kuchnieportal

Kuchnia w stylu vintage – jak zaaranżować?

Kuchnie w stylu vintage są pełne ciepła i niepowtarzalnego klimatu. Ręcznie malowane meble z minionej epoki lub stylizowane na „vintage”, urokliwe dodatki oraz sprzęt AGD przypominający urządzenia z lat 50-tych sprawi, że na zarówno domownicy, jak i goście przeniosą się w świat z przed kilku dekad. O tym jak zaaranżować kuchnię w stylu vintage opowiada nasz specjalista ds. urządzania wnętrz p. Hanna Ruszkowska – Świąder ze studia kuchennego Sielskie Meble.

Styl vintage nazywany inaczej retro upodobał sobie wnętrza kuchenne – tu mamy największe pole do rozwinięcia wyobraźni i wyrażenia naszego własnego ja. Urządzając kuchnie w tym stylu nie musimy trzymać się sztywnych reguł. Vintage to przede wszystkim eklektyzm wielu styli i łączenie przeciwieństw. Jak znaleźć wspólny mianownik w śród tak dużej dowolności? Jest kilka elementów, które najlepiej oddają bezpretensjonalny, urokliwy charakter tego stylu.

Meble w stylu vintage

Urok stylu vintage najlepiej oddają meble drewniane, proste lub z zaokrąglonymi krawędziami. Świetnie w ten styl wpisze się stary kredens z przeszkloną witryną czy otwarta półka na przyprawy lub pojemnik na pieczywo zawieszony na ścianie. Meble w stylu vintage nie muszą koniecznie pochodzić ze sklepu ze starociami. Urok dawnej epoki świetnie oddają proste meble w jasnej kolorystyce, gładkie lub z przetarciami. Kolory najchętniej widziane w tym stylu to biel, ecru, kolor gołębi oraz cytrynowy. Mile widzianym elementem są namalowane wzory na frontach mebli kuchennych, np. kwiatowe. Charakterystyczną cechą mebli w stylu vintage są również stylizowane, retro uchwyty do mebli. Do kuchni będącej jednocześnie jadalnią niezbędny będzie prosty stół i krzesła z charakterystycznymi szczebelkami – podpowiada p. Hanna Ruszkowska – Świąder.

Kuchnia w stylu vintage

Konserwacja, czyszczenie i użytkowanie mebli vintage

Meble vintage najczęściej wykonane są z drewna. Ten materiał wymaga delikatnego czyszczenia. Powierzchnie drewniane można myć miękką ściereczką lub gąbką środkami nie zawierającymi rozpuszczalników i składników żrących. Zaleca się mycie z użyciem płynów do naczyń, mydła lub środków do czyszczenia mebli drewnianych.

Drewno z racji swej natury nie znosi również zbyt dużej wilgotności, jak i przesuszenia powietrza. Przy meblach drewnianych musimy pamiętać, że są wrażliwe na zmiany wilgotności i powinniśmy w pomieszczeniu zapewnić im odpowiednie warunki. Prawidłowa wilgotność szczególnie w okresie zimowym, wpływa nie tylko korzystnie na meble, podłogi drewniane, ale również na nasze zdrowie, więc warto jest o to zadbać. Polecam wilgotnościomierz i w razie potrzeby nawilżacz.  Pamiętajmy, że na powierzchniach drewnianych nie powinno się kroić nożami, stawiać gorących garnków a także narażać ich na długotrwałe działanie wody (jak zalania, rozlania itp).

Kuchnia w stylu vintage

Najmodniejsze dodatki i akcesoria do kuchni vintage

Styl vintage to przede wszystkim bogactwo różnorodnych dodatków, których wybór pozwala na uwolnienie wyobraźni i kreatywności projektującego wnętrze.Dodatki można podzielić na dwie kategorie: na małe i na duże. Małe to np. puszki na słodycze, słoiki na sypkie produkty spożywcze, metalowe koszyki na chleb, itp. Dodatki powinny być dopasowane kolorystycznie oraz koniecznie posiadać zdobienia w charakterze retro.  Duże dodatki to: przedmioty użytkowe i lampy. Tu mamy pole do popisu w odświeżeniu dawnych funkcji w naszych kuchniach, często zapomnianych lub zaniedbanych. Moim ulubionym dodatkiem jest chlebownik, czyli skrzynka na chleb – stojąca lub wisząca, z miejscem na butelkę oliwy – dodaje p. Hanna Ruszkowska – Świąder.

Inne dodatki, łączące w sobie zarówno funkcję zdobniczą, jak i praktyczną to szafeczki na klucze, wieszaki na ściereczki lub zegary z okrągłą tarczą i dużymi wskazówkami. Wyprawa na pchli targ może okazać się również źródłem niezwykłych dodatków i akcesoriów z przed lat, które po odnowieniu zyskają drugie życie i pięknie ozdobią naszą kuchnie vintage.

Kuchnia w stylu vintage

Sprzęt AGD w stylu vintage

Nie można także zapominać o sprzętach kuchennych, które stylem powinny nawiązywać do epoki retro. Znalezienie oryginalnego, działającego sprzętu AGD z przed kilkudziesięciu lat może być zdaniem niemożliwym do realizacji. Na szczęście na rynku możemy znaleźć produkty, które łączą w sobie wysmakowany design stylu retro oraz zaawansowane technologie. Współczesne firmy zajmujące się produkcją sprzętu AGD entuzjastycznie odpowiedziały na modę na styl vintage i prezentują w swoich ofertach kuchenki wolnostojące, ekspresy do kawy czy miksery w stylowej oprawie retro.

Sentymentalna wyprawa do świata epoki retro to okazja do poznania odrobiny historii, jak i również pomysł na niebanalne wnętrze kuchenne. Styl vintage warto przypomnieć i zaaranżować w naszej kuchni aby cieszyć się jego efektownością, ciepłem i przytulnością.

3 komentarze

Warning: Undefined global variable $_SESSION in /home/klient.dhosting.pl/mkmmedia/nowa_kuchnieportal.pl/wp-content/themes/kuchnieportal/comments.php on line 41

Warning: Trying to access array offset on value of type null in /home/klient.dhosting.pl/mkmmedia/nowa_kuchnieportal.pl/wp-content/themes/kuchnieportal/comments.php on line 41

Warning: Undefined global variable $_SESSION in /home/klient.dhosting.pl/mkmmedia/nowa_kuchnieportal.pl/wp-content/themes/kuchnieportal/comments.php on line 54

Warning: Trying to access array offset on value of type null in /home/klient.dhosting.pl/mkmmedia/nowa_kuchnieportal.pl/wp-content/themes/kuchnieportal/comments.php on line 54

Warning: Undefined variable $i in /home/klient.dhosting.pl/mkmmedia/nowa_kuchnieportal.pl/wp-content/themes/kuchnieportal/comments.php on line 61
Michael
8 maja 2014, 11:10
1/0

Bardzo mi się podobają te aranżacje, mamy podobnie urządzone – może nie aż tak vintage, ale oldschool jest 🙂 meble kupiliśmy w Max Kuchnie a sprzęt i gadżety w necie – częściowo też w zagranicznych sklepach – Norwegia przoduje w tego typu kuchniach.

Marta
12 listopada 2013, 22:29
3/2

Bardzo ładne meble. Niestety trzeba mieć dużą przestrzeń w domu by sobie na takie cuda pozwolić. W małej kuchni to trochę traci sens.

Romper
8 listopada 2013, 22:33
4/1

Nie kupił bym sobie takich mebli ale trzeba przyznać że wyglądają oryginalnie

Dołącz do dyskusji


Warning: Undefined variable $user_ID in /home/klient.dhosting.pl/mkmmedia/nowa_kuchnieportal.pl/wp-content/themes/kuchnieportal/comments.php on line 95