kuchnieportal

Ergonomiczne projekty kuchni w kawalerce. Na co należy zwracać uwagę?

Ergonomiczne projekty kuchni w kawalerce. Na co należy zwracać uwagę?

Fot. www.krystynabochenek.pl

Urządzenie kawalerki to nie lada wyzwanie, zwłaszcza jeśli ma być ona stylowa i funkcjonalna jednocześnie. Trzeba wykazać się więc sprytem i maksymalnie wykorzystać ograniczoną przestrzeń. Jak urządzić kuchnię na tak małym metrażu? Jakie rozwiązania okażą się strzałem w dziesiątkę?

Ergonomiczna kuchnia w kawalerce

Nie ulega wątpliwości, że ergonomiczna kuchnia w kawalerce to przede wszystkim odpowiednio dobrane i funkcjonalne meble. Nawet przy naprawdę niewielkich pomieszczeniach z powodzeniem pomieścimy wszystkie niezbędne sprzęty i akcesoria stosując się do kilku aranżacyjnych zasad. Na pewno musimy pamiętać o pojemnych szafkach, najlepiej tych w zabudowie pod sufit. Oszczędność miejsca jest tutaj niezwykle istotna, dlatego kuchenne przedmioty takie jak np. zastawa stołowa, nie powinny znajdować się na blacie. Spójna i dobrze zorganizowana zabudowa kuchenna może pomieścić wbrew pozorom całkiem pokaźną liczbę kuchennego AGD, m.in. lodówkę, piekarnik, zmywarkę a nawet pralkę.

W kuchni warto wydzielić również niewielką strefę do spożywania posiłków. Jeśli nie mamy możliwości wstawienia do niej stołu, podobną funkcję może spełnić blat kuchenny.  Zamiast tradycyjnych krzeseł postawmy na długie taborety bądź krzesełka barowe. Zajmą one zdecydowanie mniej miejsca i są dostępne w wielu wariantach kolorystycznych. 

Dwa w jednym

Najlepszy efekt optycznie większej i funkcjonalnej przestrzeni uzyskamy otwierając kuchnię na salon. Połączenie kilku stref w jednym pomieszczeniu bywa aranżacyjnym wyzwaniem, któremu nie każdy potrafi sprostać. Znając kilka trików można to zrobić bez najmniejszego problemu. W niewielkiej kawalerce tył kanapy może np. wyznaczać granicę pomiędzy salonem a kuchnią. Dzięki temu zabiegowi, uda się stworzyć dwa oddzielne kąciki – strefę wypoczynkową oraz miejsce do przygotowywania posiłków.

Dobrym rozwiązaniem będzie też oddzielenie salonu od kuchni przeszkoloną ścianką  bądź szerokim regałem, na którym możemy przechowywać zarówno książki jak i akcesoria kuchenne. Twój salon jest niewystarczająco przestrzenny? Usuń fragment ściany łączącej aneks kuchenny ze strefą wypoczynkową. Dzięki temu zyskasz dodatkowy blat roboczy!

kawalerka

Fot. Sentido

Jasna sprawa

W kawalerce bardzo ważne są również odpowiednie kolory. Aby nie przytłoczyć niewielkiego pomieszczenia powinniśmy postawić na jasne bądź pastelowe tony. Klasyczna biel sprawdzi się w tym przypadku idealnie. Jeśli jednak wolimy dodać kawalerce nieco koloru, dobrze sprawdzą się tutaj beże, błękity, delikatne szarości oraz pudrowe róże. Dzięki takiej kolorystyce mieszkanie będzie nowoczesne i wyda się bardziej przestronne.

Nie tylko jasne ściany mają tu jednak znaczenie. Meble również nie powinny być w intensywnych kolorach, aby nie przytłaczały kawalerki. Jako mocniejszy akcent kolorystyczny sprawdzą się dekoracyjne poduszki, firanki, obrus na stół czy małe AGD.

 

Zobacz też gotowe projekty domów w technologii nowoczesnej lub tradycyjnej. 

Gotowe projekty domów 

Projekty altan ogrodowych

Projekty domów szkieletowych

 

Oświetlenie ma znaczenie

Ważnym elementem aranżacji kuchni w kawalerce jest również odpowiednie dobranie oświetlenia. Istotne jest, aby zapewnić jak najlepszy dopływ światła dziennego do wnętrza, zwłaszcza w przypadku tzw. ślepej kuchni. Zrezygnujmy więc z ciężkich zasłon na rzecz delikatnych firanek w jasnych kolorach, a zamiast masywnych żaluzji zastosujmy rolety. Jeśli okno jest na tyle niewielkie, że nie doświetla dostatecznie naszego pomieszczenia, zadbajmy o mocne oświetlenie sufitowe. Minimalistyczne formy lamp tj. metaliczne klosze odbijające światło, bądź loftowe, duże żarówki na kablu ,nie tylko zapewnią odpowiednie doświetlenie każdej strefy kawalerki, ale przy okazji są bardzo stylowe.

Ten sam styl

Kawalerska kuchnia powinna być spójna z resztą mieszkania. Warto więc postawić na jeden styl w całej aranżacji. Najlepiej trzymać się jednej, neutralnej palety barw. Aby strefa dzienna i kuchenna były aranżacyjnie podobne, powinniśmy zastosować w nich te same elementy dekoracyjne i materiały wykończeniowe. Zwracajmy również uwagę na detale takie jak wazony, doniczki na zioła czy ramy na obrazy. Elementy dekoracyjne utrzymane w tym samym stylu zarówno zarówno w części dziennej, jak i kuchennej, pozwolą uzyskać efekt spójności i harmonii we wnętrzu.


Warning: Undefined global variable $_SESSION in /home/klient.dhosting.pl/mkmmedia/nowa_kuchnieportal.pl/wp-content/themes/kuchnieportal/comments.php on line 41

Warning: Trying to access array offset on value of type null in /home/klient.dhosting.pl/mkmmedia/nowa_kuchnieportal.pl/wp-content/themes/kuchnieportal/comments.php on line 41

Warning: Undefined global variable $_SESSION in /home/klient.dhosting.pl/mkmmedia/nowa_kuchnieportal.pl/wp-content/themes/kuchnieportal/comments.php on line 54

Warning: Trying to access array offset on value of type null in /home/klient.dhosting.pl/mkmmedia/nowa_kuchnieportal.pl/wp-content/themes/kuchnieportal/comments.php on line 54

Warning: Undefined variable $i in /home/klient.dhosting.pl/mkmmedia/nowa_kuchnieportal.pl/wp-content/themes/kuchnieportal/comments.php on line 61
InkaSn
4 grudnia 2019, 10:11
0/0

Dużo inspiracji 🙂

Dołącz do dyskusji


Warning: Undefined variable $user_ID in /home/klient.dhosting.pl/mkmmedia/nowa_kuchnieportal.pl/wp-content/themes/kuchnieportal/comments.php on line 95