kuchnieportal

Sięgnij do Natury i wolności! Urządź kuchnię w stylu boho

Sięgnij do Natury i wolności! Urządź kuchnię w stylu boho

„Niech żyje wolność i swoboda” – tak śpiewał pewien artysta. Słowa te dość dobrze oddają jednak ducha stylu boho. Każde wnętrza, każde pomieszczenie, w tym kuchnię możemy dziś urządzić w dowolnym stylu. Jeśli jesteś wolnym duchem, a do tego cenisz naturalne materiały to styl boho może być dobrym rozwiązaniem. W kuchni boho panuje jednocześnie nowoczesny design i etniczny vibe. Styl boho w kuchni to nie tyle styl aranżacji wnętrz, co styl życia. Jak urządzić kuchnię boho? Czym charakteryzują się wnętrza boho? Sprawdź, czy boho doskonale sprawdzi w twojej kuchni.

Boho – cechy charakterystyczne

 

Boho to sformułowanie, pochodzące z paryskiej bohemy. W XIX wieku dała ona początek artystycznemu i swobodnemu stylowi życia. Tu nie chodzi o konwenanse czy sztywne reguły, ale o uduchowienie, umiłowanie natury i sztukę awangardową. W stylu boho, który ewoluował przez dekady, znajdziesz echa tego artystycznego ducha. To przede wszystkim bogactwo kolorów, mnogość faktur i wzorów. Boho bawi się etnicznymi wzorami, orientalizmem czy folklorem. Niezwykle ważny jest ukłon w stronę natury i ekologiczne rozwiązania. Dzięki nim i umiłowaniu natury, powstał zresztą odłam tego stylu, zwany scandi boho. Połączył on niepowtarzalny efekt stylu skandynawskiego oraz echa różnych epok, a zwłaszcza bohemy.

Tak lubiany styl boho w kuchni lubi kreatywność i indywidualizm. Wiele dodatków, mnogość tkanin i drewniane meble, stanowią jedynie punkt wyjścia, do stworzenia swojej kuchni. Kuchnia urządzona w stylu boho posiada duszę, powiew świeżości, błogi nastrój i przytulny klimat. To pełna swoboda wzorów, przyjemne materiały, które nas otulają i dodatki, czerpane z natury.

 

Kuchnia boho lubi jasne barwy – o kolorach i oświetleniu

 

Jak urządzić kuchnię boho, jeśli chodzi o kolorystykę? Boho to nie tylko różnorodność tkanin czy przewaga naturalnych materiałów. Ważnym aspektem są też jasne kolory, które tu jednak nie dominują jak w stylu vintage. Najlepiej sprawdzą się kolory natury samej w sobie – biele, beże, barwy zieleni, brązu czy ciepłej żółci. Dzięki tym kolorom, w całym pomieszczeniu odczujemy błogość, spokój i komfort, dzięki czemu możliwy będzie relaks i odpoczynek przy posiłku.

Boho preferuje stonowaną bazę kolorystyczną oraz wprowadzenie dodatków o różnych barwach, tych nieco mocniejszych i odważniejszych.

Oświetlenie kuchni boho powinno być jasne i ciepłe. Do tego ciekawym pomysłem są jasne ledy zamontowane w szafkach i szufladach. Tutaj doskonale sprawdzi się lampa wiklinowa, lampa organiczna, kulista lub geometryczna, w formie diamentu, wykonana z drewna czy słomy ze stalową bazą. Nawiązaniem do natury będzie też klasyczny abażur z tkaniny.

 

Boho kuchnia i meble

 

Meble kuchenne w stylu boho znajdziesz na targach staroci, ale nie tylko. Podstawą są tutaj meble z prawdziwego drewna. Te klasyczne drewniane meble, mogą być w kolorze jasnego drewna lub śnieżnej bieli. Ważnym aspektem są tutaj fornty szafek – drewniane, fornirowane, o matowej powierzchni.

W boho znajdziesz meble o mocniejszej budowie oraz te, mające prosty, minimalistyczny kształt. Możesz tu dobrać stylowe meble retro, zaczerpnięte z lat 60. lub nowoczesne meble z trawy morskiej czy rattanu.

Najważniejszy w kuchni jest stół. Może mieć różne rozmiary – do małych pomieszczeń sprawdzi się mały stół o cienkich nogach, w dużych przestrzeniach zmieścisz rustykalny stół o mocnej budowie. Do tego mile widziane są krzesła z drewna, bambusa lub rattanu. Powinny być zgrabne i delikatne.

 

Urządzając kuchnię nie zapomnij o dodatkach!

 

Wiele kolorowych dodatków to jest właśnie królestwo stylu boho! To dodatki stworzą unikatowe wnętrze twojej kuchni. Nie znajdziesz tu minimalizmu i pustki. Tutaj jest miejsce dla patchworkowych wzorów, orientalizmu, folkloru!

Czego nie może zabraknąć? Tu znajdziesz miękkie poduszki, zasłonki w kwiaty, etniczne motywy np na serwetach, obrusach czy obiciach krzeseł. Wzór folklorystyczny znajdziesz też w zastawie stołowej. Boho to idealne miejsce na plecione kosze, drewniane skrzynki, gliniane misy czy doniczki oplecione sznurem. Tu możemy umieścić także wzorzyste wazony czy ekstrawaganckie obrazy.

Glina, ceramika, kamień, rattan, len, drewno – to naturalne tekstury, które znajdziesz tu w nadmiarze! No i jeśli chodzi o dodatki to wszystkiego dopełnią rośliny doniczkowe! W stylu boho nie może ich zabraknąć. Rośliny powinny wyglądać niemal z każdego miejsca w twojej kuchni.

Pamiętaj, że boho to nie tylko natura, wolność, duch, ale także sztuka awangardowa. Wybieraj zatem obrazy nieoczywiste, wymykające się schematom. Sięgnij po obrazy, żyjące swoim życiem. Sztuka powinna być odzwierciedleniem twojej wolności! Możliwe są nowoczesne bryły, klasyczny kubizm czy ekspresjonizm.

Pomimo tego, że kuchnia wydaje się miejscem spokojnym, to jednak tutaj bije serce domu, tu dzieją się kulinarne cuda i tu można dać popis swojej kreatywności. Nic dziwnego, że styl boho pasuje do kuchni jak ulał. Wystarczy nieco fantazji, inspiracji, indywidualnego sznytu, by zwykła kuchnia przemieniła się w jaskinię wolnego ducha. Nie bój się marzyć, a nawet eksperymentować. Odkryj swój indywidualny styl i vibe, który współtworzy styl boho w twojej kuchni!

Dołącz do dyskusji


Warning: Undefined variable $user_ID in /home/klient.dhosting.pl/mkmmedia/nowa_kuchnieportal.pl/wp-content/themes/kuchnieportal/comments.php on line 95