kuchnieportal

Jaki gres do kuchni wybrać, by stworzyć estetyczną i funkcjonalną przestrzeń

Jaki gres do kuchni wybrać, by stworzyć estetyczną i funkcjonalną przestrzeń

Kuchnia jest miejscem specyficznym – to nadal epicentrum życia rodzinnego, w którym wrze niczym w kraterze aktywnego wulkanu. Tu przygotowujemy posiłki, często właśnie tu je spożywamy. Zatem wszystkie materiały w niej zastosowane powinny znieść intensywną eksploatację. Takie powinny być też płytki do kuchni. Dzisiaj prezentujemy kilka cennych rad – tak od strony technicznej, jak i designerskiej, które spełniają te wymagania.

Płytki w kuchni – parametry techniczne zapewniające bezpieczeństwo

Właściwości ceramiki są jedną z istotniejszych kwestii, na jaką należy zwrócić uwagę, wybierając płytki kuchenne. Podłoga jest miejscem newralgicznym – powinna być tak samo estetyczna, funkcjonalna, jak i bezpieczna. Tymczasem płytki ścienne do kuchni nie muszą spełniać aż tak restrykcyjnych wymogów, chociaż także w ich przypadku również warto kierować się walorami praktycznymi.

 

Płytki podłogowe w kuchni – techniczny aspekt estetycznego wnętrza

podłoga w kuchni

Zastanawiając się, jaki gres do kuchni wybrać, w pierwszej kolejności trzeba wziąć pod uwagę jego funkcjonalność, gdyż jest to przestrzeń o dużej intensywności użytkowania.

Pierwszy bezwzględny aspekt to antypoślizgowość oznaczana literą R i liczbą od 9-13. Im większa wartość, tym bezpieczniejszy produkt. Płytki podłogowe w kuchni powinny mieć ten współczynnik na poziomie R10-R11.

Antypoślizgowość oznacza jednak, że na powierzchni występują mikrorowki. Powodują one, że płytki podłogowe w kuchni trudniej utrzymać w czystości.

Lepsze są też matowe rozwiązania niż te o wysokim połysku. Matowa powierzchnia nie jest jednak tak elegancka jak połyskująca ceramika. Rozwiązaniem tej kwestii jest szeroka gama płytek lappato o matowo-połyskującej powierzchni bezpieczniejszej w użytkowaniu niż płytki podłogowe do kuchni z połyskiem i o gładszej fakturze niż matowe opcje.

Odporność na ścieranie to kolejny parametr, który należy wziąć pod uwagę. Określa się go skrótem PEI i cyfrą rzymską od I do V . W pomieszczeniu o normalnym poziomie codziennego użytkowania wystarczy klasa PEI III. Jednak kiedy kuchnia ma wyjście np. na taras, warto postawić na ceramikę w klasie wyższej. W przeciwnym razie wnoszony piasek i drobne kamienie mogą spowodować widoczne zarysowania, co wpłynie na estetyczną stronę aranżacji.

To najistotniejsze punkty przy wyborze płytek podłogowych do kuchni.

Jaki gres do kuchni wybrać, by ozdobić ściany i być zadowolonym z efektu?

 

Płytki ścienne do kuchni – istotne właściwości

płytki kuchnia

Te rozwiązania powinny charakteryzować się małą nasiąkliwością. Jest to istotne z punktu widzenia trwałości aranżacji. Elementy o dużej absorpcji wody mogą z czasem pękać lub odklejać się od ściany, co skraca długość użytkowania. Warto wybrać płytki ścienne do kuchni z grupy I o nasiąkliwości do 3% lub II – 3-10%.

Nie należy układać ich na podłodze, gdyż płytki ścienne do kuchni są mniej wytrzymałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne i ścieranie.

 

Płytki kuchenne – opcje do każdego stylu

 

kuchnia aranżacje

Technologia produkcji pozwala na stworzenie ceramiki i gresu niemal w każdej formie, kształcie i wersji. Różnorodność ta sprawia, że trudno podjąć decyzję, jaki gres do kuchni wybrać, by stworzyć estetyczne i modne wnętrze.

Oto szybki przegląd najpopularniejszych rozwiązań wraz ze wskazaniem, do jakich stylów pasują najbardziej.

  • Imitacja drewna – najbardziej uniwersalna z propozycji. Pozwala stworzyć wnętrze o każdym charakterze. Takie płytki kuchenne świetnie łączą tę przestrzeń z przedpokojem, holem i salonem. Są rozwiązaniem ułatwiającym aranżację planu otwartego. Tworzą pomieszczenie klasyczne, w stylu paryskim, toskańskim, loftowym i minimalistycznym, a umiejętnie dobrane mogą być również uzupełnieniem aranżacji glamour.
  • Imitacja marmuru – oto klasyka elegancji. Piękna powierzchnia z charakterystycznym żyłkowaniem nadaje klasyki i odrobinę luksusu. Obecnie dostępna jest w białym, czarny, kremowym, szarym i brązowym wydaniu, chociaż można natknąć się także na opcje w delikatnym odcieniu różu lub błękitu. Takie płytki do kuchni stworzą eleganckie wnętrze pełne przepychu, nawet jeśli połączone zostaną z minimalistyczną formą mebli. Świetnie sprawdzają się w aranżacjach opartych o plan otwarty.
  • Imitacja betonu i imitacja kamienia – idealne do wnętrz industrialnych, loftowych i minimalistycznych. Płytki w kuchni w tym wydaniu świetnie komponują się z imitacją drewna oraz cegły.
  • Imitacja metalu – jest to opcja na wskroś nowoczesna. Wprowadza futurystyczny akcent. Metalizowane płytki kuchenne dostępne są w wersji na podłogę, jak i na ściany. Coraz częściej pojawiają się także dekory z efektem 3D.
  • Monocolor – jednorodne płytki w kuchni mogą być uznane za klasyczne i naturalne rozwiązanie, które będzie doskonałą bazą dla wielu aranżacji. Jednak monochromatyczność niejedno ma imię. Ceramika może bowiem przybierać fakturę niczym malowane płótno lub struktura materiału. Ścienne propozycje są jednorodne, płaskie, lub wersji 3D, a cegiełki można ze sobą łączyć tworząc niepowtarzalne mozaiki kolorystyczne.
  • Patchwork – klasyka i nowoczesność w jednym. Sprawdzają się w każdym stylu, gdyż rynek oferuje nieprzebraną ilość wzorów, kolorów, ornamentyki i rozwiązań. Czarno-białe zestawienia są idealne do stylu glamour i do minimalistycznych aranżacji. Florystyczna ornamentyka sprawdza się w romantycznych wnętrzach, a dalekowschodnie archetypy w szalonym boho.

Wybór zależy od gustu i oczekiwań właścicieli, a samo projektowanie i urządzanie kuchni może być świetną przygodą z niesamowitym, intrygującym i niepowtarzalnym efektem końcowym.

Dołącz do dyskusji


Warning: Undefined variable $user_ID in /home/klient.dhosting.pl/mkmmedia/nowa_kuchnieportal.pl/wp-content/themes/kuchnieportal/comments.php on line 95