kuchnieportal

Nowoczesne kuchnie całe w szkle !

Nowoczesne kuchnie całe w szkle !

Popularny i niezwykle ciepło przyjęty w Polsce trend w projektowaniu i aranżacji nowoczesnych kuchni obejmuje różnorodne wykorzystanie szkła jako materiału wykończeniowego. Z pośród wielu możliwości możemy zamówić szklane fronty mebli kuchennych, ścienne panele szklane, jak i…. kuchenne blaty robocze ze szkła. 

Czy szkło to materiał bezpieczny i trwały? 

Wbrew obiegowym opiniom o szkle, jako o kruchym i łatwo tłukącym się materiale, specjalny typ szkła wykorzystywany w produkcji mebli, blatów i paneli kuchennych jest trwały i bezpieczny w użytkowaniu.  Czy każdy typ szkła nadaje się do wykorzystania jako materiał np. na fronty szafek kuchennych i co sprawia, że jest on odporny na uszkodzenia?
Zamawiając mebel ze szkła możemy wybierać z pośród dwóch opcji: szkło zwykłe i szkło hartowane. Jak wyjaśnia specjalista w dziedzinie projektowania mebli kuchennych, Pan Artur Zagól ze Studia Mebli Kuchennych Marzenie z Krakowa: Szkło to dobry wybór, który sprawdzi się jako materiał wykończeniowy naszych kuchni i niezwykle efektownie ozdobi pomieszczenie. Najbardziej polecaną wersją jest szkło hartowane, które jest pięć razy bardziej wytrzymałe od szkła zwykłego pod względem mechanicznym i termicznym. Hartowana wersja szkła jest zalecana szczególnie jako materiał, z którym sąsiadują kuchenki i płyty grzewcze.
Bezpieczeństwo użytkowania szkła i jego wyjątkową odporność zyskujemy w dzięki procesowi hartowania, który polega na rozgrzaniu tego materiału do temperatury 600 stopni C i następnie gwałtownym schłodzeniu. W trakcie tego procesu zmienia się struktura szkła – materiał staje się wytrzymalszy na uszkodzenia a w przypadku rozbicia rozpada się na drobne, nieostre kawałki. Innym sposobem na podniesienie bezpieczeństwa użytkowania szkła w kuchni jest podklejenie go specjalną powłoką tzw. folią bezpieczną.    

   Kuchnia_ze_szkła_studio_Marzenie  
   Fot. Kuchnia z szklanym panelem ściennym (projekt i realizacja Studio Marzenie z Krakowa) 

Fronty mebli kuchennych – typy szkła i montaż

W pośród wielu typów szkła możemy wybierać przezroczyste, matowe typu lakomat, czy satinato, dymione tzw. antisol, kolorowe lakierowane (lacobele) lub matowe (matelac), laminowane oraz lustra. Na rynku dostępny jest także specjalny rodzaj szkła, tzw. aluglass, który stanowi połączenie czystego szkła i foli aluminiowej. Różnorodna ornamentyka foli daje ciekawy efekt w zestawieniu ze szkłem. Oprócz walorów estetycznych, aluminium wzmacnia  szkło i stanowi doskonałą alternatywę dla laminatów.
Innym, niezwykle popularnym trendem jest zastosowanie frontów szklanych z indywidualnym nadrukiem. Motyw roślinny, pejzaż miasta lub zdjęcie z naszego domowego albumu – wybrany przez nas wzór nadrukowany na szkło sprawi, że nasza kuchnia stanie się miejscem wyjątkowym i niepowtarzalnym. Wzór na frontach może zostać tak ułożony, aby był połączony i aby stanowił jeden obraz, jak również może być kontynuacją wzoru panela szklanego na ścianie.

   Kuchnia_ze_szkła_studio_Marzenie
    Fot. Kuchnia z szklanym panelem ściennym (projekt i realizacja Studio Marzenie z Krakowa) 

Fronty szklane tworzą efekt jednolitej tafli, cechuje je niezwykła wizualna lekkość, którą ten materiał zyskuje dzięki specjalnej technice montażu. Fronty mebli wykonanych ze szkła tworzą jednolitą powierzchnię dzięki zastosowaniu specjalnej techniki montażu. Szkło oprawiane jest w stabilną, aluminiową ramkę, która stanowi dyskretne, nierzucające się w oczy uzupełnienie szklanego materiału. Do tego typu profili nadaje się każde szklane wypełnienie. Druga technika mocowania szkła polega na naklejeniu go bezpośrednio na płytę laminowaną. Do tego typu ramek nadaje się szkło malowane, typu lakobel, lustro lub szkło laminowane nietransparentne. – wyjaśnia Pan Artur Zagól ze Studia Mebli Kuchennych Marzenie z Krakowa.

   Kuchnia_ze_szkła_studio_Marzenie
   Fot. Kuchnia ze szkła lakierowanego (projekt i realizacja Studio Marzenie z Krakowa)    

Najtańsze fronty z przeszkleniem i zawiasami to koszt rzędu 80-90 zł za metr kwadratowy, bardziej finezyjne, np. z wypełnieniem typu aluglass wyceniane są zazwyczaj indywidualnie. Do ostatecznego kosztu mebli kuchennych należy oczywiście dodać jeszcze cenę wybranego wyposażenia i akcesoriów, np. mechanizmy cichego domyku szuflad, kosze cargo czy rozwiązania do szafek narożnych.
 

Ścienne panele szklane

Innym, popularnym sposobem wykorzystania szkła jest stosowanie wspomnianych wcześniej barwnych paneli szklanych na ścianie. To rozwiązanie jest szczególnie chętnie stosowane nad blatem roboczym – miejscem szczególnie narażonym na zabrudzenia jakie mogą powstać w trakcie prac kuchennych. Panel szklany stanowi w takiej sytuacji powierzchnię chroniącą ścianę przed zachlapaniem oraz plamami i stanowi doskonałą alternatywę dla tradycyjnych płytek ceramicznych. Zwolennicy tej metody zabezpieczania ściany nad blatem roboczym wskazują iż panel szklany, w przeciwieństwie do płytek nie posiada fug, które wymagają czasochłonnej konserwacji i czyszczenia. Wystarczy wilgotna szmatka nasączona płynem do mycia naczyń by skutecznie usunąć wszelkie zabrudzenia z panela szklanego.

   Kuchnia z szklanym panelem ściennym
    

Ścienne panele szklane podobnie jak szklane fronty dostępne są w szerokiej gamie kolorystycznej. Możemy zamówić nieprzezroczyste szkło kolorowe, nadruki na szkle lub szkło przezroczyste nakładane np. na  fototapetę. W ten sposób możemy pokryć część lub całą ścianę naszej kuchni w zależności od zaplanowanego projektu. Dostępny wybór kolorów i wzorów pozwala praktyczne na nieograniczone możliwości aranżacyjne.

    Blat ze szkła w kuchni

Blaty robocze ze szkła

Nowością na rynku są blaty kuchenne wykonane w całości ze szkła. To niezwykle dekoracyjne i eleganckie rozwiązanie, które przełamuje stereotyp szkła jako materiału kruchego i podatnego na uszkodzenia.
Blat w wersji szklanej może mieć wiele różnych odmian. Może być jednobarwny bądź też mienić się wieloma kolorami. Dostępne są wersje błyszczące, matowe, satynowe oraz ornamentowane. Możemy również zamówić wersję półprzezroczystą – niebieską lub zieloną z podświetleniem Led, dającym efekt tafli lodu. To niebanalne rozwiązanie będzie z pewnością przykuwać wzrok i wyróżniać naszą kuchnię.    
Szkło stosowane w blatach kuchennych najczęściej jest zbrojone i hatowane. Dzięki temu jest odporne na uszkodzenia i wysokie temperatury. Blaty takie nadają się na stoły, wyspy kuchenne, bary oraz na blaty kuchenne do krojenia. 

2 komentarze

Warning: Undefined global variable $_SESSION in /home/klient.dhosting.pl/mkmmedia/nowa_kuchnieportal.pl/wp-content/themes/kuchnieportal/comments.php on line 41

Warning: Trying to access array offset on value of type null in /home/klient.dhosting.pl/mkmmedia/nowa_kuchnieportal.pl/wp-content/themes/kuchnieportal/comments.php on line 41

Warning: Undefined global variable $_SESSION in /home/klient.dhosting.pl/mkmmedia/nowa_kuchnieportal.pl/wp-content/themes/kuchnieportal/comments.php on line 54

Warning: Trying to access array offset on value of type null in /home/klient.dhosting.pl/mkmmedia/nowa_kuchnieportal.pl/wp-content/themes/kuchnieportal/comments.php on line 54

Warning: Undefined variable $i in /home/klient.dhosting.pl/mkmmedia/nowa_kuchnieportal.pl/wp-content/themes/kuchnieportal/comments.php on line 61
HotchPotch
14 kwietnia 2014, 18:26
2/1

Zapraszamy do nas po nowoczesne, bezpieczne – bo ze szkła laminowanego, panele kuchenne z grafiką. Możliwość wyboru grafiki i jej modyfikacja pozwala na indywidualną aranżację Państwa kuchni, a szkło to materiał ponadczasowy.

Darek
24 marca 2014, 08:51
5/0

Kuchnie na zdjęciach robią fajne wrażenie ale raczej wybiorę fornir. Szkło to moda i to myślę że krótkotrwała.

Dołącz do dyskusji


Warning: Undefined variable $user_ID in /home/klient.dhosting.pl/mkmmedia/nowa_kuchnieportal.pl/wp-content/themes/kuchnieportal/comments.php on line 95