kuchnieportal

Blender ręczny czy kielichowy – które urządzenie lepiej się sprawdzi?

Blender ręczny czy kielichowy – które urządzenie lepiej się sprawdzi?

Na rynku sprzętów AGD dostępne są dwa podstawowe rodzaje blenderów: ręczne i kielichowe. Jakie są podstawowe różnice między nimi i który z nich w jakich sytuacjach lepiej się sprawdzi?

Blendery ręczne i kielichowe pomimo podobnej nazwy i przynależenia do jednej, wąskiej kategorii urządzeń gospodarstwa domowego służących do miksowania i mielenia, znacząco różnią się jeśli chodzi o moc, sposób korzystania oraz funkcjonalności!

 

Blender ręczy a blender kielichowy. Różnice

Blender ręczny – jego zaletą jest mobilność (jest niewielki i łatwo go przenieść). Z jego pomocą możemy blendować, ubijać i miksować bezpośrednio w miskach lub garnkach bez przekładania składników do specjalnych pojemników. Jeśli potrzebujemy przygotować szybki koktajl owocowy, zmiksować zupkę dziecku czy przygotować ciasto na naleśniki, wystarczy zanurzyć stopkę blendera w garnku lub misce w której są składniki potrawy i przytrzymać chwilę przycisk blendowania. Do niedużych zadań i niewielkich pojemności, blender ręczny sprawdzi się idealnie! Używa się go szybko a po skończonej pracy łatwo myje. Warto wybierać modele z stopką miksującą wykonaną ze stali szlachetnej (nie plastikową), które są trwalsze i zazwyczaj lepsze jakościowo. Blendery ręczne bardzo często można zakupić w zestawie z szeroką gamą akcesoriów, które zwiększają zakres ich funkcjonalności. W skład dodatkowych akcesoriów wchodzą m.in.

  •  trzepaczki do ubijania piany,
  • pojemniki do rozdrabniania,
  • wysokie kielichy do miksowania,
  • miarki
  • różnego typu tarcze oraz noże tnące
  • końcówki do spieniania
  • końcówki do zagniatania ciasta
  • dodatkowe bardzo wąskie końcówki miksująca służące np.do blendowania w wąskich słoiczkach.

Blender kielichowy – inna jego nazwa to blender stacjonarny i taki też jest! Posiada zazwyczaj większe od blendera ręcznego gabaryty, dlatego jest to urządzenie, które zdecydowanie jest mniej mobilne. Wymaga nieco więcej wysiłku, aby je przygotować do pracy, dlatego często spotykaną praktyką jest nie chowanie blendera do szuflady czy szafki kuchennej, tylko na stałe pozostawienie go rozłożonego na blacie kuchennym. W takiej sytuacji musimy się oczywiście liczyć, że zabiera nam wtedy powierzchnię roboczą i wpływa na wygląd naszej przestrzeni kuchennej. Jeśli nam to nie przeszkadza, pozostawienie gotowego do pracy i zawsze w zasięgu ręki urządzenia, może być dobrym pomysłem.

Na większe jego gabaryty składa się osobny pojemnik zwany kielichem, do którego wrzucamy składniki, które chcemy rozdrobnić lub zmiksować a także ostrze, podstawa oraz pokrywa zamykająca kielich od góry. Niewątpliwą zaletą blenderów kielichowych jest ich zazwyczaj większa moc w porównaniu do ręcznych odpowiedników. Z nimi bez problemu skruszymy np. twarde kostki lodu z którymi raczej nie poradzi sobie blender ręczny. Jeśli wybierzemy model z większym kielichem, szybko i sprawnie zmiksujemy większe ilości składników. Praca urządzenia jest przy tym mało kłopotliwa – wystarczy jedynie nacisnąć przycisk odpowiedniego programu, aby urządzenie samo zmiksowało daną potrawę (nie trzeba trzymać go w dłoniach przytrzymując przycisk startu, jak to jest wymagane w przypadku blenderów ręcznych).

Niestety blendery kielichowe zazwyczaj nie posiadają rozbudowanego zestawu dodatkowych akcesoriów, rozszerzających zakres ich funkcjonalności. Najczęściej jest to urządzenie o dużej mocy z jednym typem ostrzy, za pomocą którego błyskawicznie przygotujemy różnego rodzaju musy, kremy, koktajle, pasty czy smoothie. W porównaniu do ręcznego odpowiednika, blender kielichowy wymaga także nieco większego nadkładu pracy, jeśli chodzi o jego czyszczenie.

 

Jaki blender sprawdzi się w Twojej kuchni?

 

Jeśli dysponujesz dużą przestrzenią i szukasz urządzenia, które poradzi sobie zmiksowaniem większej ilości składników, prawdopodobnie lepszym wyborem będzie blender kielichowy. Urządzenie to polecane jest szczególnie dla rodzin, które docenią możliwość przygotowania z jego pomocą, za jednym razem kilku porcji danej potrawy. Niezbędne może jednak okazać się posiadanie dodatkowego robota lub małego blendera ręcznego do realizowania innych zadań, których blender kielichowy nie wykona, np. ubijanie piany. Blender ręczny to z kolei idealny pomocnik przy mniejszych i jednocześnie specjalistycznych zdaniach. Na początek przygody z gotowaniem, sprawdzi się prawdopodobnie lepiej. Szybko jednak może się okazać, że wraz z rozwojem naszych pasji związanych z gotowaniem i pieczeniem czy większą liczbą osób korzystających z naszych dokonań kulinarnych – sprawdzi się najlepiej w duecie z …. blenderem kielichowym.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dołącz do dyskusji


Warning: Undefined variable $user_ID in /home/klient.dhosting.pl/mkmmedia/nowa_kuchnieportal.pl/wp-content/themes/kuchnieportal/comments.php on line 95