kuchnieportal

Styl rustykalny we wnętrzach. Urządzamy wyjątkową kuchnię!

Styl rustykalny we wnętrzach. Urządzamy wyjątkową kuchnię!

Wnętrza w stylu rustykalnym już od kilku lat zdobywają nasze serca, nie bez powodu. Umiłowanie naturalnego wystroju, delikatnego zdobnictwa i szukanie inspiracji w wiejskiej stylistyce przywołuje miłe skojarzenia z niepowtarzalnym, sielskim klimatem spokoju. Jak urządzić kuchnię w stylu rustykalnym i cieszyć się jej urokami?

Fenomen stylu rustykalnego

Nic dziwnego, że właśnie ten styl jest tak bardzo pożądany przez osoby, które urządzają swoje wnętrze. Nie tylko w modzie wracamy do inspiracji, które podsuwa nam historia, ale również w architekturze czy wystroju wnętrz. Pomyśleć, że lata temu zachłyśnięci nowoczesnym wzornictwem, jak na tamten czas, kupowaliśmy meble, które absolutnie odcinały się od wiejskiej stylistyki. Na szczęście dzisiaj styl rustykalny nie kojarzy z prostactwem, ale ciepłem, spokojem i przytulnym klimatem.

Jeśli chodzi o charakterystykę stylu rustykalnego, we wnętrzach tego typu wykorzystuje się przede wszystkim naturalne materiały, takie jak drewno, kamień, a nawet metal. Jest on mocno zakorzeniony w stylistyce końca XIX wieku i początku XX wieku, nawiązując do wystroju dworków i wiejskich domów. Ten ukłon w stronę ludowości zaowocował tym, że dziś inspirujemy się prostymi rozwiązaniami, które wprowadzają do wymarzonego wnętrza przede wszystkim spokój i rodzinną atmosferę.

Przykład? Harry Styles, brytyjski piosenkarz, zainwestował ponad 8 milionów dolarów w apartament, którego wystrój właśnie nawiązuje do stylu rustykalnego. Nie jest to odosobniony przypadek, ponieważ wielu znanych ludzi kupuje wiejskie domy, które nie zawsze są całkowicie spójne z koncepcją, jednak mocno nawiązują do sielskiego klimatu wsi i spokoju. Takie posiadłości mają m.in. Kate Winslet czy Lena Dunham.
 

Stół jako najważniejszy element kuchni

Kuchnia jest pomieszczeniem, w którym najbardziej widać inspiracje stylem rustykalnym. Nic dziwnego, bo przecież to właśnie miejsce, gdzie nie tylko gotujemy, ale spędzamy czas na rozmowach. Są więc tam nie tylko meble, elementy dekoracyjne, lecz również sprzęt, a u wielu z nas meble wypoczynkowe. Ważne jest, aby więc dopieścić każdy drobiazg, który może mieć znaczenie podczas urządzania i aranżacji kuchni przy jednoczesnym zachowaniu jej funkcjonalności. Nie jest to najłatwiejsze zadanie, ale jak najbardziej wykonalne.

Znaczenie drewna w stylu rustykalnym

Pisaliśmy, że najbardziej pożądanym materiałem we wnętrzu rustykalnym jest drewno. Nie trzeba jednak wykonywać z drewna każdego szczegółu w kuchni, ponieważ będzie sprawiała wrażenie ciężkiego pomieszczenia. Warto wybrać pewne detale i zrównoważyć je poprzez dodanie innych faktur, które będą uzupełniać całość. Mówi się, że stół jest najważniejszym elementem w tym pomieszczeniu, więc właśnie on może być wykonany z drewna. Oczywiście w kuchniach rustykalnych również meble powinny być drewniane, jednak sporo wątpliwości pojawia się co do wyboru stołu ze względu na jego użytkowe, jak i symboliczne znaczenie.

Najczęściej wybieramy do domu stół dębowy głównie przez jego trwałość. W naszym myśleniu utrwaliła się szczególnie ta cecha, którą doceniamy po latach użytkowania mebla. Stoły dębowe zaskarbiły sobie przychylność klientów również swoją estetyką, pasującą do klimatu kuchni ze względu na swoją ciepłą barwę. Mimo dość wysokiej ceny, użytkownicy cenią sobie drewno dębowe, szczególnie jeśli chodzi o rustykalne wnętrza.

Oczywiście nie jest to jedyny gatunek, jakim warto się zainteresować, kompletując poszczególne elementy kuchni. Popularne są również: buk, jesion czy orzech amerykański. Jeśli chodzi o materiały tańsze, ale także wykorzystywane w tworzeniu stołów kuchennych, to także sosna i brzoza. W kuchniach i jadalniach znaleźć można też stoły, których blaty wykonane są z płyty wiórowej, ponieważ jest to materiał tani, o który łatwo zadbać, a niektóre modele stołów wyglądają jak drewniane.

Jak wybrać blat do takiej kuchni?

Warto zadbać również o istotną część, jaką jest blat kuchenny. Styl rustykalny kocha naturalne materiały, więc tutaj również drewno jest mile widziane. Ze względu na jego trudność użytkowania akurat w kuchni, gdzie łatwo o dużą wilgotność, dużo częściej jednak decydujemy się na materiały przypominające wyglądem drewno. Na rynku sporo jest dostępnych imitacji drewna, dzięki czemu nasz blat kuchenny wygląda niczym wyjęty z XIX wiecznego dworku wiejskiego, a jednak jest dużo łatwiejszy w utrzymaniu. Sprawdźcie na przykład blaty kuchenne IKEA. Producenci mają duży wybór wzorów i kolorów, dlatego nie problemu z kupieniem blatu nawet dla najbardziej wymagających.


Fot. Blat Karby, IKEA 
 

Blaty kuchenne drewniane są niewątpliwie pożądanym towarem, zwłaszcza w kuchni nawiązującej do motywów wiejskich. Problem pojawia się jedynie, gdy dochodzi do uszkodzeń mechanicznych i spotkania z wysoką temperaturą, ponieważ materiał jej nie toleruje. Jest jeszcze jeden kłopot. Blaty kuchenne drewniane to również wysokie ceny, które dla wielu mogą być niemożliwe do przejścia. Mimo wszystko nadal blaty drewniane są pożądane, czego wyrazem ilość ofert producentów i ciekawość klientów. Należy zapewne rozważyć plusy i minusy tego rozwiązania. W końcu to ważna inwestycja w kuchni.

Dodatki w rustykalnym wnętrzu

Ogromnej większości z nas wydaje się, że kuchnia rustykalna jest wypełniona przedmiotami, które zagracają całe pomieszczenie. Nic bardziej mylnego. Pamiętajmy, że takie sielskie wnętrze nie jest tym samym, co replika dziewiętnastowiecznej izby, ponieważ chodzi jedynie o nawiązanie do pewnych charakterystycznych elementów estetycznych. Mało kto zdecyduje się na wymianę kuchni gazowej lub indukcyjnej na piec kaflowy, co jest zrozumiałe. Jakie inspiracje można wykorzystać w aranżacji kuchni rustykalnej?

Warto postawić na subtelne, ale funkcjonalne elementy, które nie będą tylko zbędną dekoracją, jednak oddadzą klimat wnętrza. Przykładem są tutaj kubki z motywami roślinnymi, które mogą być wyeksponowane na haczykach. Innym pomysłem jest wprowadzenie do kuchni zieleni, co jest kolejnym nawiązaniem do natury. Rustykalne doniczki lub skrzynki z melisą czy miętą są doskonałym wyjściem dla fanów samodzielnego gotowania.
 

Dobrze jest dopieścić również szczegóły, na które zwykle nie zwracamy uwagi. Sporo zależy od tego, jakie meble znajdują się w kuchni. Jeśli zdecydowaliśmy się na przeszklone drzwiczki szafek, łatwo wyeksponować talerze i naczynia, które wpisują się w klimat wiejskiej kuchni. Pamiętajmy, że elementy codziennego użytku mogą być również doskonałą dekoracją, zwłaszcza w stylu rustykalnym. Oczywiście obrusy, zazdrostki, kwiaty na stole również dopełnią całość. Ważne, aby mieć umiar w dekorowaniu takiej wyjątkowej kuchni, jednak o to nie jest takie proste w obliczu wszystkich tych pięknych ozdób, które znajdujemy w sklepach.
 

15.05.2017

Dołącz do dyskusji


Warning: Undefined variable $user_ID in /home/klient.dhosting.pl/mkmmedia/nowa_kuchnieportal.pl/wp-content/themes/kuchnieportal/comments.php on line 95