kuchnieportal

O czym należy pamiętać planując kuchnię otwartą lub półotwartą?

O czym należy pamiętać planując kuchnię otwartą lub półotwartą?

Kuchnia otwarta i  półotwarta to jedne z najpopularniejszych trendów we współczesnych aranżacjach i projektach wnętrz. Otwarta przestrzeń pomiędzy pomieszczeniem kuchennym a jadalnią lub  salonem ma wiele zalet: ułatwia komunikację pomiędzy domownikami w trakcie przygotowania posiłków,  przy odpowiednim ustawieniu mebli pozwala jednocześnie na pracę przy przyrządzaniu obiadu, jak i śledzenie losów ulubionych bohaterów  szklanego ekranu. Ponadto,  daje wrażenie przestronności, co sprawia, że idealnie nadaje się do małych pomieszczeń. 

Przed podjęciem decyzji o wyborze kuchni otwartej, lub półotwartej należy jednak zaplanować kilka ważnych szczegółów, które będą miały decydujące znaczenie dla funkcjonalności otwartej przestrzeni w naszym mieszkaniu. Przede wszystkim należy przemyśleć, jakie są preferencje i zwyczaje domowników. Całkowicie otwarta przestrzeń pomiędzy kuchnią a salonem lub jadalnią a kuchnią powoduje, że wszystko to, co dzieje się  w kuchni jest wyeksponowane. Dotyczy to również  bałaganu na blacie roboczym czy niepozmywanych  naczyń  w zlewie. Jeśli już na etapie planowania kuchni jest jasne, że domownicy chcieliby pozostawić sobie odrobinę prywatności w trakcie przygotowania posiłków to warto zastanowić się nad wyborem pośredniego rozwiązania pomiędzy kuchnią otwartą a zamkniętą, czyli kuchnią półotwartą.

Polecamy: Kuchnia otwarta. Za i przeciw

Można w tym celu zastosować mur częściowo zasłaniający kuchnię. Rozgardiasz w kuchni zostanie w ten sposób przysłonięty a osoba przygotowująca posiłek nie będzie czuła się wykluczona z rozmów toczących się w tym czasie w salonie lub przy stole. Zastosowanie muru ma także jeszcze jedną zaletę. Pozwala na uzyskanie dodatkowej przestrzeni, która może zostać wykorzystana do ustawienia szafek kuchennych.  Symbolicznie rozdzielenie pomieszczenia kuchennego i jadalni  można także uzyskać stawiając dwustronny regał z książkami czy kwiatami.W przypadku, gdy nie straszny jest domownikom fakt, iż wszystko co się dzieje w kuchni jest widoczne z salonu można zdecydować się również na efektowne rozwiązanie jakim jest zastosowanie szklanych drzwi przesuwanych, zamontowanych na szynach lub szyb zamontowanych nad ścianką oddzielającą kuchnię od salonu. Zaletą tych rozwiązań jest to, iż zapachy kuchenne będą w ten sposób doskonale izolowane przy jednoczesnych zachowaniu wrażenia optycznego powiększenia pomieszczenia jakie daje kuchnia otwarta.

kuchnia otwarta na salon
 
Często w  kuchniach otwartych na salon czy jadalnię ogranicza się miejsce na blaty robocze, zmniejsza ilość górnych szafek do minimum. Niezależnie od tego na jakie rozwiązanie się zdecydujemy, czy będzie to kuchnia otwarta czy zamknięta, należy pamiętać, że kuchnia jest pomieszczeniem użytkowym i jej aranżacja oraz walory estetyczne muszą współgrać z funkcjonalnością. Z tego względu główny blat roboczy musi mieć co najmniej 80 cm długości,  między płytą kuchenną a zlewozmywakiem oraz przy lodówce należy zaplanować powierzchnię długości kilkudziesięciu centymetrów na odstawianie garnków. W przypadku, gdy rezygnujemy z górnych szafek należy zaplanować miejsce na talerze i szklanki w szafkach dolnych.  


Warning: Undefined variable $i in /home/klient.dhosting.pl/mkmmedia/nowa_kuchnieportal.pl/wp-content/themes/kuchnieportal/comments.php on line 61
Artyman
9 października 2013, 22:45
4/1

Wszystko zależy od wielkości mieszkania/domu. Jak jest duże to sobie można pozwolić na takie rozwiązania.

Dołącz do dyskusji


Warning: Undefined variable $user_ID in /home/klient.dhosting.pl/mkmmedia/nowa_kuchnieportal.pl/wp-content/themes/kuchnieportal/comments.php on line 95