kuchnieportal

Od projektu do realizacji. Planowanie kuchni okiem eksperta

Od projektu do realizacji. Planowanie kuchni okiem eksperta

Fot. Studio Szufladka

Przygotowanie funkcjonalnego, a przy tym stylowego projektu kuchni bywa nie lada wyzwaniem. Współcześnie rozwiązań jest bowiem na tyle dużo, że ciężko jest stanąć przed wyborem tych najlepszych i najbardziej efektownych. Tu nieoceniona będzie pomoc profesjonalistów z branży architektonicznej, którzy dopasują do wnętrza i zarazem naszych potrzeb najbardziej optymalne możliwości. Zaprosiliśmy do rozmowy Martę Wojciechowską, właścicielkę i projektantkę w rodzinnej firmie Studio Szufladka z Krakowa, która podpowiada jak zaplanować funkcjonalną kuchnię oraz jakie trendy są w tym sezonie najmodniejsze.

Od czego należy zacząć świadome urządzanie wnętrza?

Marta Wojciechowska: Wstępna koncepcja na projekt wnętrza powinna się pojawić już we wczesnym etapie budowy domu, bądź remontu mieszkania. To właśnie wtedy możemy wprowadzić zmiany w podłączeniu wszystkich instalacji elektrycznych, wodociągowych, kanalizacyjnych oraz wentylacyjnych. W momencie kiedy ich położenie będzie już ostatecznie ustalone, wszelkie założenia projektowe muszą zostać uwzględnione w oparciu o te informacje. Dla przykładu, jeśli w naszym wnętrzu ma pojawić się wyspa, należy uwzględnić fakt, iż wymaga ona dodatkowego oświetlenia, czasem także podłączenia przyłączy wodno-kanalizacyjnych oraz elektrycznych. Jednym z pierwszych etapów powinno być zatem przygotowanie projektu wnętrza. Naszym zadaniem jest podczas spotkań i rozmów poznać potrzeby klienta i uwzględnić wszystkie najbardziej optymalne rozwiązania, które sprawdzą się w danym wnętrzu. Zdarza się że musimy nieco zmodyfikować wizję klienta i zaproponować inną, równie ciekawą alternatywę dla jego wymarzonego elementu, który z różnych przyczyn nie może się pojawić w aranżacji.  Indywidualne podejście do każdego inwestora ma tutaj ogromne znaczenie. Największy kompromis planowania kuchni narzuca nam jednak sama przestrzeń

meble kuchenne

Fot. Studio Szufladka

Czy istnieją jakieś uniwersalne zasady ergonomii które powinny zostać zachowane w każdym projekcie kuchni?

Przede wszystkim należy pamiętać o prawidłowym podziale stref w kuchni i ich prawidłowej kolejności. Stworzenie najbardziej korzystnego układu mebli ułatwi codzienne korzystanie z kuchni, zapewni wygodny dostęp do wszystkich potrzebnych sprzętów i przyśpieszy proces przygotowywania posiłków. Planując zabudowę kuchenną warto zwrócić uwagę, by trzy najważniejsze sprzęty kuchenne tj, lodówka, zlew i piekarnik zostały usytuowane  w taki sposób, aby były wierzchołkami trójkąta. Jest to tzw. zasada trójkąta roboczego ? który poprawia ergonomię kuchni. Łączna długość ramion takiego trójkąta nie powinna przekraczać 7 m a odległość między jego wierzchołkami (sprzętami) powinna mieścić się w granicach 120 ? 270 cm. Dzięki temu w prostej linii i w bliskiej odległości znajdą się urządzenia, z których najczęściej korzystamy w kuchni. Innym przykładem ergonomicznego ustawienia mebli jest usytuowanie szafki na talerze, szklanki i garnki blisko zmywarki. Dzięki temu, odkładanie czystych naczyń odbywa się bez wysiłku i nie trwa zbyt długo.

O czym warto pamiętać podczas urządzania kuchni?

Nie należy kupować urządzeń AGD przed podjęciem decyzji o projekcie kuchni. Wybór takiego sprzętu powinien nastąpić w momencie, gdy już podjęliśmy wszystkie decyzje o rozwiązaniach jakie chcemy zastosować w naszej kuchni i mamy gotowy, zatwierdzony do realizacji projekt. Przykładowo jeśli znaleźliśmy w sklepie lodówkę i kupiliśmy ją wcześniej z myślą o przyszłym remoncie, może się okazać, że wykorzystanie jej będzie niemożliwe. Lodówka wolnostojąca wyklucza możliwość jej zabudowy. Nie będzie możliwy w takiej sytuacji wybór projektów, w których zastosowana jest zabudowa sprzętów AGD. Równie ważnym aspektem jest przeanalizowanie i dopasowanie projektu kuchni do naszych potrzeb i stylu życia. Przykładowo jeśli nasz tryb życia uniemożliwia nam codzienne przygotowywanie posiłków, a w kuchni bywamy gościem duża ilość szafek nie będzie nam zwyczajnie potrzebna, a masywna zabudowa zabierze dużo wolnej przestrzeni. Jeśli z kolei gotowanie to nasza pasja a rodzinne spotkania w kuchni to bardzo częsty widok, wtedy duża ilość szafek jest jak najbardziej wskazana.

meble kuchenne

Fot. Studio Szufladka

Meble kuchenne wybrane – na jakie systemy do nich warto postawić?

Funkcjonalne meble to nie tylko odpowiednie ich rozmieszczenie, ale również ich wyposażenie, które ma za zadanie umożliwić przechowywanie różnorodnych rzeczy w kuchni od artykułów spożywczych po mniejsze i większe akcesoria oraz sprzęty kuchenne. Część z szafek powinna posiadać półki dla takich elementów wyposażenia jak szklanki czy kubki, a inne powinny umożliwiać ulokowanie wysokich robotów kuchennych, sokowirówki itp. Warto zainwestować również w dobrze dobrane wyposażenie szuflad. Tu możemy wyróżnić różnorodnego rodzaju wkłady, podzielniki, maty dzięki którym przedmioty wewnątrz szuflad nie przesuwają się i łatwiej jest utrzymać w nich ład i porządek. Wysokie carga czyli wielopoziomowe wysuwane kosze są również ciekawym rozwiązaniem i dobrą alternatywą dla szuflad. Mogą pełnić funkcje pojemnej spiżarni, do której  w każdym momencie mamy łatwy dostęp. Trudne do aranżacji przestrzenie takie jak szafki narożne, również można zaprojektować w wygodny i funkcjonalny sposób. Najczęściej spotykanymi mechanizmami w tym miejscu są półki typu le mans, obrotnice oraz kosze typu Magic Corner.

blum

Fot. Okucia firmy BLUM, realizacja Studio Szufladka

Koszt kuchni ? na co powinni być przygotowani inwestorzy?

Kuchnia jest takim pomieszczeniem w domu, którego aranżacja zawsze wiąże się z największymi wydatkami. Sprzęty AGD oraz zabudowa meblowa na wymiar wraz jej wyposażeniem to wydatek, w zależności od jej metrażu oraz wybranych materiałów zaczynający się od kilkunastu tysięcy złotych.

Warto również zaznaczyć, że wybierając tańsze zamienniki nie zawsze nam się to opłaci w dłuższej perspektywie czasowej. Wymiana mebli na nowe w tym pomieszczeniu bywa niezwykle trudna, a przy tym kosztowna, dlatego warto postawić na dobre jakościowo rozwiązania, które posłużą długie lata. Pamiętajmy, aby nie oszczędzać na takich elementach jak zawiasy, prowadnice szuflad czy podnośniki frontów, ponieważ one w dużej mierze determinują trwałość naszych mebli.

Przy mniejszym budżecie można bez konsekwencji zrezygnować z takich dodatków, jak elektryczne wspomaganie otwierania, carga czy wieńce świetlne. Ekonomiczną wersją będzie wybór, jako materiału mebli, laminatów, które odzwierciedlają kolorystykę drewna lub kamień i stanowią ich bardzo dobrą alternatywę.

Mówiąc o konkretnej kwocie jaką należy przeznaczyć na realizację projektu, tutaj sprawa prezentuje się bardzo indywidualnie. Na etapie tworzenia projektu, wspólnie z klientem,  wybieramy materiały i takie rozwiązania, które najlepiej pasują do jego potrzeb i jednocześnie mieszczą się w założonym budżecie.

trendy w kuchni

Fot. Studio Szufladka

Jakie obecnie trendy królują w aranżacjach kuchni?

Wybierając meble kuchenne, w pierwszej kolejności rozważamy bezpieczne i popularne biele, szarości, brązy czy drewno. Trudno się temu dziwić, bo to wciąż najmodniejsze motywy w aranżacjach, które można interpretować na wiele sposobów.

Szukając inspiracji na ponadczasowy wystrój, możemy również wyjść poza ten schemat i sięgnąć po bardzo modne obecnie pastele, zwłaszcza te w lekko przybrudzonych odcieniach a także ciemne kolory: granat, brąz i grafit. Na topie wciąż są efektowne połączenia kilku różnych styli, szczególnie klasyki i nowoczesności. Dużym zainteresowanie cieszy się również styl industrialny, który może bardzo dobrze się prezentować nie tylko w przestronnych loftach oraz również w standardowych, miejskich apartamentach.

Marta Wojciechowska, Studia Szufladka, www.szufladka-meble.pl

Dołącz do dyskusji


Warning: Undefined variable $user_ID in /home/klient.dhosting.pl/mkmmedia/nowa_kuchnieportal.pl/wp-content/themes/kuchnieportal/comments.php on line 95