kuchnieportal

Na co zwrócić uwagę przy wynajmie mieszkania? Najważniejsze informacje

Na co zwrócić uwagę przy wynajmie mieszkania? Najważniejsze informacje

Większość z nas marzy o własnym mieszkaniu. Niestety, w obecnych czasach zakup nieruchomości nie jest taki prosty. Atrakcyjną alternatywą wciąż pozostaje więc wynajem długoterminowy na elastycznych warunkach. O czym dokładnie mowa? Na co zwrócić uwagę wynajmując mieszkanie?

Sytuacja ekonomiczna wielu naszych rodaków sprawia, że nie mogą oni myśleć o zakupie mieszkania za gotówkę lub nawet wzięciu kredytu z wysokimi odsetkami. Tymczasem, każdy musi mieć dach nad głową, a więc jedynym wyjściem pozostaje znalezienie mieszkania pod wynajem. Poniżej najważniejsze informacje związane z tym tematem!

 

Wynajmowanie mieszkania w Polsce – na czym polega?

Rynek nie lubi próżni, a konkurencja do najlepszych mieszkań, szczególnie w dużych miastach, jest ogromna. Szacuje się, że obecnie nieruchomości wynajmowane są w ciągu zaledwie kilku dni, dlatego widząc okazję, nie warto zwlekać! Z roku na rok rośnie w Polsce liczba umów najmu, co oznacza, że czerpiemy wzorce np. z Niemiec, gdzie wynajem mieszkania jest od lat swoistą normą. Nic w tym dziwnego, ponieważ wpływ na to ma między innymi fakt, że wiele osób podróżuje z miasta do miasta za pracą. Zakup nieruchomości na kredyt nie byłby więc rozsądnym rozwiązaniem. Najem z kolei jest w miarę elastyczny i zawsze można wypowiedzieć umowę.

 

Wynajem długoterminowy – największe zalety

Rozwiązanie to ma mnóstwo zalet. Przede wszystkim, podpisując umowę na rok czy nawet kilka lat zyskuje się pewność co do tego, że z dnia na dzień nie straci się dachu nad głową. Ponadto, wynajem długoterminowy zawierany jest najczęściej z zastrzeżeniem niezmienności wysokości czynszu, a więc najemca jest zabezpieczony na wypadek jakichkolwiek podwyżek. Przy dobrze sporządzonej umowie chronione są interesy obu stron, a każda z nich zyskuje na współpracy.

 

Poszukiwanie mieszkania – gdzie i jak?

Wiele osób zastanawia się, gdzie i w jaki sposób najlepiej szukać mieszkania do wynajęcia? Z pomocą w tym zakresie przychodzą takie strony jak np. Rentola, a więc portal z ogłoszeniami z rynku nieruchomości. Codziennie pojawiają się nowe oferty, a dzięki możliwości wyszukiwania i filtrowania można szybko i bez żadnego problemu znaleźć nieruchomość, która spełni nasze oczekiwania. Warto przeglądać portal ogłoszeniowy na bieżąco, ponieważ najlepsze mieszkania błyskawicznie zyskują nowych najemców. Wybór jest jednak na tyle szeroki, że z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie! Przeglądając ogłoszenie warto zwrócić uwagę na to, jak wiele informacji podał właściciel lub agent nieruchomości. Im więcej szczegółów, tym lepiej, ponieważ pozwoli to obu stronom na zaoszczędzenie czasu oraz energii. Głównymi kryteriami, jakie należy wziąć pod uwagę przy poszukiwaniu mieszkania jest jego metraż, lokalizacja, liczba pokoi, standard oraz wysokość odstępnego.

 

Wizyta w mieszkaniu – na co zwrócić uwagę?

Oglądanie mieszkania to jeden z kluczowych etapów całej procedury wynajmu. Jest on kluczowy z kilku powodów, a jednym z nich jest to, iż po ocenie stanu nieruchomości, można rozpocząć negocjacje cenowe. Podstawą do obniżenia czynszu mogą być wszelkie mankamenty czy niedociągnięcia, ale oczywiście ostateczna decyzja zawsze należy do właściciela. Będąc w lokalu należy zwrócić uwagę przede wszystkim na rozkład pomieszczeń, ich funkcjonalność, metraż, jak i wyposażenie. Często bowiem najemcy decydują się na umieszczenie w wynajmowanej nieruchomości swoich mebli, łóżka itd. Warto dopytać o każdy interesujący nas szczegół, w tym o rodzaj oraz koszty ogrzewania, warunki zwrotu kaucji, możliwość wymiany przez właściciela sprzętu w razie jego awarii itp. Ważną informacją dla kierowców jest też to, czy w pobliżu są dostępne miejsca postojowe lub parkingowe. Właściciel może poinformować najemcę również o zbliżających się remontach w budynku, co ma szczególne znaczenie dla osób pracujących w domu.

 

Umowa najmu długoterminowego – jak zawrzeć?

Umowa najmu nie musi mieć określonej formy, ale najlepiej, aby była sporządzona na piśmie. Pozwoli to uniknąć jakichkolwiek niedomówień i sporów. W dokumencie tym warto wskazać jak najwięcej szczegółów, w tym oznaczyć strony, przedmiot umowy, okres jej trwania, wysokość kaucji, czynszu oraz dodatkowych opłat. Niezbędna jest również informacja dotycząca sposobu przekazywania pieniędzy, terminu i warunków wypowiedzenia lub przedłużenia w momencie wygaśnięcia. Do umowy warto dołączyć wykaz najważniejszych elementów wyposażenia, jakie pozostawia najemcy właściciel. Coraz częściej obie strony decydują się na tzw. najem okazjonalny. Jest to szczególny rodzaj stosunku prawnego, który wymaga dodatkowych formalności. Oprócz standardowej umowy konieczne będzie złożenie przez najemcę oświadczenia w postaci aktu notarialnego o tym, że zobowiązuje się on opuścić lokal w przypadku wygaśnięcia umowy, musi także wskazać mieszkanie zastępcze, do którego się uda. Najem okazjonalny staje się powoli standardem, więc warto dokładnie zapoznać się z tym zagadnieniem

Wynajem długoterminowy mieszkania – dlaczego warto?

To pytanie pada bardzo często, ale nie ma nie uniwersalnej odpowiedzi. Tak naprawdę wiele zależy tutaj od osobistych preferencji oraz wymagań danej osoby. Wynajem mieszkania sprawdza się jednak w większości przypadków. Lokale mieszkalne wynajmują nie tylko studenci czy single, ale coraz częściej także rodziny. Jak już wspomnieliśmy, nie każdego stać od razu na zakup nieruchomości, a najem wydaje się dobrą alternatywą. Szczególnie jeśli mówimy o osobach, które często zmieniają miejsce zamieszkania, wyjeżdżają do innego miasta w celach zarobkowych itp. Wynajem długoterminowy jest także mniejszym obciążeniem finansowym i psychicznym niż wieloletni kredyt hipoteczny. Oczywiście, przed podjęciem ostatecznej decyzji warto dokładnie przeanalizować wszelkie „za” oraz „przeciw” i sprawdzić, których będzie więcej.

 

Dołącz do dyskusji


Warning: Undefined variable $user_ID in /home/klient.dhosting.pl/mkmmedia/nowa_kuchnieportal.pl/wp-content/themes/kuchnieportal/comments.php on line 95