kuchnieportal

Kredens kuchenny- dostojny i stylowy mebel we współczesnych aranżacjach

Kredens kuchenny- dostojny i stylowy mebel we współczesnych aranżacjach

Kredens to mebel ponadczasowy, który sprawdzi się w różnych aranżacjach (realizacja i zdjęcie: Kuchnie z drewna HUL, www.kuchniezdrewna.pl)

Kredens kuchenny to klasyczny mebel, który dawniej był częstym elementem wystroju kuchni i jadalni. Panie domu trzymały w nim zastawę stołową, eleganckie obrusy, a także eksponowały piękne naczynia i ozdobne bibeloty. Dziś pełni tę samą funkcję- jednak wybór kuchennych kredensów jest znacznie szerszy.

Kredens do kuchni- od pałacowych sal aż po wiejskie chaty

Kredens kuchenny to mebel, który pochodzi z XV wieku. Swoją największą popularność zdobył w czasach włoskiego renesansu. Francuscy projektanci nadali mu nieco inną formę, która dziś znana jest jako kredens prowansalski. Modyfikację wprowadzili również Anglicy, tworząc w okresie gotyku, odmianę zwaną „cupboard”. W tradycyjnym rozumieniu kredens do kuchni to mebel, który wielkością oscyluje między skrzynią a szafką. Jego konstrukcja może być otwarta, półotwarta bądź zamknięta. Najczęściej spotykanym połączeniem jest to, w którym dolna część kredensu jest zamkniętą szafką do przechowywania np. zastawy stołowej oraz obrusów, a górna konstrukcja jest przeszklona- widać w niej wyeksponowane naczynia i kuchenne, ozdobne akcesoria. Początkowo mebel ten był bardzo drogi, z uwagi na liczne, bogate zdobienia. Tylko zamożne rodziny mogły pozwolić sobie na to, by kredens stanowił element wystroju ich domów. Z czasem jednak wygląd kredensu ulegał uproszczeniu i zaczął on sprawdzać się nie tylko w pałacowych przestrzeniach, ale również w przytulnej, wiejskiej kuchni.

Kredens kuchenny drewniany- gwarancja piękna i trwałości

Kredens kuchenny drewniany wykonany z litego drewna to mebel niezwykle trwały oraz funkcjonalny, który przy odpowiedniej pielęgnacji, mimo upływu lat, nadal będzie zachwycał swoim wyglądem. Kredens z litego drewna o naturalnym kolorze, pełen praktycznych szufladek, skrytek oraz przegródek, sam w sobie będzie stanowił charakterystyczny element dekoracyjny w naszym domu, niezależnie od tego, czy umieścimy w nim zastawę stołową, książki kucharskie bądź rodzinne pamiątki.

Jednym z najczęściej wykorzystywanych rodzajów drewna przy produkcji kredensów kuchennych drewnianych, jest sosna. Dzięki swoim właściwościom, jest to bardzo popularny materiał przy produkcji mebli. Drewno sosnowe jest miękkie, bardzo sprężyste i łatwe w obróbce, a jego jasny kolor, stanowi piękny element wystroju, wprowadza do aranżacji lekkość i naturalność.

Na rynku dostępne są również kredensy wykonane z drewna dębowego, które przez wielu jest synonimem piękna i trwałości. Meble wykonane z tego materiału są solidne, dostojne, wytrzymałe i unikalne.

Kredens kuchenny biały- sprawdzony element w kuchennych aranżacjach

Kredens to zazwyczaj duży mebel, który zajmuje sporo miejsca w kuchennej przestrzeni. Dlatego wiele osób coraz częściej decyduje się umiejscowić go w jadalni bądź w salonie. Są jednak metody, które pozwolą cieszyć się pięknym kredensem, nawet w nieco mniejszej kuchni. Popularnym rozwiązaniem jest umiejscowienie kredensu w wysokiej zabudowie kuchennej. Kredens kuchenny z powodzeniem możemy umieścić w ciągu zabudowy, wkomponować go między pozostałe kuchenne szafki- stojące i wiszące. W takim układzie nasza kuchenna zabudowa będzie wyglądała modnie i nabierze dekoracyjnego charakteru. Mebel jest wtedy zwykle zaprojektowany na wymiar lub składany z gotowych komponentów, które możemy dowolnie ustawić obok siebie. Dobrym wyborem są również modele o nieco prostszej konstrukcji, w jasnych kolorach, które optycznie dodadzą temu meblowi lekkości. Stąd ogromnym zainteresowaniem cieszą się kredensy w białym kolorze. Sprawdzą się one doskonale w prostych, klasycznych kuchniach w stylu angielskim, w eleganckich, zdobionych aranżacjach o prowansalskim charakterze, a także w romantycznych wnętrzach retro, typu „shabby chic”, pełnych delikatnych koronek i kwiatowych motywów.

Biały kredens kuchenny to sprawdzony i ponadczasowy mebel, który doda pomieszczeniu ciepła i przytulności, łącząc zarówno praktyczne rozwiązania, jak i dekoracyjny charakter.

bialy kredens

Fot. Biały kredens doskonale sprawdzi się w kuchniach w angielskim stylu (realizacja i zdjęcie: www.wosmebl.pl)

Kredens kuchenny nowoczesny, czyli jaki?

Nowoczesne kredensy kuchenne, mimo iż spełniają taką samą funkcję, jak ciężkie, antyczne, masywne kredensy sprzed wieków, różnią się nieco pod względem ich dodatkowych zastosowań. Prócz przestrzeni do przechowywania naczyń, sztućców i obrusów, która w dodatku pięknie wygląda i często uzupełnia aranżację kuchni lub jadalni- nowoczesne kredensy kuchenne mogą posłużyć jako element rozdzielający dużą przestrzeń na dwa, osobne pomieszczenia. Jeśli kuchnia połączona jest z salonem lub jadalnią, z powodzeniem możemy użyć kredensu, by oddzielić od siebie te dwie strefy. Warto wtedy wybrać kredens, który z jednej strony będzie służył do przechowywania, a z jego drugiej strony znajdą się ozdobne półki, na których można umieścić rodzinne fotografie, pamiątki i dekoracyjne bibeloty.

Kredensy kuchenne nowoczesne charakteryzują się również tym, iż połączone są z różnych materiałów- drewna i chromowanego szkła. Duże możliwości daje również renowacja starego kredensu, któremu możemy nadać niepowtarzalny wygląd, poprzez zmianę jego pierwotnego koloru lub wymianę klasycznych uchwytów na oryginalne i bardziej niestandardowe. Ponadto możemy również zindywidualizować ten mebel, zamawiając na jego froncie wybraną przez nas grafikę. Popularnością cieszą się np. zdobienia w postaci geometrycznych wzorów, które doskonale odnajdą się w nowoczesnych aranżacjach.

 

2 komentarze

Warning: Undefined global variable $_SESSION in /home/klient.dhosting.pl/mkmmedia/nowa_kuchnieportal.pl/wp-content/themes/kuchnieportal/comments.php on line 41

Warning: Trying to access array offset on value of type null in /home/klient.dhosting.pl/mkmmedia/nowa_kuchnieportal.pl/wp-content/themes/kuchnieportal/comments.php on line 41

Warning: Undefined global variable $_SESSION in /home/klient.dhosting.pl/mkmmedia/nowa_kuchnieportal.pl/wp-content/themes/kuchnieportal/comments.php on line 54

Warning: Trying to access array offset on value of type null in /home/klient.dhosting.pl/mkmmedia/nowa_kuchnieportal.pl/wp-content/themes/kuchnieportal/comments.php on line 54

Warning: Undefined variable $i in /home/klient.dhosting.pl/mkmmedia/nowa_kuchnieportal.pl/wp-content/themes/kuchnieportal/comments.php on line 61
Jacek
28 marca 2019, 09:54
3/0

Kiedyś coś w stylu retro chciałem zrobić w swojej kuchni. Jednak na jadalnie nie mam za wiele miejsca, a biorąc pod uwagę, że to aneks kuchenny łączony z salonem niewielkich rozmiarów to trzeba by było całość robić na ten sam wzór. Mam teraz coś zbliżonego, ale bardziej połączenie retro z nowoczesnością, gdzie całość projektu wykonało Max Kuchnie, a cena też nie powaliła mnie na kolana choć mogłoby być nieco mniej. Ale jakość idzie w cenie z ceną i jak to się mówi, trzeba to przełknąć. Podobają mi się krzesła z pierwszego zdjęcia z artykułu i chętnie dowiem się, gdzie za rozsądną cenę mogę takie nabyć?

Lucynka
25 marca 2019, 12:02
2/1

piekny, stylowy mebel. Kojarzy mi się z kuchnia babci 🙂

Dołącz do dyskusji


Warning: Undefined variable $user_ID in /home/klient.dhosting.pl/mkmmedia/nowa_kuchnieportal.pl/wp-content/themes/kuchnieportal/comments.php on line 95