Skąd wziął się styl skandynawski?
Rok 1857, Sztokholm. Działający protoplasta stylu skandynawskiego – Carl Larsson – maluje swoje nowatorskie dzieła na płótnie, przedstawiając na nich wizję jasnych i dobrze oświetlonych wnętrz. Niestety jego wizje nie spotkały się z uznaniem społeczności, więc młody artysta postanowił szukać szczęścia poza granicami swojego kraju. Niestrudzony wyruszył do Francji, aby przedstawić tam swoje prace.
Ku jego zaskoczeniu – Paryż niezwykle przychylnie przywitał się z nowymi koncepcjami. Popularność Carla rosła na sile i rozwijała się przez kolejne lata. Nazwisko Larssona przedostało się w jego rodzime kręgi w latach 30-tych XX wieku. Nagłe zainteresowanie odbiło się echem również w Danii, Finlandii i Szwecji, gdzie nowy styl odpowiedział na sytuacje gospodarczą północnych terenów.
Styl ten tak bardzo spodobał się tamtejszej społeczności, że pozostał niewzruszony przez kolejne lata. Jak pokazały późniejsze projekty ? styl nordycki stał się doskonałą inspiracją do pracy znakomitych twórców, takich jak np. Alvar Aaltro czy Arne Jacobsen.
Jak wygląda kuchnia w stylu skandynawskim?
Styl skandynawski to balans pomiędzy chłodnym, minimalistycznym wnętrzem, a ciepłem, które dopełniają promienie słoneczne. Ścisły związek z naturą jest niezwykle piękną formą dekorowania skandynawskich wnętrz – również kuchni. Prostota, aranżacyjna powściągliwość, harmonia i związek ze środowiskiem to filary tego popularnego stylu.
Zatem, w jaki sposób urządzić kuchnię w tym nurcie?
- Postaw na uniwersalność. Piękno i fenomen nurtu północnego tkwi w jego wszechstronności. Nie wybierają więc finezyjnych dodatków i fantazyjnych form. Zamiast nich postaw na geometryczne kształty, jasne barwy i proste elementy, które równie dobrze mogłyby pojawić się w salonie czy sypialni.
- Zadbaj o światło. Zarówno naturalne, jak i sztuczne, idealnie rozświetli pomieszczenie i stanowić będzie za piękną formę dekoracji. Rozpraszające promienie tworzą na ścianach i sufitach świetlne witraże, podkreślając tym samym piękno minimalistycznych i naturalnych dodatków.
- Jasne kolory. Na bok odłóż granaty, pastele, fuksje. Zamiast nich doskonale sprawdzą się kolory ziemi ? brązy, karmele, beże. Wiodącą barwą powinna pozostać biel i szarość, która przypomina zimowy krajobraz. Modne dodatki w skandynawskich duchu znajdziesz na Amadio.pl.
- Minimalizm. Styl skandynawski nie bazuje na ornamentach, bogatych zdobieniach i żłobieniach. Zamiast nich postaw na proste rozwiązania i tańsze dodatki ? drewniane figurki, ceramiczne talerze, szklane słoiczki na przyprawy i obrazy z cytatami.
- Naturalne materiały. Głównie drewno, które króluje w formie paneli, półek wiszących na ścianach https://amadio.pl/pol_m_Meble_Polki-wiszace-175.html, frontów szafek lub blatów. Uzupełnij je szklanymi akcentami i plastikiem, odchodząc tym samym od marmuru czy kryształów rodem z wnętrz glamour.
- Proste meble. Wybieraj stoły i krzesła w klasycznych, geometrycznych formach ? najlepiej z jasną tapicerką i prostymi nogami. Fronty pozostaw gładkie ? zarówno o matowym, jak i błyszczącym wykończeniu. Więcej inspiracji i pomysłów znajdziesz na: https://amadio.pl/pol_m_Pomieszczenia_Kuchnia-172.html
Dołącz do dyskusji