kuchnieportal

Jak wybrać ekspres do kawy i na co zwrócić uwagę?

Jak wybrać ekspres do kawy i na co zwrócić uwagę?

Mówi się, że najsmaczniejsza kawa to ta z ekspresu i trudno się z tym nie zgodzić. Dobrze dobrane urządzenie gwarantuje najlepszą jakość i smak kawowego napoju. Tylko jak wybrać ekspres do kawy, żeby po jakimś czasie nie być rozczarowanym? Na jakie funkcje i parametry zwrócić uwagę podczas zakupów? Zaraz się tego dowiesz!

Rodzaj ekspresów do kawy

Pierwszym krokiem przed zakupem ekspresu do kawy jest decyzja, na jakie urządzenie postawimy. Dostępne na rynku ekspresy różnią się między sobą wyglądem i funkcjami. Który wybrać? Jak się w tym wszystkim nie zagubić? Przede wszystkim należy pamiętać, że ekspres do kawy to ogólna nazwa, a tego typu urządzenia bardzo różnią się między sobą.

  • Ekspres przelewowy ? najprostsze urządzenie, które nie wykorzystuje wysokiego ciśnienia. Za pomocą tego ekspresu można przygotować zwykłą czarną kawę (taką samą jak tą zalewaną wrzątkiem w kubku), ale za to w dużej ilości (nawet do 2 l).
  • Ekspres ciśnieniowy kolbowy ? to urządzenie ciśnieniowe, które pozwala na uzyskanie najlepszej kawy. Jego obsługa jest dość skomplikowana oraz wymaga sporych umiejętności i wiedzy baristy.
  • Ekspres ciśnieniowy automatyczny ? również urządzenie ciśnieniowe, ale o wiele łatwiejsze w obsłudze niż ekspres kolbowy. Taka maszyna pozwala na przygotowanie najlepszej kawy w prosty sposób. Jest też zwykle wyposażona w wiele dodatkowych funkcji ułatwiających codzienną obsługę.
  • Ekspres ciśnieniowy na kapsułki ? to również ekspres ciśnieniowy, ale można w nim przygotowywać kawę tylko ze specjalnych kapsułek.

Najkorzystniejszym wyborem dla osoby, której zależy na najlepszej kawie, jest ekspres automatyczny. Tego typu urządzenie pozwala na przygotowanie napoju świetnej jakości, nie ogranicza, jeżeli chodzi o funkcje, a dodatkowo jest bardzo prosty w obsłudze i konserwacji.

Czytaj też: 7 ważnych funkcji ekspresu do kawy, na które nie zwracamy uwagi

Ważne dane techniczne ekspresu do kawy

Na co jeszcze zwrócić uwagę wybierając ekspres do kawy? Oczywiście na dane techniczne. Kiedy wiemy już, że najkorzystniejszym wyborem dla domowego kawosza jest urządzenie automatyczne, musimy zapoznać się z jego najważniejszymi parametrami.

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na ciśnienie i moc urządzenia. Im większe ciśnienie, tym lepszą kawę uzyskamy. Rozglądajmy się za urządzeniem dysponującym ciśnieniem na poziomie minimum 12-15 barów.

Podobna zasada działa w przypadku mocy ekspresu: im jest większa, tym szybciej uzyskamy gotową kawę. Warto szukać urządzeń z minimalną mocą wynoszącą 1500 W. Na co jeszcze zwrócić uwagę wybierając ekspres do kawy? Na pewno na pojemność zbiornika na wodę, wybór kaw, które można przygotować czy wbudowany młynek.

Czytaj także: Jakie funkcje powinien mieć dobry ekspres do kawy?

Rodzaj systemu spieniania mleka

System mleczny jest najważniejszym elementem ekspresu, jeśli jesteśmy fanami białych kaw. Dlatego warto dobrze się zastanowić, na jaki sposób spieniania mleka postawić, żeby codzienne przygotowywanie latte czy cappuccino było prawdziwą przyjemnością. W ekspresach automatycznych nie spotkamy się z dyszą parową, bo ten sposób spieniania mleka wymaga sporych umiejętności, jest dość czasochłonny, a także nie gwarantuje, że pianka zawsze się uda. Wiele zależy od naszego doświadczenia i wiedzy na temat przygotowywania kawy!

Dlatego ekspresy automatyczne są wyposażone w inne systemy spieniania mleka. Jednym z nich jest ten z rurką pozwalający w automatyczny sposób spienić mleko i dodać do kawy. Niestety sporym minusem takiego rozwiązania jest kłopotliwe czyszczenie. Coraz większą popularnością cieszą się systemy mleczne z karafką albo pojemnikiem na mleko. Ekspresy automatyczne korzystające z tej technologii pozwalają na utrzymanie mleka w odpowiedniej temperaturze, umożliwiają wybór stopnia spienienia mleka, a także pozwalają na szybkie i higieniczne czyszczenie. Tego typu system mleczny jest zwykle wyposażony w funkcję automatycznego czyszczenia. Warto sprawdzić, czy model, który mamy na oku, ma tę opcję!

Sposób czyszczenia ekspresu do kawy

Jaki ekspres do kawy jest najlepszy? Na pewno ten, który można wyczyścić w łatwy i szybki sposób! Dbanie o higienę i codzienna konserwacja ekspresu to najmniej przyjemny aspekt związany z posiadaniem tej maszyny. Niestety, aby móc cieszyć się pysznym smakiem kawy, musimy regularnie czyścić wnętrze ekspresu. W przypadku systemu mlecznego należy to robić codziennie, a czasem nawet po każdej przygotowanej kawie. Resztki podgrzanego mleka osadzają się we wnętrzu systemu spieniania, więc samo opłukanie wodą nie będzie wystarczające. Aby nie zepsuć sobie smaku codziennej kawy, należy bardzo dokładnie wyczyścić wszystkie mleczne osady.

Najwygodniejszym sposobem czyszczenia jest korzystanie z automatycznego systemu. Ta opcja jest szczególnie przydatna w przypadku dość uciążliwego w czyszczeniu systemu mlecznego. Przed zakupem sprawdźmy też, czy demontaż poszczególnych części ekspresu jest łatwy, jakie elementy maszyny można myć w zmywarce oraz czy wybrany model jest wyposażony w funkcję przypominającą o konieczności wyczyszczenia konkretnej części ekspresu.

Dołącz do dyskusji


Warning: Undefined variable $user_ID in /home/klient.dhosting.pl/mkmmedia/nowa_kuchnieportal.pl/wp-content/themes/kuchnieportal/comments.php on line 95