze względu na swą prostotę, minimalizm oraz wrażenie czystości cieszy się rosnącą popularnością. Zazwyczaj na jego wykorzystanie decydują się osoby, które chcą urządzić całe mieszkanie w podobnym klimacie. Wbrew pozorom styl nowoczesny niewiele ma wspólnego z rozwojem nowych technologii, kosmicznymi zegarami czy też komputerami na każdym kroku.

Krótka charakterystyka stylu nowoczesnego

Ostateczny charakter stylu nowoczesnego kształtował się przez wiele lat. Jest to swoistego typu przejaw buntu, który narodził się jako sprzeciw wobec bogatym zdobieniom, ornamentyce, a także przepychowi. Wszystkie te cechy były typowe dla końca XIX wieku. Styl nowoczesny to nic innego jak połączenie dwóch cech, a mianowicie prostoty i funkcjonalności. Zaczął kiełkować już w XX wieku.

W wystroju wnętrz utrzymanych w stylu nowoczesnym dominują linie proste oraz nieskomplikowane figury geometryczne. Zrezygnowano całkowicie z ornamentów i dekorów. Pomieszczenie powinno być jedną, spójną, stonowaną i przejrzystą całością. Można również powiedzieć, iż styl nowoczesny to swoistego typu oczyszczenie przestrzeni i zrezygnowanie ze zbędnych przedmiotów. Z tego też względu należy zrezygnować ze zbędnych dekoracji oraz dodatków aranżacyjnych i postawić na umiar. To właśnie ze stylu nowoczesnego wywodzi się łączenie sąsiadujących ze sobą pomieszczeń, czyli kuchni, jadalni i salonu, sypialni czy też garderoby i łazienki.

Dominującymi kolorami są biel, czerń, szarość oraz beż. Można dowolnie łączyć ze sobą te kolory, jednocześnie decydując się na odważniejsze akcenty w postaci kolorowych dodatków. Wnętrza powinny być stonowane, harmonijne i przejrzyste, jednak w żadnym wypadku nienudne i monotonne. W ostatnim czasie dużą popularnością w nowoczesnych aranżacjach cieszą się wyraziste barwy, które można spotkać na elementach dekoracyjnych. Są to: niebieski, czerwony, żółty, pomarańczowy, zielony, a także złoty i odcienie miedzi.

Styl nowoczesny ma również pewne ograniczenia co do wykorzystanych materiałów. Na podłodze mile widziane jest drewno w postaci paneli lub desek. Alternatywą są płytki ceramiczne, drewnopodobne, żywica epoksydowa czy też wykładzina winylowa. Ściany to doskonała baza dla płytek ceglanych, betonu dekoracyjnego, fototapet czy też paneli 3D.

 

Zobacz też gotowe projekty domów w technologii nowoczesnej lub tradycyjnej. 

Gotowe projekty domów 

Projekty domów szkieletowych

Projekty domów drewnianych

 

Salon w stylu nowoczesnym

Największą wagę we wnętrzach urządzonych w stylu nowoczesnym odgrywają meble. Stanowią bazę dla prostej, stonowanej dekoracji. W pomieszczeniu powinno zadbać się o wiele źródeł sztucznego światła, które rozjaśnią mrok. Takie same zegary na ścianę powieszone w centralnym miejscu mogą wskazywać godzinę w różnych miejscach na świecie, na przykład Warszawie, Londynie oraz Nowym Jorku. Zegary na ścianę w stylu nowoczesnym powinny być proste – ich uproszczenie może być widoczne w rezygnacji z liczb na rzecz kresek. Nieco ożywić aranżację nowoczesnego salonu może zaś miękki dywan, po którym przyjemnie będzie się stąpać bosymi stopami.

Łazienka w stylu nowoczesnym

Wystrój łazienki w stylu nowoczesnym najczęściej zdominowany jest przez biel, czerń, duże lustro oraz chromowane elementy. Stojak na ręczniki do łazienki, stojak na szczotkę do WC oraz zestaw akcesoriów w żywym kolorze to obowiązkowe dodatki każdego praktycznego wnętrza. Stojak na ręczniki oraz inne większe elementy powinny być zachowane w kolorze chromowanej stali. Wówczas doskonale będą komponować się z armaturą łazienkową. Duże lustro może zająć nawet całą ścianę, optycznie powiększając pomieszczenie i zwiększając jego przejrzystość.

Dołącz do dyskusji


Warning: Undefined variable $user_ID in /home/klient.dhosting.pl/mkmmedia/nowa_kuchnieportal.pl/wp-content/themes/kuchnieportal/comments.php on line 95