kuchnieportal

Kuchnia z lekko orientalną nutą

Kuchnia z lekko orientalną nutą

Podobno o gustach się nie dyskutuje. Można jednak rozmawiać bez najmniejszych nawet przeszkód o różnych stylach i smakach, które obecnie współistnieją w trendach wnętrzarskich. A koncepcji jest naprawdę wiele – od skrajnie prostych, do dekoracyjnych aranżacji, które mocno nawiązują do historycznych kreacji. Jednym z ciekawszych pomysłów na zaprojektowanie domu lub mieszkania stał się ostatnio nurt orientalizujący, który łatwo wprowadzić do niemal każdej przestrzeni, bez wielkich wyrzeczeń, wydawania olbrzymich pieniędzy oraz przeprowadzania rewolucji remontowej w kuchni. Co zatem zrobić, żeby nadać naszemu domowemu zaciszu nieco Wschodniego smaku?

Orientalny nie znaczy jednorodny – różne pomysły na wnętrza

Na początek zacznijmy od drobnego sprostowania. Często mówi się o aranżacji wnętrza w stylu orientalnym. Okazuje się jednak, że tendencja ta jest niezmiernie niejednorodna i samo określenie „orientalny” stanowi tylko słowo-wytrych.

W jego ramach mieszczą się bowiem style arabskie, hinduskie oraz z Dalekiego Wschodu, np. japońskie. Każdy z nich wyróżnia się zupełnie innymi elementami wykończeniowymi. W pomieszczeniach pojawiają się rozmaite materiały, faktury oraz przedmioty dekoracyjne, budujące finalny klimat przestrzeni.

Aranżacje japońskie uznaje się za najbardziej ascetyczne, stawiające na pragmatyczny funkcjonalizm. Wszystkie elementy wyposażenia są maksymalnie użyteczne, stonowane kolorystycznie, a ich piękno wynika zazwyczaj z wysokiej jakości materiałów oraz skrajnej prostoty.

Pomieszczenia w stylu hinduskim bywają wielobarwne i pełne rozmaitych przedmiotów ozdobnych, często wręcz ociekających złotem. W ramach tendencji mogą też pojawiać się części wyposażenia użytkowego, odwołujące się do stylu kolonialnego.

Nurt arabski w dekoracji wnętrz pozwala na sporą swobodę. Używa się w nich rozmaitych materiałów i dekoracji, często o bogato zdobionej powierzchni. Szczególnie chętnie stosuje się elementy ceramiczne.

Najczęściej wykorzystywane elementy wyposażenia dla stylu orientalnego

Przedstawiona różnorodność sprawia, że bez trudu użyjemy styl orientalny na różne sposoby. Sprawdza się zarówno w kuchniach osób zakochanych w minimalizmie oraz tych, które chcą, aby ich dom stał się niepowtarzalny i wielobarwny.

Okazuje się, że aby wprowadzić egzotyczną nutę do naszych przestrzeni wcale nie trzeba wydawać majątku na przeprowadzenie generalnego remontu. Niekiedy wystarczy kilka subtelnych elementów, żeby całkowicie odmienić pomieszczenie.

Meble – pomysł na nieco inną kuchnię

Meble należą oczywiście do najdroższych elementów wyposażenia. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby wymienić tylko poszczególne elementy – na przykład krzesła lub stolik, na takie, które nawiązują do wschodnich tendencji.

Coraz chętniej w tego typu aranżacjach wykorzystuje się rattanowe lub technorattanowe produkty, gwarantujące wygodę, przyjemny relaks, a przy tym wnoszące do kuchni lub jadalni sporo lekkości i nietuzinkowości. Eleganckie i trwałe meble rattanowe można znaleźć na przykład w sklepie Bazkar.pl, pełnym pomysłów na oryginalne zaaranżowanie ogrodu, tarasu i nie tylko.

meble orient

Oświetlenie – główny element przestrzeni

Nie można zaprojektować pięknego i funkcjonalnego pomieszczenia bez odpowiednio dobranego oświetlenia. Lampy spełniają nie tylko rolę praktycznego wyposażenia, które pozwala wygodnie i bezpiecznie poruszać się po domu, ale stanowią też niesamowitą dekorację. Używa się ich w każdej przestrzeni, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz domu, gdzie domownicy np. odpoczywają na leżakach, które można znaleźć na stronie https://bazkar.pl/lezaki-ogrodowe-26

 

W pomieszczeniach orientalnych warto stawiać na produkty z naturalnych surowców. Mogą to być znów modne tekstylne abażury lub niezmiernie obecnie popularne lampy z plecionek – wikliny lub rattanu. Niezmiennie zainteresowaniem klientów na całym świecie cieszą się też lampiony.

Z pomocą lamp tworzy się finalny wygląd pomieszczenia, budując równocześnie funkcjonalność oraz atmosferę wygody i maksymalnej przytulności.

Tkaniny – magia tkwi w szczegółach

Wnętrza orientalne powinny dawać wrażenie ciepła i przytulności. Z tego względu często sięga się po ozdobne, fakturalne tkaniny. Mogą to być dywany, poduszki lub zasłony z wielobarwnych materiałów, w bogate, geometryczne wzory.

Każdy z wyżej wymienionych stylów ma swoją ulubioną kolorystykę. Wnętrza japońskie najbardziej lubią naturalne i stonowane kolory ziemi. Aranżacje arabskie i hinduskie za to stawiają na intensywne barwy, często w mocno kontrastujących zestawach.

Ceramika – praktyczna dekoracja

Za często wykorzystywane przedmioty dekoracyjne w orientalnych wnętrzach uznaje się elementy ceramiczne. Mogą to być zarówno wazy, flakony lub ozdobne talerze, jak i płytki ceramiczne montowane na ścianach.

Ceramika jest cechą charakterystyczną zarówno stylów arabskich, jak i japońskiego. W przypadku tego pierwszego możemy pokusić się o umieszczenie w kuchni choć niewielkiej ilości ozdobnych płytek, na przykład w kolorze błękitnym. W japońskich wnętrzach świetnie sprawdzą się za to wazy lub flakoniki o subtelnym rysunku i barwach. Co ciekawe nie muszą być wcale doskonałe. Możemy pokusić się nawet o wyeksponowanie uszkodzonej porcelany, którą naprawiono z pomocą tradycyjnej, japońskiej metody kintsugi.

Orient na co dzień w naszych wnętrzach

Nuta orientalna we wnętrzach pozwala nadać ciekawy charakter każdej domowej przestrzeni. Możemy zbudować niepowtarzalną aranżację z pomocą najprostszych materiałów oraz środków, często bez wydawania olbrzymich kwot.

Niekiedy wystarczy bowiem wprowadzenie tkanin lub pojedynczych przedmiotów, jak krzesła, lampy lub wazony, aby zupełnie odmienić każde pomieszczenie.

 


Warning: Undefined variable $i in /home/klient.dhosting.pl/mkmmedia/nowa_kuchnieportal.pl/wp-content/themes/kuchnieportal/comments.php on line 61
Frank
28 stycznia 2020, 19:41
2/0

Wygląda zachęcająco

Dołącz do dyskusji


Warning: Undefined variable $user_ID in /home/klient.dhosting.pl/mkmmedia/nowa_kuchnieportal.pl/wp-content/themes/kuchnieportal/comments.php on line 95