kuchnieportal

Jak zaprojektować i wyposażyć meble do małej kuchni?

Choć kuchnia jest bardzo ważnym pomieszczeniem w domu, to jednak jej powierzchnia nie zawsze ma imponujące rozmiary. Nie oznacza to jednak, że takie wnętrze musi być mniej funkcjonalne. Duże znacznie w tym ma zabudowa kuchenna. Jak zaprojektować i wyposażyć meble do małej kuchni, aby były w pełni praktyczne i komfortowe? 

Szafki cargo – czyli podstawa w małej kuchni

Szafki z koszami cargo są dzisiaj bardzo modnym rozwiązaniem pasującym idealnie do małych kuchni. Różnorodność systemów cargo jest obecnie ogromna. Podstawę mogą stanowić wysokie kosze cargo mocowane do frontu, które sprawdzą się w roli podręcznej spiżarni. Kilka poziomów koszy wysuwa się po pociągnięciu za front, dając pełny dostęp do produktów w nich umieszczonych. Przykładem tego jest Cargo Maxi firmy Rejs, który znajdzie swoje zastosowanie  w szafach o wysokości nawet 2m. Taki system wysuwanych koszy pozwoli optymalnie wykorzystać całą przestrzeń zajmowaną przez szafkę i przechować w niej wiele produktów spożywczych.

Meble_do_małej_kuchni.jpg
Fot. Cargo Maxi, Rejs

Szukając rozwiązań dla mebli do małej kuchni warto pamiętać o funkcjonalnym zagospodarowaniu szafek narożnych, w których niezbędne są systemy wyjezdne lub obrotowe. Nowoczesne kosze cargo zaprojektowane do tego obszaru mebli, systemy Le Mans czy obrotowe kosze (tzw. karuzele) ułatwią dostęp do wszystkich przedmiotów umieszczonych w szafkach narożnych. Zapewnią również pełne wykorzystanie powierzchni mebli.

Meble_do_małej_kuchni_8.jpg
Fot. Le Mans II ARENA Classic Silver, PEKA

Niedobór powierzchni roboczej w małej kuchni

W niewielkim wnętrzu częstym problemem okazuje się niedobór przestrzeni roboczej. Pośród mebli do małej kuchni znajdziemy jednak także rozwiązania w postaci wysuwanych blatów, wyglądających przed wysunięciem jak zwykła szuflada. Jeśli potrzebujemy więcej miejsca na rozłożenie naczyń, gotowanie czy nawet spożywanie posiłków to wystarczy wysunąć dodatkowy, naprawdę estetyczny blat.
Praktycznym rozwiązaniem jest również wypełnienie wnęki okiennej blatem roboczym (jeżeli dolna krawędź okna sięga linii blatu roboczego). W ten sposób powiększamy jego przestrzeń i zastępujemy nim mniej funkcjonalny parapet.

Meble_do_małej_kuchni_2.jpg

Również meble pod zlewozmywak mogą posiadać specjalne szuflady, które pozwalają wykorzystać maksymalnie przestrzeń ograniczoną przez przyłącza samego zlewozmywaka.

Kilka optycznych porad do małej kuchni

Jeśli mamy taką możliwość, warto kuchnię otworzyć na salon czy pokój dzienny. Zamiast standardowej ściany rozgraniczenie może stanowić chociażby duży blat, bardzo modna dzisiaj wyspa kuchenna lub po prostu stół.

Meble_do_małej_kuchni_7.jpg

W małych kuchniach świetnie prezentują się meble w jasnych barwach, które odbijają światło. Dokładnie tak samo działają przeszklone fronty, idealne do wykorzystania chociażby przy wysokiej zabudowie kuchennej.

Efekt optycznego powiększenia zapewniają również meble montowane na nóżkach. Dzięki nim niewielkie wnętrze wygląda lekko, nowocześnie i pozwala na uzyskanie efektu optycznego powiększenia.

5 komentarzy

Warning: Undefined global variable $_SESSION in /home/klient.dhosting.pl/mkmmedia/nowa_kuchnieportal.pl/wp-content/themes/kuchnieportal/comments.php on line 41

Warning: Trying to access array offset on value of type null in /home/klient.dhosting.pl/mkmmedia/nowa_kuchnieportal.pl/wp-content/themes/kuchnieportal/comments.php on line 41

Warning: Undefined global variable $_SESSION in /home/klient.dhosting.pl/mkmmedia/nowa_kuchnieportal.pl/wp-content/themes/kuchnieportal/comments.php on line 54

Warning: Trying to access array offset on value of type null in /home/klient.dhosting.pl/mkmmedia/nowa_kuchnieportal.pl/wp-content/themes/kuchnieportal/comments.php on line 54

Warning: Undefined variable $i in /home/klient.dhosting.pl/mkmmedia/nowa_kuchnieportal.pl/wp-content/themes/kuchnieportal/comments.php on line 61
mała
17 listopada 2017, 15:06
1/0

endKasia- chować wszystko, pewnie będzie mniej zagracone, pomogą w tym; szafki narożne, obrotowe kosze, szuflady, wysuwane blaty, okapy szafkowe, możliwości aranżacyjnych jest dużo.

Kasia
26 lipca 2017, 07:41
2/1

To jest to – wszystko co ukryte sprawi, że kuchnia wyda się optycznie większa. Sama np. schowałam swoje sprzęty: lodówkę i okap od Globalo, żeby nie było widać niczego, no i powiem szczerze że naprawdę to jest fajny pomysł, i ja się czuję dobrze, i kuchnia fajnie wygląda 🙂

Anna
5 marca 2017, 08:32
12/3

Ja mam kuchnie 2,10 na 1 m

jolka
7 lutego 2017, 00:11
13/3

mala kuchnia to jest 2 na 3 m 🙂

anna
19 kwietnia 2016, 16:16
10/9

Podobają mi sie takie funkcjonalne rozwiązania, ukryte szafki, ze sie tak wyrażę robią furorę, nie dość, ze wypełniają one wolne miejsce to jeszcze super to się prezentuje, gdy jets ład i porządek wokół. Sama lubię mieć różne dodatkiw kuchni, w sklepie Dajar dużo rzeczy kupuję, bo sa wytrzymałe bardzo, ale właśnie nie eksponuję ich na siłę, raczej mam puste blaty, tak aby mieć duzo miejsca.

Dołącz do dyskusji


Warning: Undefined variable $user_ID in /home/klient.dhosting.pl/mkmmedia/nowa_kuchnieportal.pl/wp-content/themes/kuchnieportal/comments.php on line 95