kuchnieportal

Jak odnowić zniszczone meble w mieszkaniu?

Jak odnowić zniszczone meble w mieszkaniu?

Moda na odnawianie mebli drewnianych i z każdego innego materiału trwa u nas od lat. W erze nadmiernego konsumpcjonizmu wolimy takie rozwiązanie, od kupowania nowego wyposażenia z salonu. Dodatkowym argumentem jest to, że stare meble mają w sobie „to coś”. Ponadczasowy wygląd, niepowtarzalny charakter i zapierający dech w piersi wygląd to argumenty, które przekonują nas do tego, aby dowiedzieć się, czym jest renowacja starych mebli i jak wygląda. Przyjrzyjmy się temu zagadnieniu nieco bliżej.

Jak odnowić stare meble – od czego zacząć?

Odnawianie mebli, szczególnie tych nadgryzionych zębem czasu to skuteczny sposób na zmianę aranżacji i wyglądu pomieszczenia niewielkim kosztem. Jest to także dla niektórych sposób na dodatkowy zarobek. Kupując lub czasami nawet odbierając stare meble drewniane za darmo i następnie je odnawiając, można sporo zarobić na ich sprzedaży.

Aktualnie istnieje wiele sposobów, aby odnowić stare meble. Okazuje się, że niektóre techniki są na tyle proste, że dosłownie każdy może przywrócić meblom ich dawny blask i sprawić, aby na nowo ozdabiały wnętrze domu. Aby tego dokonać, musimy jednak poznać kilka zasad.

Renowacja starych mebli powinna rozpocząć się od dokładnego sprawdzenia stanu mebla. Wówczas zadecydujemy czy wymaga odświeżenia, czy całkowitej renowacji. Następnie musimy przeanalizować materiał wykonania mebla. Najczęściej jest to drewno, jednak może być też to fornir lub laminat. Każdy z tych materiałów będzie wymagał innego traktowania.

Aby renowacja mebli drewnianych lub z innego materiału przebiegała sprawnie, to konieczne przygotuj sobie miejsce, w którym w wygodny sposób będziesz mógł przeprowadzać wszelkie prace. Warto także zabezpieczyć podłogę przez zachlapaniami, klejem czy farbą. Odnawianie starych mebli wymaga także odpowiedniej cyrkulacji powietrza i solidnych narzędzi.

 

Jakie są podstawowe narzędzia do renowacji mebli?

Jeżeli chcemy odnowić stare meble drewniane, musimy wyposażyć się w niezbędne do tego narzędzia. Odnawianie starych mebli możliwe jest tylko po uprzednim przygotowaniu się. W zależności od tego, czy korzystamy z mebli drewnianych, tapicerowanych, czy innego tworzywa przydadzą się odmienne narzędzia i farby. Poniżej przedstawimy listę akcesoriów i przyborów, które warto mięć przy sobie, jeżeli pragniemy odnowić stare meble drewniane, czy z innego materiału:

 • cyklina,
 • szpachla do drewna,
 • farba do drewna,
 • papier ścierny,
 • szlifierka do renowacji mebli,
 • opalarka,
 • środki chemiczne i czyszczące,
 • pędzle,
 • lakier,
 • olej,
 • worki lub gazety do zabezpieczenia powierzchni.

Ważna kwestia w odnawianiu mebli – usuwanie lakieru i politury

Jeżeli chodzi o usuwanie starych powłok, to możemy wyróżnić 3 podstawowe podziały: czyszczenie ręczne, chemiczne oraz mechaniczne. Pierwszy z nich stosowany jest przy pomocy skrobaków, cykliny oraz papieru ściernego. Renowację mebli przy pomocy czyszczenia chemicznego wykonuje się, używając do tego wełnę metalową oraz zmywacze w żelu. Ostatni sposób możliwy jest po wykorzystaniu szlifierki oraz innych elektronarzędzi. Odnawianie starych mebli odbywa się jednak, wykorzystując naraz kilka metod czyszczenia.

Odpowiedni sposób w stosunku do danego mebla wybiera się, biorąc pod uwagę strukturę danej powierzchni. Aby odnowić meble drewniane, musimy także wziąć pod uwagę ich wiek oraz konstrukcje. Istotny jest także stan, a także zdobienia na powierzchni mebla.

Do istotnych kwestii, na które musimy zwrócić uwagę, jest również fakt, czym wcześniej pokryty był mebel. Czy był to wosk, farba czy może politura? Po odsłonięciu struktury drewna i pozbyciu się wierzchniej warstwy będziemy mogli podjąć decyzję co dalej i pomalować stare meble.

Odnawiasz drewniane meble? Sprawdź firmę Vidaron.

 

Jak odnowić meble drewniane? Malowanie mebli

W przypadku starych mebli w tym przypadku kierujemy się jedynie gustem. Wybór kolorów zależy tylko od naszej kreatywności i koncepcji. Na rynku dostępnych jest mnóstwo preparatów. Przy ich wyborze kierujmy się jakością. Jeżeli przeoczymy tę kwestię, to efekt końcowy może być daleki od zadowalającego.

Dołącz do dyskusji


Warning: Undefined variable $user_ID in /home/klient.dhosting.pl/mkmmedia/nowa_kuchnieportal.pl/wp-content/themes/kuchnieportal/comments.php on line 95