kuchnieportal

Sokowirówka czy wyciskarka? Podpowiadamy, które z tych urządzeń lepiej sprawdzi się w Twoim domu

Sokowirówka czy wyciskarka? Podpowiadamy, które z tych urządzeń lepiej sprawdzi się w Twoim domu

Fot. Sokowirówka marki Philips Avance HR192120 (źródło: www.philips.pl)

Wraz z rosnącą wiedzą i świadomością Polaków dotyczącą zdrowego odżywiania, coraz chętniej włączamy do swojej diety warzywa i owoce. Nie tylko w surowej, nieobrobionej postaci, ale również w formie soków i gęstych koktajlów. Takie rozwiązanie jest  nie tylko zdrowe, ale również bardzo smaczne. By móc codzienne cieszyć się walorami smakowymi domowej roboty soków i porcją witamin, powinniśmy zaopatrzyć się w niezawodny sprzęt do samodzielnego wyciskania soków. Co będzie dla nas najlepsze- sokowirówka czy wyciskarka?

Wyciskarka czy sokowirówka. Na co zwrócić uwagę przy zakupie tych urządzeń?

Decydując się na zakup sprzętu pozwalającego nam samodzielnie wyciskać sok z owoców i warzyw, powinniśmy wcześniej rozważyć kilka podstawowych kwestii, by wybrać urządzenie, które sprosta naszym potrzebom. Zanim jednak zadecydujemy, czy ma to być sokowirówka czy wyciskarka, powinniśmy odpowiedzieć sobie na kilka pytań, m.in. ile soku chcemy uzyskać i z czego będziemy go wyciskać, jak często będziemy korzystać z wyciskarki czy sokowirówki, a także, jaka forma soku jest naszą ulubioną. Sokowirówka a wyciskarka do soków to także widoczna różnica w cenie- powinniśmy również rozpatrzyć kwestię, ile pieniędzy w swoim budżecie chcielibyśmy przeznaczyć na zakup tego sprzętu. Przyjrzyjmy się bliżej możliwościom tych poszczególnych sprzętów.

Sokowirówka a wyciskarka- jakie owoce i warzywa te urządzenia zamienią w sok?

Zarówno wyciskarka czy sokowirówka doskonale poradzą sobie z najpopularniejszymi owocami i warzywami, jak jabłka, gruszki, buraki czy marchewki. Jeśli jednak zależy nam na soku z drobnych owoców, jak maliny, jagody czy granat, bądź gdy chcemy uzyskać sok z liści szpinaku, jarmużu, kapusty czy natki pietruszki, to nawet najlepsza sokowirówka, może sobie nie poradzić z obróbką tych owoców i warzyw. W sokowirówce niemożliwe będzie również przygotowanie musu czy gęstego soku z miąższem. Jeśli jednak zależy nam, by sok był klarowny, z gęstą pianką oraz bez kawałków miąższu, to dobrym wyborem okaże się sokowirówka. Sokowirówka a wyciskarka nie tylko przeznaczone są do obróbki różnych owoców i warzyw, ale także inny jest też czas przygotowywania poszczególnych soków w tych urządzeniach.

philips avance sokowirówka

Fot. Sokowirówka Avance HR1921-20 marki Philips będzie doskonałym wyborem, kiedy zależy nam na aksamitnie gładkim soku, bez wyczuwalnego miąższu (źródło: www.philips.pl).

Wyciskarka wolnoobrotowa czy sokowirówka? Co wybrać, jeśli zależy nam na szybkim przyrządzeniu soku?

Zastanawiając się, który z tych sprzętów szybciej przyrządzi sok- wyciskarka wolnoobrotowa czy sokowirówka, odpowiedź jest bardzo prosta. Jak sama nazwa wskazuje- wyciskarka wolnoobrotowa pracuje na znacznie wolniejszych obrotach, ale za to bardzo dokładnie. Zamiast sita, jak w przypadku sokowirówki, wyciskarka wolnoobrotowa posiada specjalny wałek ślimakowy, który w trakcie obracania, miażdży owoce i warzywa. W końcowym procesie obróbki sok zostaje odsączony przez sito, a pozostałości usunięte do osobnego pojemnika. Wyciskarka wolnoobrotowa pracuje zwykle w trybie od 60 do 120 obrotów na minutę, w zależności od producenta i wybranego programu. Dzięki wolniejszej pracy wyciskany sok nie nagrzewa się i nie jest napowietrzony. Ma to wpływ na jego walory odżywcze i smakowe. Soki powstałe w sokowirówce powinny być natomiast spożyte natychmiast po przygotowaniu.

Jeśli zależy nam klarownym soku oraz szybszym przygotowaniu, powinniśmy wybrać sokowirówkę. Natomiast kiedy lubimy sok, w którym wyczuwalne są drobne kawałki miąższu, pełne dobrych dla nas właściwości odżywczych- trafnym wyborem okaże się wyciskarka wolnoobrotowa.  Nowoczesna technologia zastosowana w wielu dostępnych na rynku wyciskarkach, pozwala na dostosowanie prędkości obrotów, dzięki czemu czas przygotowania soku niewiele różni się od tego, który musimy poświęcić, by wytworzyć sok w tradycyjnej sokowirówce.

wyciskarka do owoców

Fot. Wyciskarka wolnoobrotowa marki Tefal ZC255B38 to wszechstronne urządzenie do domowej produkcji soków i gęstych koktajlów (źródło: www.wartomiec.pl).

Wyciskarka wolnoobrotowa a sokowirówka- ile kosztują te urządzenia?

Kiedy zastanawiamy się nad tym, czym się różni sokowirówka od wyciskarki, prócz czasu pracy czy rodzaju owoców i warzyw, które możemy przetworzyć na sok, należy podać również cenę. Na rynku dostępna jest szeroka oferta sokowirówek i wyciskarek. Te pierwsze są zwykle urządzeniami nieco tańszymi, w wielu miejscach, takich jak markety czy sklepy internetowe, można je kupić w niskich cenach, niestety często przemawia za tym również krótka żywotność takiego urządzenia oraz gorsza jakość. Sokowirówki wiodących producentów będą droższe, ale również bardziej jakościowe , zarówno jeśli myślimy o mechanizmie ich pracy, jak i smaku soku. Kiedy przede wszystkim zależy nam na większych możliwościach urządzenia i wartościach odżywczych, warto wybrać wyciskarkę wolnoobrotową, która zwykle jest nieco większym wydatkiem, rzędu nawet kilku tysięcy złotych. Będzie to jednak dobra inwestycja, ponieważ posłuży nam na długi czas, pozwoli przygotowywać pyszne, zdrowe i bogate w witaminy soki z różnorodnych produktów- od popularnych owoców i warzyw aż po warzywa liściaste i drobne owoce.

Wyciskarka wolnoobrotowa a sokowirówka, choć mają pełnić taką samą funkcję, różnią się od siebie pod wieloma względami. Chcąc nabyć któreś z tych urządzeń, powinniśmy dokładnie zapoznać się z ich opisem i parametrami technicznymi tak, by zakupione przez nas urządzenie, znalazło praktyczne zastosowanie w naszym domu.

3 komentarze

Warning: Undefined global variable $_SESSION in /home/klient.dhosting.pl/mkmmedia/nowa_kuchnieportal.pl/wp-content/themes/kuchnieportal/comments.php on line 41

Warning: Trying to access array offset on value of type null in /home/klient.dhosting.pl/mkmmedia/nowa_kuchnieportal.pl/wp-content/themes/kuchnieportal/comments.php on line 41

Warning: Undefined global variable $_SESSION in /home/klient.dhosting.pl/mkmmedia/nowa_kuchnieportal.pl/wp-content/themes/kuchnieportal/comments.php on line 54

Warning: Trying to access array offset on value of type null in /home/klient.dhosting.pl/mkmmedia/nowa_kuchnieportal.pl/wp-content/themes/kuchnieportal/comments.php on line 54

Warning: Undefined variable $i in /home/klient.dhosting.pl/mkmmedia/nowa_kuchnieportal.pl/wp-content/themes/kuchnieportal/comments.php on line 61
Mimbla
9 grudnia 2019, 17:57
0/1

Moim zdaniem tylko wyciskarka, bo czemu nie skorzystać z technologii, która umożliwia zatrzymanie w soku wartościowych prozdrowotnych substancji z owoców i warzyw. Czasami „za sokowirówką” podaje się argument, że sok jest klarowny. Tylko co komu po klarowności, jak w środku jest mało witamin. Sok z wyciskarki ma bardzo małe cząsteczki i nie spotkałam się, by komuś nie smakował, a na upartego można go po prostu po zrobieniu przecedzić. Mitem jest też, że wyciskarka to przysłowiowa „kupa pieniędzy”. Ja kupiłam Sap Zeegma i wydałam niewiele ponad 300 zł, a hula bez zastrzeżeń robiąc soki dla kilkuosobowej rodziny.

Marian
17 lipca 2019, 10:04
0/0

Dzisiaj kiedy jest dużo różnych wyciskarek na każdą kieszeń, to jeśli robić soki to tylko z wyciskarki. Sama posiadam taką terapiasokami.pl/wyciskarka-kuvings-d9900 i mogę ją z czystym sumieniem polecić każdemu kto chce pić prawdziwe soki, bo w sklepie takich nie kupimy. Oczywiście sam sok nie załatwi wszystkiego, ale świetnie uzupełni zbilansowaną dietę w witaminy i enzymy.

lodzia
28 maja 2019, 14:56
0/0

z pulpy która zostaje z owoców miksowanych przez wyciskarkę przygotowuję domowej roboty sorbety- zdrowe, proste i wszystkim smakują. polecam :))

Dołącz do dyskusji


Warning: Undefined variable $user_ID in /home/klient.dhosting.pl/mkmmedia/nowa_kuchnieportal.pl/wp-content/themes/kuchnieportal/comments.php on line 95