kuchnieportal

Najczęstsze uszkodzenia płyty indukcyjnej

Najczęstsze uszkodzenia płyty indukcyjnej

Płyty indukcyjne stają się coraz popularniejszym rozwiązaniem wykorzystywanym w kuchni do podgrzewania i przygotowania posiłków. Wygodne w użytkowaniu i funkcjonalne zdobywają kolejne rzesze zadowolonych użytkowników. Jednak jak każdy sprzęt AGD mogą ulec uszkodzeniu lub awarii. W poniższym tekście przybliżymy temat – jakie są najczęstsze uszkodzenia płyty indukcyjnej i jak im zapobiegać.

Najpopularniejsze przyczyny uszkodzenia płyty indukcyjnej

Niezależnie od tego jakiego producenta oraz jakiej kategorii cenowej posiadamy sprzęt – nawet najlepsze jakościowo płyty indukcyjne mogą ulec uszkodzeniu. Wśród podstawowych przyczyn ich uszkodzeń możemy wyróżnić kilka kategorii. Najpopularniejsze z nich wynikają z niewiedzy jak czyścić płytę indukcyjną, inne to często efekt błędnego montażu czy uszkodzeń mechanicznych.

 

Uszkodzenia wynikające z nieprawidłowej eksploatacji

Najczęstsze uszkodzenia płyty indukcyjnej wynikają z jej nieprawidłowej eksploatacji – dotyczy to zarówno sytuacji podczas codziennego użytkowania sprzętu, jak i jego czyszczenia.

Typowym błędem codziennej eksploatacji jest upuszczenie twardego lub ostrego przedmiotu na płytę w wyniku czego jej szklana powierzchnia ulega w najlepszym razie zarysowaniu lub wyszczerbieniu, w najgorszym – pęknięciu. W przypadku płyt indukcyjnych bezbramkowych drobne uszkodzenie rantu w większości przypadków podczas dalszego użytkowania płyty prowadzi do jej pęknięcia.

Płyta indukcyjna może również pęknąć ze względu na zbyt duże punktowe jej obciążenie, np. postawienie bardzo ciężkiego garnka na jednym z pól płyty. Inną przyczyną może być postawienie rozgrzanych naczyń na zimnej płycie lub odwrotnie – postawienie zimnych naczyń na gorącej płycie.

Pęknięciu płyty czasem towarzyszy również jej zalanie. Woda, która dostanie się pod powierzchnię szkła może spowodować zwarcie instalacji i awarię urządzenia. Rzadziej natomiast zdarza się zalanie samej płyty podczas standardowego, codziennego gotowania lub podgrzewania potraw. Jeśli płyta indukcyjna jest dobrze zamontowana i szybko usuniemy zawilgocenie, kipiąca woda z garnka nie ma prawa jej zaszkodzić.

 

Czym nie czyścić płyty indukcyjnej

Najczęstsze uszkodzenia płyt indukcyjnych zgłaszanych do serwisów sprzętu AGD wynikają również z błędów podczas ich czyszczenia. Używanie chlorowanych wybielaczy, żrących środków czyszczących czy metalowych gąbek szorujących może trwale uszkodzić powierzchnię płyty. Aby uniknąć niegroźnych ale mało estetycznych zarysowań i odbarwień na płycie, należy ją czyścić miękką szmatką lub gąbką i używać łagodnych detergentów. Na rynku znajdziemy preparaty dedykowane do usuwania zabrudzeń z płyt indukcyjnych. Doskonale do ich czyszczenia sprawdza się również płyn do mycia szyb.

 

Nieprawidłowy montaż płyty indukcyjnej

Montażem i podłączeniem płyty indukcyjnej w większości przypadków zajmuje się ekipa montująca meble kuchenne lub elektryk posiadający stosowne uprawnienia. W obydwu przypadkach są to specjaliści, którzy powinni posiadać stosowne umiejętności i doświadczenie w podłączaniu tego typu urządzeń. Nieprawidłowe osadzenie płyty na blacie kuchennym może prowadzić do naprężeń w konsekwencji których płyta może pęknąć. Do takiej sytuacji dochodzi szczególnie w momencie kiedy płyta jest obciążona i zaczyna pracować termicznie – czyli rozgrzewa się od naczyń.

Warto wiedzieć, że płyta indukcyjna sama w sobie się nie nagrzewa mocno. Cały proces grzania dotyczy głównie naczyń postawionych na płycie. Dzieje się tak ponieważ płyta indukcyjna wytwarza pole magnetyczne, które oddziałuje na naczynia ferromagnetyczne – tylko takie naczynia będą zapewniać w pełni efektywne wykorzystanie płyt indukcyjnych.

Najczęstsze uszkodzenia płyty indukcyjnej przy montażu to również efekt niepoprawnego ich podłączenia do instalacji elektrycznej. W zależności od modelu płyty, może być wymagane podłączenie do instalacji trójfazowej. Jednak w przypadku większości płyt indukcyjnych na rynku jest możliwość podłączenia do standardowej instalacji jednofazowej.

W przypadku nowych domów należy zwrócić szczególną uwagę aby doprowadzić osobny obwód elektryczny do zasilania płyty indukcyjnej. Dzięki temu unikniemy sytuacji w której przy włączeniu kilku pól grzewczych będą nam wyskakiwać korki w skrzynce z bezpiecznikami elektrycznymi.

Choć teoretycznie każde urządzenie zanim opuści fabrykę przechodzi kontrolę jakości, to jednak może się również przytrafić sytuacja, że fabrycznie nowe urządzenie jest uszkodzone lub posiada wadę ukrytą która samoistnie ujawni się w trakcie użytkowania.

Więcej informacji w temacie wyposażenia wnętrz, aranżacji oraz remontów domów i mieszkań znajdziesz na stronie: https://wnetrza-ze-smakiem.pl/

Dołącz do dyskusji


Warning: Undefined variable $user_ID in /home/klient.dhosting.pl/mkmmedia/nowa_kuchnieportal.pl/wp-content/themes/kuchnieportal/comments.php on line 95