kuchnieportal

Gdzie ułożyć warzywa a gdzie mięso, czyli jak przechowywać żywność w lodówce?

Gdzie ułożyć warzywa a gdzie mięso, czyli jak przechowywać żywność w lodówce?

Czy zdarza Ci się, że zapominasz o niektórych produktach w lodówce, a kiedy po nie sięgasz, nie nadają się już do spożycia? Często popełnianym błędem jest wkładanie produktów do lodówki bez planu. Kolejnym jest brak wiedzy, jak przechowywać żywność, aby dłużej pozostała świeża i zachowała wartości odżywcze.

Jak przechowywać żywność w lodówce?

Przede wszystkim zacznij od tego, aby kupować mądrze. Dobrym nawykiem jest planowanie jadłospisu na kilka dni i trzymanie się tego planu. W ten sposób będziesz miał pewność, że w lodówce jest to, czego akurat potrzebujesz, a jedzenie nie będzie się marnować. Często nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele produktów zamiast na stole, ląduje w koszu na śmieci. Jeśli zastanawiasz się jak przechowywać żywność w lodówce, mamy dla Ciebie kilka wskazówek.

Segreguj produkty

Po powrocie ze sklepu nie wkładaj produktów do lodówki na chybił – trafił, a podziel je na te, których będziesz potrzebować najszybciej i na te, które użyjesz dopiero za kilka dni. W ten sposób tak rozłożysz zakupy, że na wyciągnięcie ręki będziesz mieć produkty potrzebne do przygotowania najbliższej kolacji. Nie tylko unikniesz marnowania jedzenia, ale w Twojej lodówce zapanuje porządek i konsekwencja.

 

Jeśli masz problem z maksymalnym wykorzystaniem przestrzeni, na to też mamy prosty sposób. Skorzystaj z pojemników na żywność – w ten sposób nie tylko oddzielisz warzywa od owoców czy serów, ale zmieścisz do lodówki więcej. Pojemniki mają też tę zaletę, że zapachy się nie przenikają, a w lodówce zawsze świeżo pachnie.

Gdzie przechowywać mięso i inne produkty?

Mięso nie powinno leżeć obok owoców lub warzyw. Po powrocie ze sklepu podziel je na porcje i wykorzystaj do przechowywania zamrażarkę, jeśli nie będzie Ci od razu potrzebne lub szufladę o mniejszej temperaturze niż reszta lodówki, jeśli masz zamiar wyjąć je kolejnego dnia. Podobnie postępuj z rybami, zwłaszcza że ich zapach jest dość intensywny, a nikt nie chce, żeby deser czuć było wędzonym łososiem. Warto też sprawdzić na etykiecie lub opakowaniu, jak długo można przechowywać dany produkt i jaka temperatura będzie dla niego optymalna.

 

Pamiętaj, że zamrozić można również pieczywo, ale z tą uwagą, że nie powinno być zbyt długo przechowywane w zamrażarce.

Dopasuj przestrzeń lodówki do swoich potrzeb

Pamiętaj, że nowoczesne lodówki pozwalają Ci na przechowywanie dużych naczyń lub butelek. Możesz wyciągać szuflady i ustawiać je na wybranej wysokości. To idealna funkcja, jeśli planujesz dużą kolację i chcesz wcześniej przygotować część dań. W wybranych dostępnych na rynku lodówkach zmieścisz zarówno duże naczynia, butelki z winem, jak i naczynia z napojami, które powinny stać w pionie. Teraz wszystko możesz dopasować do swoich potrzeb i zmieniać, kiedy tylko tego potrzebujesz.

 

Nowoczesne lodówki zapewniają nie tylko maksimum miejsca, ale można w nich skorzystać z odseparowanych przestrzeni na wydzielone rodzaje produktów. Niższa temperatura sprawia też, że nie tylko ryby i mięso, ale również owoce i warzywa dłużej utrzymują świeżość, zachowując najważniejsze wartości odżywcze.

 

*Artykuł ma charakter poradnikowy.

**Artykuł został przygotowany we współpracy z firmą Samsung.

Dołącz do dyskusji


Warning: Undefined variable $user_ID in /home/klient.dhosting.pl/mkmmedia/nowa_kuchnieportal.pl/wp-content/themes/kuchnieportal/comments.php on line 95