kuchnieportal

Oświetlenie w kuchni – sprawdź, jak je zaplanować. 5 wskazówek

Oświetlenie w kuchni – sprawdź, jak je zaplanować. 5 wskazówek

Kuchnia jest na tyle specyficznym pomieszczeniem, że oświetlenie w tym pomieszczeniu należy starannie zaplanować, aby nie popełnić błędów i zapewnić sobie maksymalny komfort przy przyrządzaniu posiłków. Jak zaplanować oświetlenie w kuchni, żeby tworzyło przytulny nastrój, a jednocześnie było funkcjonalne?

Oświetlenie kuchni

W kuchni na pewno nie sprawdzą się rozwiązania, które stosuje się w innych pomieszczeniach. Przykładowo jedna lampa w centralnym punkcie pokoju da odwrotny efekt, niż na przykład w salonie.

– Planując oświetlenie kuchenne należy mieć na uwadze funkcję, jaką ma spełniać. Nie chodzi tutaj tylko o estetykę kuchni, a przede wszystkim o funkcjonalność i bezpieczeństwo. W kuchni przygotowuje się posiłki najczęściej przy użyciu ostrych narzędzi – mówi ekspert z serwisu lampy.pl. – Dlatego też należy zadbać o dokładne oświetlenie pomieszczenia z różnych stron, żeby uniknąć przykrych wypadków takich jak na przykład skaleczenie się nożem.

Do kuchni najlepiej jest zakupić żarówki ledowe o białej, neutralnej barwie. Żółte światło automatycznie przyciemnia pomieszczenie i optycznie je zmniejsza. Oświetlenie do kuchni nie powinno być również zimne, ponieważ to właśnie w kuchni często spożywa się posiłki, a zimne, niebieskie światło może negatywnie wpływać na apetyt.

Co zrobić, by światło w kuchni było funkcjonalne? Oto nasze wskazówki:

1. Światło punktowe

W dużej kuchni najlepiej sprawdzi się światło punktowe. Jedna lampa może nie poradzić sobie z dużym pomieszczeniem, z kolei kilka mniejszych, umieszczonych na suficie bądź pod szafkami, już tak. Dobrym pomysłem będzie postawienie na reflektorki halogenowe lub lampki LED wbudowane w listwę pod szafkami. Sufitowe oświetlenie w kuchni jest bardzo ważne, jednak można zamontować jedną lampę i zdecydować się na doświetlenie pomieszczenia lampkami pod szafki.

2. Wyspy kuchenne

Oświetlenie w kuchni - porady

Jeżeli w kuchni znajduje się wyspa kuchenna, to można zamontować nad nią wiszące lampy, które oświetlą bezpośrednio blat. Warto zwrócić tutaj uwagę nie tylko na aspekt funkcjonalny, ale i estetyczny – eleganckie żyrandole z pewnością wyróżnią wyspę, która jest jednym z najważniejszych mebli w kuchni. Dobrze dobrane oświetlenie nad wyspą w kuchni nie tylko podkreśli mebel, ale również ułatwi przygotowywanie lub spożywanie posiłków.

3. Lampki pod szafkami

Jeżeli chodzi o lampki w kuchni, to najlepiej jest je umieścić pod górnymi szafkami, a nie nad. Jeżeli umieści się oświetlenie nad szafką, to będzie ono rzucało cień na blat, przez co nie będzie spełniało swojej funkcji. Oświetlenie do kuchni pod szafki ułatwia przygotowywanie posiłków i wprowadza przytulny nastrój. Jest też wygodne – gdy domownicy wieczorem chcą przygotować kolację lub wstają w nocy, by napić się wody, nie muszą zapalać górnego światła, które ich oślepi, wystarczy, że włączą lampki pod szafkami.

4. Klosze z nieprzezroczystych materiałów

Jeżeli chce się postawić na wiszące lampy z kloszami, najlepiej jest wybrać klosze zrobione z nieprzezroczystych materiałów. W innym przypadku światło będzie ciemniejsze, a kuchnia nabierze dziwnej, kolorowej poświaty, co może niekorzystnie wpływać nie tylko na pracę, ale również na apetyt.

5. Halogeny

Dają mocne, jasne światło i działają dwa razy dłużej od tradycyjnych żarówek. Dodatkowo kąt padania światła można precyzyjnie określić już na etapie zakupu. Warto je stosować zarówno przy oświetleniu ogólnym, jak i miejscowym czy punktowym w kuchni.

– Zanim zamontuje się oświetlenie kuchenne, należy dokładnie przemyśleć rodzaj i ułożenie lamp – mówi ekspert z serwisu lampy.pl. – Oświetlenie powinno się dobierać ze względu na wielkość pomieszczenia i rozmieszczenie mebli. 

Kuchnia w obecnych czasach ma inne przeznaczenie niż kilkadziesiąt lat temu. Obecnie całe rodziny nie tylko przygotowują posiłki w kuchni, ale również je w niej spożywają. Oprócz tego mówi się, że kuchnia to serce domu – kiedyś tę rolę pełnił salon. Właśnie dlatego należy dokładnie zaplanować rozmieszczenie lamp w kuchni ? wszystko po to, by lepiej się w niej jadło, rozmawiało i bezpiecznie przygotowywało posiłki.

Nowoczesna kuchnia łączy w sobie zazwyczaj kilka rodzajów oświetlenia (zwykle główne sufitowe i miejscowe), dzięki czemu można ją maksymalnie doświetlić. Jest to szczególnie ważne, ponieważ to w tym pomieszczeniu pracuje się z ostrymi narzędziami. Ryzyko skaleczenia się znacznie wzrasta, gdy pomieszczenie jest ciemne. Zanim więc zaczniemy kupować lampy do kuchni, najpierw należy dokładnie przemyśleć, gdzie one będą umiejscowione i czy na pewno będą zapewniały dostateczną ilość światła.

10.04.2018

2 komentarze

Warning: Undefined global variable $_SESSION in /home/klient.dhosting.pl/mkmmedia/nowa_kuchnieportal.pl/wp-content/themes/kuchnieportal/comments.php on line 41

Warning: Trying to access array offset on value of type null in /home/klient.dhosting.pl/mkmmedia/nowa_kuchnieportal.pl/wp-content/themes/kuchnieportal/comments.php on line 41

Warning: Undefined global variable $_SESSION in /home/klient.dhosting.pl/mkmmedia/nowa_kuchnieportal.pl/wp-content/themes/kuchnieportal/comments.php on line 54

Warning: Trying to access array offset on value of type null in /home/klient.dhosting.pl/mkmmedia/nowa_kuchnieportal.pl/wp-content/themes/kuchnieportal/comments.php on line 54

Warning: Undefined variable $i in /home/klient.dhosting.pl/mkmmedia/nowa_kuchnieportal.pl/wp-content/themes/kuchnieportal/comments.php on line 61
Stas
4 maja 2018, 21:37
1/0

Dobrze dobrane oświetlenie robi lepszą robotę niż nie jeden „super dobrany” dekor. Warto się nad tematem pochylić.

Marianka
15 kwietnia 2018, 13:26
0/0

Też mam w kuchni wyspę i do niej w kierunku salonu w kształcie litery T przymocowany stół. Oświetlenie dlatego musieliśmy tez zrobic wlasnie z mysla o tym ukladzie. Poszlismy w 4 lampy wiszące Pioli z salonu agaty – 2 nad stołem i 2 nad wyspą. Lampa w dosyc nietuzinkowym designie podkresliła oryginalny charakter przestrzeni, a klosze tworza wieczorami naprawde cieply, mily klimacik

Dołącz do dyskusji


Warning: Undefined variable $user_ID in /home/klient.dhosting.pl/mkmmedia/nowa_kuchnieportal.pl/wp-content/themes/kuchnieportal/comments.php on line 95